Aktualności

„NOSZĘ RÓŻOWĄ KOKARDKĘ, BO POMAGAM”

„Noszę różową kokardkę, bo pomagam” - 4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Charytatywnym im. Bożeny Stawińskiej “Filcaki wspierają dzieciaki” wolontariat szkolny organizuje w styczniu akcję zbierania funduszy na leczenie dzieci zmagających się z chorobą nowotworową.

W najbliższych dniach będą w szkole sprzedawane specjale filcowe gadżety wykonane przez członków stowarzyszenia. Są to przypinki, wsuwki, gumki i opaski do włosów ozdobione różową kokardą, które założymy w szkole 28 stycznia 2022 roku (piątek) jako symbol naszego wsparcia dla osób chorych.

Gadżety będą rozprowadzane w szkole w dniach 14 - 28 stycznia 2022 r. przez uczniów kl. Vb.

Cena jednego gadżetu w przedziale od 5-15 zł.

Pieniądze zostaną przekazane na leczenie dzieci z chorobą nowotworową z terenów naszej gminy.

Koordynator akcji: Anita Stankowska

Serdecznie zapraszamy do udziału w zbiórce i z góry dziękujemy za okazaną pomoc.

WOLONTARIAT

Dziękujemy :)

W imieniu Szkolnego Koła Caritas i sekcji wolontariatu SU chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy włączali się w I półroczu roku szkolnego w prowadzone przez nas akcje charytatywne. Od września w szkole udało się nam przeprowadzić kilkanaście różnych działań i to dzięki hojności i zaangażowaniu wielu osób - zarówno rodziców, uczniów jak i nauczycieli. (I naszych fantastycznych wolontariuszy).

Co się działo?

 • zbiórki żywności do osób potrzebujących we wrześniu „Kromka chleba dla sąsiada”
 • zbiórka materiałów szkolnych dla dzieci ze szkoły w Ukrainie,
 • akcje sprzątania na cmentarzu przed 1 Listopada,
 • zapalenie zniczy pod pomnikiem poległych pilotów białoruskich
 • upamiętnienie zmarłych pracowników szkoły na cmentarzu w Kiedrzynie,
 • warsztaty pierniczków - zbiórka funduszy na dzieci z choroba onkologiczną,
 • zbiórka darów w ramach „Szlachetnej paczki” wspólnie z Caritas Diecezji Radomskiej,
 • warsztaty stroików bożonarodzeniowych,
 • kiermasz ozdób - zbiórka funduszy na dzieci z choroba onkologiczną,
 • lekcje wychowawcze w klasach 4-8 z udziałem wolontariuszy na temat idei wolontariatu i bezinteresownej pomocy.

Na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi udało nam się zebrać ponad 1000 zł, a w paczkach żywnościowych, produktów pierwszej potrzeby itp. przekazaliśmy prawie 100 kg darów - to na prawdę mnóstwo uśmiechów obdarowanych ludzi.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego dzieła, zwłaszcza naszym sponsorom i ludziom gorącego serca. Jesteście wspaniali, a my jesteśmy dumni, że możemy z Wami pracować.

Zapraszamy do dalszej współpracy i przy okazji składamy życzenia wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2022. Oby dobro, które okazaliście wróciło do Was podwójnie :D

Życzą: opiekunowie i wolontariusze SKC i SU

Poniżej link do galerii ze zdjęciami z działań wolontariatu.

link do galeri TUTAJ

PRZYGODA Z WIERSZEM

W dniu 29 listopada w ramach cyklu spotkań „Przygoda z wierszem” uczniowie klasy II b pod kierunkiem P. Bożeny Linowskiej przygotowali inscenizację do wiersza Wandy Chotomskiej „Czy tutaj mieszka królewna Śnieżka?” Celem występu było rozwijanie wśród dzieci zainteresowania literaturą i poezją. W scenariusz przedstawienia wplecione zostały fragmenty wybranych wierszy pisarki. Uczniowie wysłuchali również wielu ciekawostek dotyczących jej życia i twórczości. Mali aktorzy wcielając się w role głównych bohaterów znanej baśni „Królewna Śnieżka” starali się doskonale je odegrać i wzbudzić zainteresowanie widowni. Na zakończenie zaśpiewali wspólnie piosenkę „Najlepiej razem”, zachęcającą wszystkich do nawiązywania przyjaźni. Po przedstawieniu można było obejrzeć zgromadzone na wystawce pozycje książkowe oraz zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na tablicy poświęconej Wandzie Chotomskiej.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a uczniowie z pewnością mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę o literaturze dziecięcej.

