Wydarzenia - 2022/2023

PODRÓŻ PO ŚCIEŻCE KODOWANIA I ROBOTYKI Z ENEĄ

Dnia 14 czerwca w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu "Podróż po ścieżce kodowania i robotyki z Eneą". Partnerem wydarzenia jest ENEA-Wytwarzanie www.enea.pl/pl/enea-wytwarzanie

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i krótkiego filmiku dostępnego TUTAJ

PODRÓŻ PO ŚCIEŻCE KODOWANIA I ROBOTYKI Z ENEĄ

Dnia 14 czerwca o godzinie 1000 w PSP w Małęczynie odbędzie się podsumowanie projektu "Podróż po ścieżce kodowania i robotyki z Eneą". Partnerem tego projektu jest firma Enea Wytwarzanie www.enea.pl/pl/enea-wytwarzanie

GMINNE PREZENTACJE WOKALNE

31 maja nasza szkoła była organizatorem XXIV Gminnych Prezentacji Wokalnych oddziałów przedszkolnych, których myślą przewodnią były utwory "Na zieloną nutkę". W tegorocznych prezentacjach widownia podziwiała 11 wyjątkowo uroczych wystąpień. Podczas uroczystości młodzi artyści pokazali co to jest prawdziwy talent. Przedszkolaków dopingowali zaproszeni goście, rodzice, wychowawcy, starsi koledzy i koleżanki. Przepięknie śpiewające dzieci, wspaniałe stroje oraz zaangażowanie rodziców i wychowawców spowodowały, że atmosfera podczas prezentacji była wyjątkowa. Pan Dyrektor Wojciech Nalberski podziękował wszystkim uczestnikom za wspaniałe prezentacje oraz wręczył dyplomy i atrakcyjne upominki. Zaprosił także przybyłe szkoły do udziału w kolejnych prezentacjach, które odbędą się już za rok.

SPRAWOZDANIE FINANSOWE

Zgodnie z § 34 ust.9 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, sprawozdanie finansowe.

Bilans sporządzony na dzień 31.12.2022 roku, wraz z załącznikami został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Gózd w zakładce: sprawozdnia finansowe, ZEAS.

OD ROŚLINY DO TKANINY

Dnia 27 kwietnia uczniowie klasy 3a i 3b pojechali na wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej i uczestniczyli w warsztatach pt. " Od rośliny do tkaniny". Celem zajęć było pokazanie dzieciom przy użyciu tradycyjnych narzędzi tj. cierlica, międlica, szczotka do czesania obróbki lnu oraz samodzielne utkanie tkaniny na ramkach tkackich. Na koniec odbyła się także wycieczka po skansenie.

Była to dla wszystkich bardzo cenna i pouczająca podróż do dawnych czasów.

PODRÓŻ PO ŚCIEŻCE KODOWANIA I ROBOTYKI Z ENEĄ

Miło nam poinformować, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły czyli dzieci 6-letnie biorą udzial w projekcie "Podróż po ścieżce kodowania i robotyki z Eneą". Partnerem wydarzenia jest ENEA-Wytwarzanie. www.enea.pl/pl/enea-wytwarzanie

Głównym celem wprowadzanego projektu jest rozwijanie u wychowanków uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, kreatywność, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Projekt jest wprowadzaniem uczniów w świat programowania i robotyki, oswajaniem nowoczesnej technologii poprzez doświadczenia i zabawę. Wszystkie aktywności w ramach projektu „Podróż po ścieżce kodowania i robotyki z Eneą” prowadzone będą z wykorzystaniem narzędzi dydaktycznych: maty do kodowania, krążków do maty, plastikowych kubeczków, robotów edukacyjnych oraz klocków lego.

TURNIEJ WIEDZY

W czwartek 13 kwietnia odbył się turniej wiedzy pod hasłem "Przygoda z wierszem i prozą". Było to podsumowanie projektu edukacyjnego realizowanego od września, w ramach którego uczniowie klas 1-3 prezentowali wybrane utwory poetów za pomocą różnych form teatralnych.

Z każdej klasy 3 osobowe zespoły brały udział w przygotowanych konkurencjach, w których należało wykazać się wiedzą o życiu i twórczości poznanych poetów. Wszystkie drużyny spisały się doskonale i świetnie poradziły sobie z zadaniami.

Na zakończenie uczestnicy turnieju otrzymali nagrody i dyplomy, a wszyscy uczniowie słodkości. Mamy nadzieję, że projekt " Przygoda z wierszem i prozą" był dla wszystkich ciekawym wyzwaniem i miłym doświadczeniem.

Organizatorzy: I Norek, B. Linowska, K. Ziętek, L. Walczyk

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

5 kwietnia w naszej szkole odbyło się Misterium Wielkopostne, które przybliżyło nam sceny biblijne dotyczące Męki Chrystusa, tym samym wprowadzając nas w wydarzenia Triduum Paschalnego. Uczniowie z klas 8a,8b,8c, 7 i 6a z wielkim zaangażowaniem odegrali role biblijnych postaci. Całość wydarzenia była wyreżyserowana przez p.Marię Kaszubę oraz p. Annę Grzegorczyk. W czasie przedstawienia mogliśmy się wsłuchać w przepiękne pieśni wykonane przez nasz szkolny chór pod przewodnictwem p. Marcina Jarmuża. Za zachwycające dekoracje oraz stroje odpowiadała p. Jolanta Tomczyk. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia!

