Wydarzenia - 2020/2021

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022 rozpocznie się 24 czerwca Mszą Św. w kościele parafialnym o godzinie 800. Po mszy zapraszamy na dalsze uroczystości do szkoły na salę gimnastyczną.

Serdzecznie zapraszamy!

KONKURS CHEMICZNY

W dniu 3 czerwca w naszej szkole odbył się międzyklasowy konkurs chemiczny pod hasłem "Z Mendelejewem za pan brat - układ okresowy pierwiastków chemicznych bez tajemnic". Wzięło w nim udział 27 uczniów z klas VII i VIII. Z uwagi na tak dużą frekwencję tym bardziej gratulujemy zwycięzcom:

Miejsce I - 100% Zuzanna B.

Miejsce II - 90% Nikodem O.

Miejsce III - 73% Maja Ch.

70% Nikola W.

67% Anna G.

63% Wojciech S.

63% Paulina Z.

Gratulacje!!!

Organizator: Maria Osowska

GMINNE PREZENTACJE WOKALNE

31 maja 2022 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Małęczynie była organizatorem XXIII Gminnych Prezentacji Wokalnych oddziałów przedszkolnych, których tematem były podróże. W tegorocznych prezentacjach widownia podziwiała 12 wyjątkowo uroczych wystąpień. Dzieci nie tylko miały okazję wyruszyć w muzyczną podróż, ale również poćwiczyć pozdrowienia w różnych językach. Podczas uroczystości młodzi artyści pokazali co to jest prawdziwy talent. Przedszkolaków dopingowali zaproszeni goście, rodzice, wychowawcy, starsi koledzy i koleżanki. Przepięknie śpiewające dzieci, wspaniałe stroje oraz zaangażowanie rodziców i wychowawców spowodowały, że atmosfera podczas prezentacji była wyjątkowa. Pan Wójt Paweł Dziewit i Pani Dyrektor Jolanta Zięba uroczyście podziękowali wszystkim uczestnikom za wspaniałe prezentacje oraz wręczyli dyplomy i atrakcyjne upominki dla szkoły i każdego dziecka. Zaprosili także przybyłe szkoły do udziału w kolejnych prezentacjach, które odbędą się już za rok.

MARATON ZDROWIA

Dnia 19 maja w naszej szkole odbył się Maraton Zdrowia pod hasłem „Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć”, w którym uczestniczyli uczniowie klas I-III. Jego celem było popularyzowanie zdrowego stylu życia, a w szczególności racjonalnego odżywiania i aktywności ruchowej.

Tego dnia atrakcji nie brakowało, wszyscy radośnie rozpoczęli ten czas od ćwiczeń gimnastycznych do piosenki „Jarzynowa gimnastyka”. Po krótkiej chwili rozgrzewki przy przygotowanych stolikach zajęły miejsca drużyny Master szefa, których zadaniem było wykonanie zdrowych i smacznych potraw. W tym czasie, kiedy młodzi kucharze zmagali się ze swoją pracą, poszczególne klasy w swoich prezentacjach zachęcały wszystkich do dbania o własne zdrowie poprzez uprawianie sportu, racjonalne odżywianie oraz przestrzeganie higieny osobistej.

Uczestnicy maratonu mieli także okazję popisać się swoją wiedzą, biorąc udział w quizie dotyczącym zdrowego stylu życia. Wykazali się również doskonałą sprawnością w konkurencjach sportowych, w czasie których nie brakowało emocji i dobrej zabawy. Świetnie poradzili sobie także z rozpoznawaniem warzyw i owoców za pomocą różnych zmysłów. Mnóstwo radości i pozytywnej energii dostarczył wszystkim wspólny taniec zumby, poprowadzony przez starsze uczennice w przebraniu warzyw i owoców.

Przez cały czas panowała świetna atmosfera. Wspaniałe stroje i kolorowe dekoracje dodawały uroku występom dzieci. Powołane spośród rodziców jury, z panią Dyrektor na czele, dokonało oceny przygotowanych potraw. Następnie przyszedł czas na degustację, każdy mógł spróbować coś zdrowego. Na pamiątkę maratonu wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczne nagrody.

Mamy nadzieję, iż podjęte działania skłoniły nas do refleksji nad własnym zdrowiem i wpłynęły pozytywnie na zmianę stylu życia, a w szczególności nawyków żywieniowych.

Organizator: I.Norek, B. Linowska

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Dnia 6 czerwca o godzinie 10:30 w naszej szkole odbędzie KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA. Jest to coroczna inicjatywa organizowana przez bibliotekę szkolną. Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas 1-3. Szczegóły konkursu w regulaminie TUTAJ

WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

Dnia 11 maja klasy 1b, 3a i 3b wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszą atrakcją była Jaskinia Raj. Jest ona jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Następnie udaliśmy się autokarem na zwiedzanie Centrum Nauki Leonarda da Vinci, gdzie dzieci mogły obserwować oraz doświadczać nowych rzeczy. Kolejnym miejscem był Zamek w Chęcinach, który zachwycił swoją infrastrukturą i krajobrazowym położeniem. Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Zagańsk gdzie czekał na nas Dąb Bartek – jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody.