SPOTKANIE Z EMOCJAMI

Miesiąc listopad upłynął w naszej szkole pod hasłem NASZE EMOCJE. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w cyklu zajęć poświęconym emocjom i sposobom radzenia sobie z nimi. Głównym celem spotkań było poznanie roli emocji i doświadczenie, w jaki sposób są one pomocne w zaspokajaniu własnych potrzeb.Rozwijanie zdolności nawiązywania i podtrzymywania właściwych relacji z innymi. Podczas zajęć wychowankowie odgrywali różne scenki społeczne i wskazywali sposoby radzenia sobie z tymi sytuacjami. Ponadto uczniowie przygotowali termometry „Kontrola negatywnych emocji” oraz plakaty dotyczące różnych stanów emocjonalnych. Jako podsumowanie uczniowie przygotowali krótki filmik, dotyczący zadań z którymi musieli się w ostatnim czasie zmierzyć.

link do filmiku TUTAJ

DZIEŃ ANIOŁA

6 grudnia w kalendarzu nietypowych dni w przedszkolu to nie tylko Mikołajki. W tym dniu obchodzimy również Dzień Anioła. Dzieci 6- letnie przebrane za aniołki, mikołajki i elfy tego dnia bawiły się wyśmienicie.

DZIEŃ OTWARTY

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek tj. 6 grudnia od godziny 16:00 do 17:00.

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Już po raz kolejny 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.

Na korytarzu zawisły uśmiechnięte buźki oraz plakaty z pozdrowieniami i wierszykami. W holu stanęła tablica Życzliwości i Pozdrowień na której widniały hasła z dobrymi słowami.

Na co dzień, goniąc za różnymi sprawami, zapominamy czasem o takich gestach i zwykłym uśmiechu. A przecież, obdarowując życzliwością, sami doświadczamy przyjemności. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą wypuścimy w świat, do ludzi, wróci do nas ze zdwojoną mocą.

Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra na różnych płaszczyznach codziennie, nie tylko od święta.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku na temat życzliwości, w którym wystąpiły dzieci klas młodszych.

link do prezentacji TUTAJ

Z najlepszymi życzeniami

Wychowawcy świetlicy.

KONKURS SUKNIA PANI JESIEŃ

9 listopada 2021r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Suknia Pani Jesieni”. Na konkurs wpłynęło 16 prac plastycznych spośród których wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz klasy IV – VIII. Wszystkie prace były piękne, oryginalne, związane z tematem. Każdemu uczestnikowi należą się gratulacje za włożony trud i pomysłowość. Wybrane prace zostały przesłane na kolejny etap konkursu do organizatora głównego: Stowarzyszenie „Nowe Perspektywy”.

Zwycięzcom gratulujemy!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI ORAZ ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Dnia 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, zaś 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Międzynarodowy Dzień Tolerancji to dzień, mający na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Zachęcamy zatem wszystkich, uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników naszej szkoły do okazywania sobie szacunku, tolerancji i życzliwości poprzez drobny gest, uśmiech, miłe słowo, uprzejmość, empatię i przyjazne nastawienie. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi. Bądźmy tolerancyjni i życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat tolerancji.

link do prezentacji na temat tolerancji TUTAJ

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

"Bezpieczeństwo w sieci" - pod takim hasłem w Szkole Podstawowej w Małęczynie zorganizowano dla dzieci dzień poświęcony zagrożeniom związanym z siecią komputerową. Do pogadanki na ten temat zaproszono policjantów z radomskiej komendy pracujących w wydziale cyberprzestępczości.

Nie od dziś wiadomo, że Internet to narzędzie, bez którego dzieci nie wyobrażają sobie dnia. Oprócz rozrywki i relaksu dostarcza też wiedzy, ale wiąże się z nim także wiele zagrożeń. Rozumiejąc ten problem w Szkole Podstawowej w Małęczynie zorganizowano prelekcję poświęconą tej tematyce. Do pogadanki z klasami 1 – 3 zaproszono radomskich policjantów. Zaproszeni goście omówili z uczniami zasady bezpiecznego poruszania się po sieci, przestrzegli przed zagrożeniami jakie czyhają w wirtualnym świecie i wytłumaczyli, jak się zachować, gdy ktoś obcy chce nawiązać kontakt online.