"AUTYZM - WIEM, ROZUMIEM, POMAGAM..."

31 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego główną ideą jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat tego schorzenia. Na wstępie uczniowie klas 8a i 3b przygotowali magiczna inscenizację dotyczącą trudności z jakimi borykają się dzieci z autyzmem. Po części artystycznej Pan Dyrektor ogłosił wyniki konkursów: plastycznego pt. "Autyzm - wiem, rozumiem, pomagam..." dla klas 1-4 i literackiego pt. "List do kolegi z autyzmem" dla klas 5 -7.

W młodszych klasach

I miejsce zajęła Daria W. z klasy 3b

II miejsce Julia L. z klasy 1a

III miejsce Zuzanna K. z klasy 3a

W klasach 5 -7

I miejsce zajął Kamil A. klasa 6a

II miejsce zajęła Jessica K. klasa 5a

III miejsce Nataniel S. klasa 5a

Przyznano również 4 wyróżnienia. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

Pragniemy serdecznie podziękować firmom Global Cosmed, Park Trampolin Kocham Skakać, Kino Helios, Teatr Powszechny, Manufaktura Słodyczy - Sama Słodycz i wydawnictwu MAC, dzięki którym mogliśmy nagrodzić wszystkich laureatów.

Organizatorzy: I. Norek, K. Ziętek, B. Linowska

TEATR MŁODEGO AKTORA

Już po raz drugi w naszej szkole odbyły się prezentacje Małych Form Teatralnych - Teatr Młodego Aktora. Głównym celem przedsięwzięcia było inspirowanie uczniów do podjęcia działań artystycznych. W tym roku zaprezentowały się na forum szkoły dzieci z kl. I-VI. Uczestnicy przeglądu - w niewielkich grupach- przedstawiali inscenizację wybranego tekstu poetyckiego. Dużą popularnością - jak zwykle - cieszyły się utwory Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej.

Podziwialiśmy ciekawe choreografie, piękne stroje, oryginalne interpretacje tekstów. Śmiało można powiedzieć, że wszystkie małe formy teatralne naszych uczniów wzbudziły wiele emocji, dostarczyły wrażeń, a niekiedy rozbawiały zgromadzoną na sali gimnastycznej widownię. Na zakończenie spotkania uczennice z kl. IV b zaprosiły kolegów i koleżanki oraz nauczycieli do wspólnego tańca Kosmiczna żabka. Tym miłym akcentem zakończyliśmy spotkanie. To była świetna impreza teatralna.

Jury najwyżej oceniło następujące zespoły:

kl. I b - wiersz J. Tuwima Okulary ( ucz. Z. Wosztyl, M. Gromska, J. Molga, G. Jędryszek, L. Fajdek, J. Skrok, J. Makaruk)

kl. Va - wiersze J. Brzechwy i S. Jachowicza ( ucz. Wojciech Mikoś, Julian Witczak, A. Sobczyk)

kl. Vb - wiersz W. Chotomskiej Kaczka - tłumaczka (ucz. L. Woźniak, A. Makuch, J. Pająk, J. Dziadura).

Nagrody w kategorii najlepszy aktor przyznano:

Wojtkowi Mikosiowi z kl. Va

Karolinie Tomtas z kl. IVa

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek, a każda klasa statuetkę (na miarę Oskara) zaprojektowaną w programie Tinkercad i wydrukowaną na szkolnej drukarce 3D z programu Laboratoria Przyszłości. Gratulujemy i do zobaczenia za rok.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu przeglądu teatralnego.

Organizatorzy

PODRÓŻ PO ŚCIEŻCE KODOWANIA I ROBOTYKI Z ENEĄ

W ramach projektu „PODRÓŻ PO ŚCIEŻCE KODOWANIA I ROBOTYKI Z ENEĄ” 14 marca dzieci z oddziałów 6-latków uczestniczyły w warsztatach z robotyki LEGO w Radomskim „Bricks for Kidz”. Zajęcia te są początkiem przygody naszych milusińskich z kodowaniem w różnorodnych formach oraz robotyką. Na zakończenie wycieczki wielką atrakcją dla dzieci było wykonanie mydełek w kształcie klocków LEGO. Partnerem wydarzenia jest ENEA-Wytwarzanie. www.enea.pl/pl/enea-wytwarzanie

SPOTKANIE Z AKTORKĄ P.AGNIESZKĄ GRĘBOSZ

Dnia 28 marca mieliśmy zaszczyt gościć aktorkę, prezenterkę i trenerkę wokalną Panią Agnieszkę Grębosz, która na co dzień pracuje w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Na początku spotkania uczniowie klas 3a, 3b i 4a przedstawili interpretację wybranych wierszy. Po tak wspaniałym powitaniu głos zabrała zaproszona aktorka, której występy uczniów bardzo się podobały. Pani Agnieszka opowiedziała nam o początkach swojej przygody z teatrem. W dalszej części spotkania udzielała odpowiedzi na pytania zadawane przez uczniów. Po wywiadzie odbyły się warsztaty, na których Pani Agnieszka uczyła nas jak przygotować ciało i głos do występu. Na zakończenie złożyła swój autograf na przygotowanych przez dzieci kartkach. Spotkanie związane było z realizacją projektu edukacyjnego „Przygoda z wierszem i prozą” i przebiegało w wesołej i ciepłej atmosferze.