ŚWIĘTO UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Dnia 28 kwietnia 2022r w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami. Celem tej uroczystości było przypomnienie starszym i wyjaśnienie młodszym uczniom, jak ważną rolę w historii Polski odegrał dzień 3 maja 1791 roku. Uczniowie starali się uświadomić zebranym, jakie znaczenie miała dla czego kraju konstytucja, jakie reformy wprowadzała i w jakich okolicznościach została uchwalona.

W przedstawieniu wystąpili uczniowie klas 4b, 8a oraz 8b przygotowani przez p. Marzenę Madej, p. Lidię Walczyk i p. Marię Osowską. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym wybrzmiały piękne słowa miłości do ojczyzny. Uroczystość uświetniły występ pierwszaków przygotowany przez p. Magdalenę Majer, a także chór szkolny pod przewodnictwem p. Marcina Jarmuża. Uwagę widzów przykuły przepiękne stroje z dawnej epoki.

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach i obchodach święta 3 maja! To była piękna lekcja historii.

KONFERENCJA "ZOPIEKUJ SIĘ SOBĄ, NAUCZYCIELU"

Dnia 22 kwietnia odbyła się coroczna konferencja "Zopiekuj się sobą, nauczycielu", której organizatorem jest Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. W tym roku wśród prelegentów znalazła się p. Kamila Gromska, nauczycielka języka angielskiego w naszej szkole, która zaprezentowała wykład pt. "Jak ożywić słowa? - praktyczne triki, jak za pomocą nowoczesnych technologii dać słowom nowe - interaktywne życie." P. Kamila jest pasjonatką nowoczesnych technologii i wie, jak z powodzeniem wpleść je w nauczanie tak, by przyniosło wspaniałe efekty. Cieszymy się, że nasi nauczyciele dzielą się wiedzą także poza naszą szkołą, bo to oznacza, że jest ona bardzo wartościowa i cieszy się zainteresowaniem w świecie edukacji.

KONKURS GMINNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Miło nam poinformować , iż na przełomie marca i kwietnia z sukcesem odbyła się VII edycja Gminnego Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez naszą szkołę. W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły z naszej gminy. Śmiało możemy powiedzieć, że co rok poziom konkursu jest coraz wyższy, a co za tym idzie - wiedza uczestników także się rozrasta. Dowodem jest to, że nagrodziliśmy aż 32 osoby, z czego uczestnicy szkoły w Małęczynie zdobyli 10 nagród. Dziękujemy Gminie Gózd, która zakupiła wspaniałe nagrody dla szkół. Specjalne podziękowania kierujemy także wydawnictwu Pearson, wydawnictwu Nowa Era, Parkowi Trampolin JumpWorld, Kinie Helios oraz Centrum Wspinaczkowemu Grota, dzięki którym mogliśmy nagrodzić wszystkich zwycięzców. Dziękujemy nauczycielom języka angielskiego, którzy pomogli przy organizacji konkursu w poszczególnych szkołach. Zapraszamy za rok

Organizator: Kamila Gromska, Joanna Pacyna

DZIEŃ OTWARTY

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek tj. 9 maja od godziny 16:00 do 17:00.

PRZYGODA Z WIERSZEM

W środę 20 kwietnia w naszej szkole odbył się turniej wiedzy pod hasłem „Przygoda z wierszem”. Był on podsumowaniem cyklu spotkań, których celem było poznanie twórczości wybranych poetów dla dzieci. Ponadto miał on na celu integrację klas po trudnym okresie izolacji. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I – III, którzy od września zaangażowani byli w działania związane z tym projektem. Raz w miesiącu odbywały się spotkania, w ramach których kolejne klasy prezentowały przygotowane inscenizacje.

Z każdej grupy wytypowane były 3-osobowe drużyny, które z ochotą przystąpiły do zmagań, zasiadając do wyznaczonych stolików. Wszyscy uczniowie z poszczególnych klas ubrani byli w koszulki w różnych kolorach. Dodatkowo uroku poszczególnym drużynom dodawały wspaniałe czapki. Turniej obejmował 3 konkurencje, w których należało wykazać się wiedzą o życiu i twórczości poznanych poetów: przebijanie balonów z ukrytymi w nich pytaniami, zagadki muzyczne oraz układanie fragmentów wierszy z rozsypanek zdaniowych. Przeplatane one były piosenkami oraz tańcem zaprezentowanymi przez poszczególne klasy, co sprawiło, że wszyscy wykazali duże zainteresowanie i świetnie się przy tym bawili. Wszystkie drużyny doskonale poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami.