Uczniowie byli bardzo aktywni, na wszystkie zadawane pytania znali właściwą odpowiedź. Pozostaje nam wierzyć, że właściwe wykorzystywanie Internetu, przyniesie dzieciom same korzyści.

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W historii Polski tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze dla Polaka,

Pozostał Dniem Niepodległości!

M. Brykczyński

Tymi słowami w przeddzień 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 10 listopada 2021 roku rozpoczęła się w naszej szkole uroczysta akademia.

O godzinie 11:11 cała szkoła, uczniowie i pracownicy, odśpiewali hymn Polski ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Po nim uczniowie z klas Va, VIIa, VIIIa i VIIIb przygotowani przez panią Joannę Chołuj przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym wybrzmiały piękne słowa miłości do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunku dla Polski. Uroczystość uświetniał chór pod kierunkiem pana Marcina Jarmuża.

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach i obchodach Święta Niepodległości!

PRZYGODA Z WIERSZEM

W ramach cyklu spotkań „Przygoda z wierszem” który będzie realizowany w roku szkolnym 2021/2022, uczniowie klasy 2a pod kierunkiem Pań Lidii Walczyk i Iwony Norek przygotowali inscenizację teatralną do wiersza Jana Brzechwy - Zoo. Mali aktorzy w zabawny sposób przenieśli widownię do świata zwierząt, wcielając się w nie z pełnym zaangażowaniem. Dzieci z klasy 2a włożyli w ten projekt wiele pracy, gdyż oprócz świetnie wyćwiczonych ról, samodzielnie wykonali efektowne maski. Głównym celem przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z literaturą Jana Brzechwy i rozwijanie uzdolnień twórczych i zainteresowań teatrem. Widownia nagrodziła występujących gromkimi brawami.

Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy bardzo chętnie włączyli się w przygotowania do występu i przygotowali stroje dla swoich pociech.

DZIEŃ OTWARTY

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek tj. 8 listopada od godziny 16:00 do 17:00.

DZIEŃ DYNI

29 października w naszych oddziałach przedszkolnych dzieci świętowały Dzień Dyni. Tego dnia nie zabrakło kulinarnych niespodzianek oraz ciekawych warsztatów artystycznych, w których główną rolę odgrywała dynia. To był ciekawy i niezapomniany dzień.

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

7 października w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie mogli się zmierzyć w konkurencjach i stanąć do walki o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. Dodatkowo dzieci mogły stworzyć plakat związany z tabliczką mnożenia lub ją promujący. Nalepsi uczniowie zostali nagodzeni dyplomami oraz ocenami z matematyki.

AKCJE EKOLOGICZNE

Wrzesień upłynął nam także pod znakiem akcji ekologicznych. Uczniowie naszej szkoły czynnie uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata pod tegorocznym hasłem "Myślę, więc nie śmiecę". Wspólnie udaliśmy się na ulice Małęczyna by oczyścić przydrożne rowy i pobocza. Dzieci bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem włączyły się do akcji. Wzdłuż ulic zebraliśmy ok. 30 kg śmieci.

Dziękujemy wszystkim rodzicom oraz uczniom za każdy kilogram makulatury przyniesiony do szkoły. Udało nam się zebrać ok. 700 kg. To nasz rekord :)

Przypominamy także, że przez cały rok zbieramy tusze od drukarek atramentowych - zachęcamy do przynoszenia tzw. kartridży. Szkoła bierze udział w akcji "Wrzuć tusz do paki i dokarmiaj zwierzaki”.

AKCJA INTEGRACJA

Z początkiem roku szkolnego 2021/2022 w naszej szkole odbył się festyn pod hasłem "Akcja Integracja". Nauczyciele zorganizowali różne konkursy integracyjne i przygotowali propozycje zabaw, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i przyniosły wiele radości wszystkim uczestnikom. Dziękujemy Rodzicom za wsparcie i pomoc przy organizacji tegorocznej imprezy integracyjnej.