„JAK POWSTAJE KSIĄŻKA – PROCES OD A DO Z”

15 marca uczniowie klas I -VI Szkoły Podstawowej w Małęczynie uczestniczyli w spotkaniu pt. „Jak powstaje książka – proces od A do Z” (od pomysłu do pojawienia się na półce). Szkolenie prowadził autor książek dla dzieci Przemysław Jakóbczyk. Celem spotkania było promowanie czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowań literaturą dziecięcą oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów. Dzieci dowiedziały się jak powstaje książka, kim jest grafik, ilustrator, recenzent, redaktor, kto robi korektę oraz co oznacza kod ISBN. Pan Jakóbczyk zaprezentował również swoje publikacje: „Księga samodzielności, czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie”- tom 1, „Księga samodzielności, czyli Zuza w tarapatach”- tom 2, „Księga samodzielności, czyli przygody Zuzy w krainie Kangurów”- tom 3. Autor zdradził, że powstaje 4 tom przygód Zuzy. Uczniowie wysłuchali opowieści pisarza, mieli także okazję, aby zadać pytania i podzielić się swoimi przemyśleniami na temat książek. Po zakończeniu prezentacji uczniowie otrzymali autografy oraz zakupili kilka książek wraz z dedykacją autora.

WYJAZD NA MUSICAL „DZWONNIK Z NOTRE DAME”

Dnia 14 marca uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami, wybrali się na musical pt. „Dzwonnik z Notre Dame”. Jest to piękna opowieść o garbatym Quasimodo, który pokonuje swój lęk przed otoczeniem. Sztuka w swoim przekazie miała na celu kształtowanie u dzieci tolerancji względem drugiego człowieka oraz akceptacji odmienności. Ten fascynujący musical, w którym nie zabrakło wspaniałych piosenek z przepiękną muzyką i grą świateł wprowadził nas w wyjątkowy nastrój.

Dzieciom musical bardzo się podobał i chętnie wymieniały miedzy sobą wrażenia.

PRZYGODA Z WIERSZEM I PROZĄ

W ramach cyklu spotkań „Przygoda z wierszem i prozą” 3 marca 2023 roku uczniowie klasy 2b pod kierunkiem pani Katarzyny Tuszyńskiej i Iwony Norek przygotowali i zaprezentowali wszystkim młodszym klasom, krótki spektakl teatralny „Wycieczka” w oparciu o twórczość Wandy Chotomskiej.

Tym razem mali artyści wykorzystali cień w swojej twórczej pracy i zabrali widownię w pełen przygód rejs. Przygotowując ten krótki spektakl, bawiąc się, dzieci pracowały bardzo intensywnie w różnych obszarach, np.: czytanie tekstów i nauka na pamięć, praca nad rolą, poruszanie kukiełką, obserwacja cienia i jego wielkości w zależności od oddalenia od źródła światła, współpraca w grupie, śpiew, prezentowanie siebie oraz kukiełki przed publicznością. Wszyscy wysłuchali ciekawostek dotyczących życia i twórczości Wandy Chotomskiej. Całość dopełniła improwizacja ruchowa do utworu „Straszne żaby” oraz wplecione w scenariusz odpowiednie utwory muzyczne. Na zakończenie mali widzowie mieli okazję spróbować swoich sił i przedstawić wylosowane hasło w teatrze cieni.

Poprzez uczestnictwo w tym spektaklu uczniowie poznali inny rodzaj teatru lalkowego, jakim jest teatr cieni i poszerzyli swoje kompetencje z zakresu sztuki.

Serdecznie dziękujemy rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowania do występu.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELKAMI POLICJI

Cyberprzemoc, nieuczciwi wirtualni znajomi, zagrożenie niechcianymi treściami – to zagadnienia, które przekazywały 2 marca w naszej szkole przedstawicielki Komendy Wojewódzkiej oraz Miejskiej Policji z siedzibą w Radomiu.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 5-6 oraz 7-8. W czasie prelekcji funkcjonariuszki mówiły na temat zagrożeń, z którymi uczniowie mogą się spotkać podczas korzystania z Internetu. Przestrzegały przed nadmierną ufnością w stosunku do osób poznanych w wirtualnym świecie. Mówiły o treściach negatywnie wpływających na psychikę młodego człowieka. Przestrzegały również przed nadmiernym korzystaniem z komputera, które może prowadzić do uzależnienia. Policjantki przypomniały o konsekwencjach prawnych wynikających ze stosowania cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się również jak reagować, gdy jesteśmy świadkami agresji lub przemocy, a także gdzie uzyskać pomoc, kiedy jesteśmy ofiarami cyberprzemocy.

Czwartkowe spotkanie było częścią realizacji szkolnego działania profilaktycznego Dzień Bezpiecznego Internetu, którego głównym celem było uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, zapoznanie ich z zasadami bezpieczeństwa oraz kształtowanie świadomego, mądrego odbiorcy i jednocześnie użytkownika mediów.

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego po raz ósmy organizuje Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla klas IV-VIII. Z tego tytułu serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie wszystkich uczniów, którzy wykazują szczególne zainteresowanie językiem angielskim. Konkurs planowany jest na dzień 13.04.2023 r. o godz. 9:00.

Prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem. REGULAMIN TUTAJ

REKRUTACJA – ROK SZKOLNY 2023/2024

Drodzy Rodzice!

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Małęczynie pragnie poinformować o rozpoczynających się zapisach do klasy pierwszej i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2023/2024

1. Karta zgłoszenia o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego z obwodu oraz wnioski o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego spoza obwodu dostępne są w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej szkoły.

2. Wypełnione przez Rodziców karty zgłoszenia o przyjęcie dziecka z obwodu przyjmowane będą od 27 lutego 2023r. do 24 marca 2023r. w sekretariacie szkoły i w formie elektronicznej na adres sekretariatzsom@wp.pl

3. W przypadku wolnych miejsc wypełnione przez Rodziców wnioski o przyjęcie dziecka spoza obwodu przyjmowane będą od 30 maja 2023r. do 31 maja 2023r. w sekretariacie szkoły i w formie elektronicznej na adres sekretariatzsom@wp.pl

4. Dokumenty dotyczące rekrutacji znajdują się w zakładce rekrutacja 2023/2024.

BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków i uczniów klas I-III to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w środę 08.02, kiedy w naszej szkole odbył się bal. Pojawiły się księżniczki, wróżki, rycerze, Spider-man i wiele, wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Wszyscy świetnie się bawili przy rytmicznej i skocznej muzyce. Podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło również konkursów, w których uczniowie chętnie uczestniczyli, dopingując się nawzajem. W trakcie zabawy rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 24 stycznia w naszej szkole miało miejsce wielkie wydarzenie - Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej, na której uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne: 5 - latki oraz kl.Oa i kl.Ob - śpiewały piosenki ilustrując słowa gestem, kl. Ia i Ib - odtańczyły taniec westernowy z elementami gimnastyki akrobatycznej, kl.2a - taniec Rock and Roll,kl. 3a - taniec Krakowiak, kl.3b - taniec Twist, kl.2b - piosenkę p.t. Zawsze razem. Wszystkie dzieci miały odpowiednie stroje, w zależności od rodzaju występu. Babcie i Dziadkowie bardzo licznie przybyli na uroczystość. Nie kryli wzruszeń gdy wnuczęta śpiewały Sto lat oraz wręczały smakowite upominki. To była bardzo rodzinna i wzruszająca uroczystość.

Zdjęcia z uroczystości do obejrzenia TUTAJ

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 obchodzić będziemy 7 lutego, ale realizowane działania edukacyjne zaplanowane są do marca. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

W ramach obchodów DBI w naszej szkole zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa w sieci w kl. I-VIII (lekcje wychowawcze, zajęcia komputerowe, informatyka) w oparciu o materiały ze strony saferinternet.pl. oraz konkursy. W linku poniżej regulamin konkursu.

REGULAMIN TUTAJ

LOGO SZKOŁY

W ostatnim czasie zorganizowano w naszej szkole konkurs na najlepszy graficzny symbol (logo) związany z PSP w Małęczynie, dając uczniom możliwość realnego wpływu na przyszły kształt tego symbolu. Projekty oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami: zgodnością projektu z danymi naszej szkoły, oryginalnością autorskiego znaku, łatwością zapamiętywania, czytelnością i funkcjonalnością projektu oraz estetyką wykonania.

I miejsce zdobyła Weronika S., której logo tym samym stanie się znakiem rozpoznawczym naszej szkoły. II miejsce powędrowało do Wojciecha M., a III miejsce zdobył Nikodem O. Serdecznie gratulujemy!

Wszystkie prace do obejrzenia TUTAJ

JASEŁKA

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy i ważny dla chrześcijan. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przedstawili jasełka pt. „Bóg się rodzi w człowieku”.

21 grudnia 2022 roku w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście. Na początku spotkania dyrektor szkoły Wojciech Nalberski przedstawił i powitał proboszcza parafii Małęczyn księdza Tomasza Waśkiewicza, przedstawicieli rady rodziców oraz całą społeczność szkolną.

Pięknym słowem uczennice wprowadziły zebranych w świąteczny nastrój, w wigilijną noc – noc, w której Bóg stał się człowiekiem. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek uczniowie zabrali zgromadzoną widownię na wędrówkę z Maryją i Józefem. Razem z aniołami, pasterzami i Mędrcami przenieśli do Betlejem – miejsca narodzenia Jezusa.

Przedstawienie połączyło ze sobą tradycję i współczesność, dlatego tak bardzo stało się bliskie każdemu z nas. Narodzenie Jezusa odmieniło życie zagubionych młodych ludzi, dla których święta miały wymiar materialistyczny i konsumpcyjny. Zrozumieli oni, że to dzięki Niemu ten czas jest tak piękny i świąteczny.

Całość przedstawienia wzbogaciły ciekawa scenografia, oryginalna choreografia oraz kolędy w wykonaniu chóru szkolnego.

Publiczność gromkimi brawami doceniła starania naszych uczniów, którzy w znakomity sposób wcielili się w swoje role. Gratulujemy młodym aktorom. Zdjęcia z przedstawienia do obejrzenia po kliknięciu w link TUTAJ

BOŻONARODZENIOWE WARSZTATY

Okres przedświąteczny to magiczny czas dlatego 14 grudnia w grupie 0a odbyły się Bożonarodzeniowe warsztaty z udziałem rodziców. Tego dnia miały miejsce również zajęcia otwarte prowadzone przez p. Martę Molendowską. W obecności rodziców oraz pani dyrektor Agnieszki Pawlonki uczniowie prezentowali swoje umiejętności. Efektem warsztatów były pięknie wykonane stroiki. Nie zabrakło również słodkiego akcentu.