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

W dniu 12 października 2021r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia klasy pierwszej. Uczniowie klasy 1a i 1b w szkolnych strojach galowych z biretami na głowach stawili się na sali gimnastycznej aby zaprezentować program artystyczny. Licznie przybyli rodzice zachwycali się występami swoich pierwszaków, którzy bardzo się postarali, aby zdać pierwszy ważny egzamin w życiu. Występujący zostali obdarowani gromkimi brawami, a także prezentami wręczonymi przez Wójta Gminy Gózd - pana Pawła Dziewita, przewodniczącego Rady Gminy - pana Marcina Linowskiego oraz dyrektora Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół w Goździe - pana Józefa Draba. Życzenia z okazji zbliżającej się rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej dla wszystkich nauczycieli złożyli reprezentanci uczniów naszej szkoły - Zuzanna Brzeska i Mateusz Kryza. Życzenia od Rady Rodziców przekazała przewodnicząca pani Barbara Adamczyk. Uroczystość odbyła się w podniosłej, ale miłej i przyjaznej atmosferze.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

Dnia 1 października klasy 8a i 8b z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Warszawy, śladem bohaterów książki „Kamienie na szaniec”.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie cmentarza Powązkowskiego. Uczniowie z przejęciem wysłuchali opowieści pani przewodnik o represjach stosowanych na Polakach w okresie II wojny światowej. Mieli też możliwość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach bohaterów Szarych Szeregów: Alka, Rudego i Zośki.

Następnie młodzież z opiekunami udała się do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie zobaczyła kilka cel więziennych i usłyszała jak żyli i jak byli traktowani ludzie aresztowani przez Gestapo. Na koniec zwiedzania klasy wysłuchały kilku grypsów, zdających relację z życia zatrzymanych.

Ostatnim punktem wycieczki było Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, gdzie dawniej znajdowała się siedziba Gestapo. Uczniowie zobaczyli cele, w których przetrzymywano więźniów oraz obejrzeli narzędzia tortur.

W drodze powrotnej uczestnicy mogli zobaczyć budynek działającego do dzisiaj Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali główni bohaterowie „Kamieni na szaniec”.

Ta wycieczka to niezapomniana lekcja historii.

WYCIECZKI

Wrzesień był dla naszych uczniów bardzo intensywnym miesiącem. Większość klas ze swoimi wychowawcami wybrała się na wycieczki. Oprócz wypadów do kina czy na ognisko, uczniowie klas czwartych, szóstej i siódmych zwiedzili Lublin, gdzie wzięli udział w warsztatach z robotyki oraz w grze terenowej, podczas której rozwiązywali zagadki na temat miasta. Klasy trzecie pojechały do Warszawy, gdzie obserwowały stolicę z tarasu widokowego na Pałacu Kultury, zwiedziły lotnisko, a także odbyły przejażdżkę metrem. Klasy ósme natomiast, także w Warszawie, pokonały trasę śladami bohaterów książki "Kamienie na Szaniec".

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych nauczyciele tych przedmiotów zorganizowali w naszej szkole quizy i specjalne zadania. Uczniowie z dużym zaangażowaniem włączyli się w rozwiązywanie zagadek na temat krajów europejskich. Mamy nadzieję, że taki sposób zdobywania wiedzy podobał się naszym uczniom i chętnie wezmą udział w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości.

DZIEŃ UŚMIECHU

Dzień Uśmiechu to kolejny wyjątkowy dzień w oddziałach dzieci 5 i 6- letnich. Nietypowe dni w przedszkolu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nasze przedszkolaki z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem uczestniczą we wszystkich działaniach. 1 października był z pewnością uśmiechniętym dniem.

DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA

Dnia 23 września w oddziałach przedszkolnych rozpoczął się cykl "nietypowych dni w przedszkolu". Celem tych zajęć jest rozwijanie pasji i umiejętności dzieci w wesołym i ciekawym wydaniu. Pierwszym takim dniem w naszym przedszkolu był "Dzień Spadającego Liścia".

DZIEŃ OTWARTY

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek tj. 4 października od godziny 16:00 do 17:00.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się dnia 1 września w środę. O godzinie 8:00 zapraszamy na mszę św, a po mszy o godzinie 9:30 spotykamy się w szkole. Klasy młodsze zbierają się na sali gimnastycznej, natomiast klasy 4-8 w następujących salach:

 • klasa IVa - sala 117

 • klasa IVb - świetlica

 • klasa Va - sala 102

 • klasa Vb - sala 7

 • klasa VI - sala 5

 • klasa VIIa - sala 4

 • klasa VIIb - sala 106

 • klasa VIIc - sala 105

 • klasa VIIIa - sala 111

 • klasa VIIIb - sala 112

Prosimy uczniów o przyniesienie obuwia na zmianę oraz o przestrzeganie zasad sanitarnych (zachowanie dystansu, dezynfekcję rąk i zasłanianie maseczkami nosa i ust).

Serdecznie zapraszamy!