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

W dniu 8 grudnia w ramach realizacji programu „Mleko, warzywa i owoce w szkole” odbyła się prelekcja dla klas 0-3. Pani dietetyk w prosty i przystępny sposób omówiła tematykę zdrowego żywienia. Bazując na przykładach przedstawiła prawidłowy rozkład posiłków w ciągu dnia. Każdy z pięciu posiłków jest ważny, ale najbardziej powinniśmy skupić się na konieczności spożywania śniadania, które powinno zawierać produkty bogate w białko, witaminy, składniki mineralne oraz wodę do picia. Po części teoretycznej dzieci przystąpiły do działań praktycznych, podczas których układały piramidę zdrowego żywienia i segregowały produkty żywnościowe.

Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczestników. Dzieci chętnie zadawały pytania i dzieliły się spostrzeżeniami. Wszyscy otrzymali broszurki ze wskazówkami zdrowego odżywiania.

Organizatorzy serdecznie dziękują Pani Elizie Prasek z NATURHOUSE za pouczającą pogadankę dla dzieci i wiele cennych wskazówek. Mamy nadzieję, że takie działania zwiększą wśród uczniów świadomość potrzeby racjonalnego odżywiania oraz uświadomią dzieciom jak ważny jest jego wpływ na zdrowie każdego z nas.

WYJAZD DO KRAINY MARZEŃ

Dnia 6 grudnia 2022r. uczniowie klasy 3a i 3b wraz z opiekunami z okazji mikołajek udali się do Krainy Marzeń w Radomiu. W sali zabaw na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: tunele z pilkami, zjeżdżalnie i dmuchańce. Po aktywnie spędzonym czasie wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Największą atrakcją było spotkanie z Mikołajem, który obdarował ich prezentami. Był to dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji.

„BON CZY TON: SAVOIR – VIVRE DLA DZIECI”

2 grudnia 2022r. w ramach cyklu spotkań „Przygoda z wierszem i prozą” uczniowie klasy 3a pod kierunkiem pani Katarzyny Ziętek i Iwony Norek przygotowali teatrzyk kukiełkowy do opowiadań Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton: savoir – vivre dla dzieci”. Mali artyści z pełnym zaangażowaniem zabrali widownię do świata przygód Kuby i Buby – rodzeństwa, które nie do końca rozumie zasady dobrego wychowania, ale z całych sił stara się je stosować w codziennym życiu. Dzieci klasy 3a włożyły w to przedsięwzięcie mnóstwo pracy, gdyż oprócz doskonale wyćwiczonych dialogów i umiejętności manipulowania kukiełkami, przygotowały również improwizację ruchową do utworu „Kwoka”. W scenariusz wplecione zostały piosenki dotyczące grzeczności, które mali artyści pięknie zaśpiewali, wykonując przy tym odpowiedni ruch sceniczny. Uczniowie wysłuchali również ciekawostek dotyczących życia i twórczości Grzegorza Kasdepke. Całość dopełniały kukiełki samodzielnie wykonane przez uczniów tej klasy. Widownia nagrodziła występujących gromkimi brawami.

Głównym celem było rozwijanie wśród dzieci zainteresowania różnymi formami teatralnymi i przypomnienie zasad dobrego wychowania.

Serdecznie dziękujemy rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowania do występu, p. Lidii Walczyk za pomoc w przygotowaniu dekoracji oraz p. Basi Kaczmarczyk i p. Jackowi Płazie za oprawę muzyczną.

Organizatorzy: Katarzyna Ziętek, Iwona Norek

WYJAZD DO TEATRU

Dnia 15 listopada uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami, wybrali się teatru w Radomiu na spektakl „Tajemniczy Ogród”. Jest to piękna opowieść, o tym jak wielki wpływ na nas mają ludzie, którzy są blisko nas i jak wiele może się zmienić w życiu, jeśli tylko uwierzymy, że to możliwe.

Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało i chętnie wymieniały miedzy sobą wrażenia.

W drodze powrotnej uczniowie udali się pod pomnik Żołnierzy Armii Krajowej przy ulicy Niedziałkowskiego, gdzie chwilą ciszy oddali hołd poległym za ojczyznę.

K. Ziętek, B. Linowska, I. Norek

III MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE "DOŁĄCZ DO DRUŻYNY LESZEGO"!

Pod koniec września uczniowie klas 4-8 wzięli udział w międzyszkolnym konkursie "Dołącz Do Drużyny Leszego".

Konkurs skierowany był do uczniów i przedszkolaków z powiatów: lipskiego, zwoleńskiego i radomskiego.

Uczniowie licznie wzięli udział w konkursie. Wykonali piękne i oryginalne projekty. Ich ciężka praca została doceniona. Każdy dostał dyplom z wyróżnieniem, upominek oraz ocenę bardzo dobrą/ celującą z przyrody/biologii. Jednej uczennicy z klasy 5a udało się zając 3 miejsce spośród wszystkich szkół, które brały udział w konkursie. Jest to ogromny sukces dla szkoły. Gratulujemy!!!.

Drodzy uczniowie serdecznie Wam dziękuję za zaangażowanie i wysiłek jaki włożyliście w swoje piękne prace. Było warto…

Sylwia Zamkowska-Skiba

Konkurs realizowany w ramach projektu Drużyna Leszego, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. 10 listopada w naszej szkole po raz kolejny uczciliśmy pamięć tych, którzy walczyli i poświęcili swoje życie dla niepodległej ojczyzny.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie Pan Dyrektor Wojciech Nalberski w interesujący sposób przedstawił własną prezentację na temat ciekawostek z życia marszałka Józefa Piłsudskiego. Po prezentacji chór szkolny pod kierunkiem pana Marcina Jarmuża wykonał koncert pieśni patriotycznych.

Społeczność szkolna mogła podziwiać Józefa Piłsudskiego i jego córki Wandę i Jagodę. W postać Józefa Piłsudskiego i jego córek wcielili się uczniowie klas VIII. Wszyscy uczestnicy otrzymali bioło - czerwone opaski patriotyczne - symbol krwi przelanej za naszą wolność.

Całość dopełniała dekoracja wykonana przez panią Jolantę Tomczyk i panią Ewelinę Stachurską.

Wszyscy poczuli atmosferę tamtych dni. To była piękna lekcja historii!

Zdjęcia do obejrzenia po kliknięciu w link TUTAJ

DZIEŃ PANA KLEKSA

To była niezwykła lekcja języka polskiego w kl. IVa i kl. IVb. Uczniowie pod kierunkiem pani Marzeny Madej przygotowali lekcję kleksografii. Większość z nich wcieliła się w role bohaterów Akademii pana Kleksa, a zajęcia prowadził sam profesor (w kl. IVa Amelia Gromska, a kl. IVb Helena Duda). Pod czujnym okiem Ambrożego Kleksa lekcja była nie tylko nauką, ale i zabawą. Wiele emocji dostarczyło dzieciom odczytywanie kleksów i redagowanie krótkich wierszyków - rymowanek oraz konkursy sprawdzające znajomość treści lektury Jana Brzechwy.

Była też przerwa na słodki deser przygotowany według przepisu pana Kleksa. Oczywiście nie zabrakło też akcentu muzycznego z piękną choreografią.

Dzieci wykazały się kreatywnością i samodzielnością. Brawo za tak duże zaangażowanie i twórcze pomysły.

WITAJCIE W NASZE BAJCE

W piątek 28 października w ramach cyklu spotkań „Przygoda z wierszem i prozą” uczniowie klasy IIIb zaprezentowali przedstawienie pt. „Witajcie w naszej bajce”.

Celem występu było rozwijanie wśród dzieci uzdolnień twórczych oraz zainteresowań literaturą i poezją. Młodzi artyści wcielając się w postacie bajkowe w niezapomniany sposób przenieśli widownię do świata wierszy Jana Brzechwy. Uczniowie śpiewem i grą aktorską przedstawili wybrane utwory poety, między innymi: Kaczkę Dziwaczkę, Skarżypytę, Samochwałę czy Żuka. Inscenizacje wierszy przeplatane były wspaniałymi piosenkami z Akademii pana Kleksa. Występ uatrakcyjniły ciekawe kostiumy i barwna dekoracja.

Na zakończenie przeprowadzony został wśród uczniów quiz nawiązujący do obejrzanej inscenizacji. Po przedstawieniu można było obejrzeć zgromadzone na wystawce pozycje książkowe Jana Brzechwy oraz zapoznać się z informacjami dotyczącymi poety.

Spotkanie przebiegało w miłej i zabawnej atmosferze, a uczniowie z pewnością mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę o literaturze dziecięcej.

B. Linowska, I. Norek, L. Walczyk

PROJEKT - PRZYGODA Z WIERSZEM I PROZĄ

W tym roku szkolnym w ramach projektu edukacyjnego „Przygoda z wierszem i prozą” uczniowie klas 1-3 będą poznawać różne formy teatralne (teatr cieni, lalkowy, baletowy czy inscenizacja słowno – muzyczna). Proponowane zajęcia to spotkania, raz na miesiąc w klasach 1-3. Podczas spotkań, każda klasa po otrzymaniu scenariusza przygotowuje za pomocą wybranej formy teatralnej krótki pokaz. Ważne jest, aby uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w doborze tematyki podejmowanych przedsięwzięć, opracowywaniu elementów muzycznych i ruchowych. Powinni również decydować o sposobie odgrywania ról. Najważniejszym jest tutaj uruchomienie wyobraźni dziecka, wydobycie z niego naturalnych emocji oraz wyzwolenie twórczej postawy. Przemyślany dobór zadań, dostosowany do możliwości każdego dziecka stworzy im szanse samorealizacji. Na zakończenie cyklu spotkań zorganizowany zostanie turniej wiedzy „Przygoda z wierszem i prozą”, podczas którego sprawdzimy, co uczniowie wiedzą o poznanych poetach i czy potrafią wiedzą tą dzielić się.

DZIEŃ KANAPKI

3 listopada obchodzimy Światowy Dzień Kanapki. Kanapka towarzyszy nam codziennie, przygotowywana na różne sposoby. Serwowana na śniadanie, lunch i kolację, idealnie smakuje w duecie z różnymi dodatkami. Z tej okazji najmłodsi uczniowie naszej szkoły, a konkretnie 5 i 6-latki wykonali zdrowe i ulubione kanapki.

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

Młodzież z naszej szkoły pod opieką p. Barbary Kaczmarczyk oraz p. Kamili Gromskiej udała się na cmentarz w Kiedrzynie, by upamiętnić zmarłych nauczycieli ze szkoły w Małęczynie oraz księży z naszej parafii. Oprócz modlitwy i zapalenia świeczek na ich mogiłach, uczniowie uporządkowali także teren wokół grobów dzieci. W ten sposób członkowie Caritasu oraz Samorządu Szkolnego uczcili pamięć oraz oddali szacunek tym, których nie ma już pośród nas.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

Dnia 13 października 2022 roku w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas pierwszych połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

W tym roku uroczystość zaszczycili znakomici goście Pan Dyrektor Radomskiej Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Adrian Barański, Pani Wizytator z Kuratorium Oświaty w Warszawie Anna Bulera – Sasin, Pan Wójt Gminy Gózd Paweł Dziewit, Pan Dyrektor ZEAS w Goździe Józef Drab, Ksiądz Proboszcz Tomasz Waśkiewicz oraz rodzice pierwszoklasistów.

Uroczystość rozpoczęło powitanie przez Pana Dyrektora szkoły Wojciecha Nalberskiego zaproszonych gości, później sceną zawładnęli pierwszoklasiści odświętnie ubrani, pewni siebie przekonując wszystkich, że są gotowi do podjęcia nauki w szkole.

Po wyjątkowej prezentacji nastąpił akt ślubowania, a po nim uroczyste pasowanie na ucznia szkoły przez Panów Dyrektora Kuratorium Adriana Barańskiego i Wójta Gminy Pawła Dziewita. Panowie obdarowali pierwszoklasistów życzeniami sukcesów w nauce i wspaniałymi prezentami. Rodzice wręczyli dzieciom atlasy, a panie legitymacje szkolne i dyplomy.

Po trudach występu uczniowie delektowali się pysznymi babeczkami przygotowanymi przez Pana Dyrektora Wojciecha Nalberskiego i z nową energią uczestniczyli w dalszej części uroczystości.

Była to chwila dla nauczycieli i personelu szkolnego. Słowem, piosenką, tańcem, postawą i klejnotami z dowcipnymi dedykacjami podziękowali uczniowie swoim nauczycielom. Do podziękowań uczniów przyłączyli się rodzice z kwiatami.

Pan Wójt Paweł Dziewit i Pan Dyrektor Szkoły Wojciech Nalberski wręczyli nagrody wyróżnionym nauczycielom i złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły.

W przygotowanie tegorocznej uroczystości włączyli się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wychowawcy klas pierwszych, chór pod dyrekcją nauczyciela muzyki z naszej palcówki. Dekoracje przygotowały w kooperacji Lidia Walczyk oraz nauczyciel plastyki. Za nagłośnienie i jego obsługę odpowiadali nauczyciel wychowania fizycznego i pani z oddziału zerowego.

Wszyscy opuszczali salę gimnastyczną w radosnych nastrojach. Te miłe chwile pozostaną jeszcze długo w pamięci uczestników.

Więcej zdjęć do obejrzenia po kliknięciu w link TUTAJ

INFORMACJE DOTYCZĄCE DYSTRYBUCJI JODKU POTASU

Poniżej zamieszczamy informacje ze strony internetowej Gminy Gózd dotyczące dystrybucji jodku potasu.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami na temat dystrybucji jodku potasu, informujemy i uspakajamy, że wszelkie działania w tym zakresie mają charakter wyprzedzający i prewencyjny. W tej chwili na terenie kraju nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Gmina Gózd – podobnie jak wszystkie samorządy w Polsce – otrzymała pulę tabletek jodku potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Decyzję o ich ewentualnym wydawaniu podejmie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szczegółowe informacje w linku TUTAJ

WYJAZD DO MANUFAKTURY SŁODYCZY

Dnia 28 września z okazji Dnia Chłopaka, uczniowie klasy IVb wraz z wychowawczynią udali się do manufaktury słodyczy Sama Słodycz w Radomiu.

Celem wyjazdu było zdobycie wiedzy na temat robienia słodyczy oraz udział w warsztatach. Uczniowie poznali tajniki produkcji cukierków i lizaków bez użycia maszyn. Po skończonym pokazie każdy mógł spróbować swoich sił i samodzielnie zrobić lizaka z dodatkiem naturalnych barwników. Atrakcją był również konkurs z nagrodami. Na zakończenie wszyscy otrzymali słodki upominek. To był bardzo udany wyjazd.

Lena Machnio kl. IVb

DZIEŃ DRZEWA

„Drzewo to nasz Przyjaciel”- takim hasłem uczniowie klasy IV na lekcji przyrody rozpoczęli świętowanie Dnia Drzewa, który obchodzony jest 10 października. Jego celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Podczas spaceru, uczniowie klasy IV podzielili się swoją wiedzą na temat drzew. Rozpoznawali drzewa rosnące na terenie szkoły i odgadywali z jakiego drzewa pochodzą zebrane liście. Następnie uczniowie z wielką ochotą sadzili i podlewali drzewka. Sprawiło im to wielką radość. Po powrocie do szkoły, uczniowie z zaangażowaniem wykonywali w grupach „Jesienne drzewo”.

Sylwia Zamkowska- Skiba

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła została wyposażona m.in. w drukarkę 3D Banach School. Jest to idealny sprzęt do nauki druku 3D, który wykorzystywany będzie przez uczniów do realizacji ich autorskich projektów, przygotowywania pomocy dydaktycznych, modeli, makiet oraz przedmiotów codziennego użytku.

Podczas pierwszego uruchomienia uczniowie poznali podstawową obsługę drukarki, zobaczyli jak przeprowadzić kalibrację urządzenia i jak je przygotować do pracy. Nie zabrakło również pierwszych problemów, mianowicie odklejanie się wydruku od obszaru roboczego stanowiło nie lada wyzwanie, z którym udało się uporać. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili kolejne etapy pracy z drukarką 3D. Już niebawem kolejne zajęcia, na których uczniowie poznają obsługę programu Tinkercad, który umożliwi im tworzenie własnych projektów.

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Dnia 26 września odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w obchody tego dnia biorąc udział w wielu zadaniach, takich jak szukanie pytań i odpowiedzi ukrytych pod kodami QR, liczenie do 10 w różnych językach, jak również przejście kilkupoziomowej gry w specjalnie stworzonej aplikacji (Language Challenges). Poza tym, zarówno młodsi jak i starsi uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolory odpowiadające flagom różnych europejskich państw. Niektórzy także zdecydowali się wziąć udział w konkursie i zaprojektowali swoje własne koszulki związane z europejskimi językami. Dziękujemy za zaangażowanie i dobrą zabawę, mając nadzieję, że uczniowie utrwalili sobie informacje dotyczące krajów naszego kontynentu. (K. Gromska, A. Grzegorczyk, M. Dąbrowska, E. Stachurska)

KONKURS NA LOGO SZKOŁY

Ogłaszamy konkurs na zaprojektowanie logo naszej szkoły! Jeśli chcesz aby Twoja praca na stałe wpisała się w dorobek szkoły – ten konkurs jest dla Ciebie! Życzymy powodzenia i kreatywnych pomysłów.

Szczegóły konkursu w regulaminie poniżej.

REGULAMIN TUTAJ

Opiekunowie konkursu: Karolina Dąbrowska, Magdalena Krzemińska, Małgorzata Lipińska.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Jak co roku, we wrześniu, w naszej szkole odbyła się kampania wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Były plakaty, hasła oraz debata, na której kandydaci przedstawiali swoje obietnice wyborcze oraz odpowiadali na pytania społeczności szkolnej. Ukoronowaniem akcji wyborczej były wybory, które odbyły się 26 września 2022 roku. Zgodnie z zasadami uczniowie oraz nauczyciele wybierali przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w tajnym głosowaniu, zaznaczając na karcie wybranego przez siebie kandydata. Prawidłowość przebiegu głosowania nadzorowała komisja wyborcza złożona z delegatów poszczególnych klas oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego – P. Kamila Gromska, P. Karolina Dąbrowska i P. Daniel Ciupiński.

W wyniku głosowania wyłonił się skład Samorządu Uczniowskiego:

Przewodnicząca  – Zuzanna Glińska

Zastępca Przewodniczącej: Amelia Gromska

Zastępca Przewodniczącej: Julia Żurawska

Sekretarz: Julia Zawisza

Sekretarz: Kamil Adamczyk

NOWEJ RADZIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY OWOCNEJ PRACY!

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, dzień ważny dla wszystkich maluchów w całej Polsce. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły z samego rana od nadmuchiwania kolorowych baloników, które przyczyniły się później do wspaniałej zabawy. Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki dużo tańczyły, chodziły z krążkiem na głowie, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zmagały się z balonami, które na końcu ozdobiły, zgodnie z własnymi pomysłami. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Na zakończenie zabawy dzieci miały słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

W ramach tegorocznego Dnia Kropki ogłosiliśmy akcję, w której uczniowie przesyłali nam zdjęcia i filmy przedstawiające ich talenty. Dzień Kropki stał się inspiracją, ponieważ jest to święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły (źródło: blog mamania.pl). Patronką tego dnia stała się dziewczynka, która nie wierzyła we własne możliwości. Chcemy, aby nasi uczniowie wierzyli w siebie i rozwijali swoje talenty. Pamiętajcie, że każdy z Was jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, na której znajduje się prezentacja przedstawiająca nadesłane przez uczniów zdjęcia i filmy :)

Link do galerii TUTAJ Odnośniki do zdjęć i filmów dostępne są tylko dla zalogowanych użytkowników naszej szkolnej domeny (zsomaleczyn.pl)

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

(NIE)ZWYKŁA MATEMATYKA

Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "(Nie)zwykła matematyka". Głównym celem projektu jest kształtowanie inicjatywy i pomysłowości w rozwiązywaniu problemów oraz rozwijanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

Koordynatorami projektu w naszej szkole są p. Karolina Dąbrowska i Magdalena Krzemińska

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami z naszej szkoły wzieli udział w akcji "Sprzątanie Świata 2022". Dzieci wyposażone w foliowe rękawiczki i worki sprzątały nie tylko teren wokół szkoły, ale i pobliską okolicę.