Na zakończenie uczestnicy turnieju otrzymali nagrody, a wszyscy uczniowie słodkie upominki. Mamy nadzieję, że podjęte działania związane z cyklem spotkań „Przygoda z wierszem” cieszyły się zainteresowaniem uczniów i tym samym poszerzyły ich wiedzę na temat poznanych poetów oraz ich twórczości. Z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

Organizator: I. Norek, B. Linowska, L. Walczyk

ZDROWY STYL ŻYCIA

Nasza szkoła już od kilku lat uczestniczy w unijnym projekcie dla szkół, w ramach którego uczniowie klas I-V otrzymują produkty mleczne i owocowo-warzywne. Celem tego programu jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez upowszechnianie prawidłowych nawyków żywieniowych. W związku z tym podejmowane są różne działania edukacyjne, których zadaniem jest poszerzanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, podczas których oglądali filmy, śpiewali piosenki jak również wykonywali doświadczenia o tematyce zdrowotnej. Przeprowadzono także pogadanki na temat zdrowego stylu życia. Najciekawszą częścią zajęć okazały się warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie klas młodszych przygotowywali zdrowe posiłki tj. sałatki owocowo – warzywne, szaszłyki, kanapki czy koktajle mleczno – owocowe. Mamy nadzieję, że działania te zwiększyły wśród uczniów świadomość potrzeby racjonalnego odżywiania oraz jego wpływu na zdrowie.

AKADEMIA ROBOTYKI I LEGO

Dnia 06 kwietnia 2022r. klasy 3a i 3b wraz z wychowawcami wybrały się na zajęcia do „Akademii robotyki i Lego” w Radomiu. Celem zajęć pozalekcyjnych było przekazanie dzieciom wiedzy i umiejętności w zakresie podstaw konstrukcji maszyn, podstaw automatyki i robotyki, zasady działania robotów i urządzeń elektronicznych, technik oprogramowania oraz rozwiązania problemów projektowych. Wykorzystanie najnowszych zestawów klocków LEGO pozwalało na zrozumienie zawiłości budowy i oprogramowania robotów w sposób łatwy i przyjemny, dostosowany do wieku dzieci.

„AUTYZM – INNY NIE ZNACZY GORSZY, ZNACZY WYJĄTKOWY…”.

Drugiego kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. Coroczne obchody mają zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Na znak solidarności z osobami dotkniętymi tym schorzeniem, ubraliśmy się tego dnia na niebiesko. Aby przybliżyć uczniom tematykę autyzmu zorganizowany został również Gminny Konkurs Plastyczny pt. „Autyzm – inny nie znaczy gorszy znaczy wyjątkowy…”. Celem konkursu było upowszechnianie idei integracji wśród dzieci, kształtowanie postaw tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat oraz rozwijanie wyobraźni artystycznej. W konkursie wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy. Wpłynęło 90 pomysłowych prac. Wybór najciekawszych był bardzo trudny, ponieważ każda z nich była niepowtarzalna i ujmująca. Prace konkursowe ocenianie były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i klasy 4-6. Po długich dyskusjach udało się wyłonić zwycięzców.

W klasach młodszych:

1 miejsce zajęła Jagoda z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kłonówku-Kolonii

2 miejsce Zuzanna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Małęczynie

3 miejsce Daria również uczennica naszej szkoły.

W klasach 4-6:

1 miejsce zajęła Alicja z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Małęczynie

2 miejsce- Natalia z Zespołu Szkół w Goździe

3 miejsce - Julia z Publicznej Szkołya Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Podgórze

Przyznano również 14 wyróżnień dla uczniów ze wszystkich szkół. Rozstrzygniecie konkursu i rozdanie nagród poprzedzone było magiczną inscenizacją przygotowaną z tej okazji przez uczniów klasy 7a i klasy 2b, która ukazywała z jakimi problemami borykają się dzieci z autyzmem.

Pragniemy serdecznie podziękować Wydawnictwu Niko i firmom: Global Cosmed, Park Trampolin Jump Word, Kino Helios, Teatr Powszechny, Sama Słodycz- Manufaktura Słodyczy dzięki którym mogłyśmy nagrodzić uczestników i wręczyć im wspaniałe nagrody ufundowane przez te firmy.

Organizatorzy: I. Norek, M.Grzywacz, M. Pomagalska, B. Linowska

DZIEŃ OTWARTY

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek tj. 4 kwietnia od godziny 16:00 do 17:00.

PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIÓW

Super jest dostawać dobre oceny, widzieć dookoła życzliwe, uśmiechnięte twarze, piękne i lśniące czystością otocznie, słyszeć miłe słowa, pochwały i czuć wsparcie innych, a na progu każdego dnia być witanym radosnym „Cześć”, „Dzień dobry” i „Jak się masz?”... No cóż, wszystko zależy od Was. Właściwie są to podstawowe obowiązki, jakie powinni spełniać uczniowie naszej szkoły Do nich należą miedzy innymi kultura osobista, wykonywanie obowiązków szkolnych, dbanie o otocznie :)

O prawach i obowiązkach uczniów powiedzą koledzy klas 4-8 w prezentacjach, które przygotowali na tę okazję w pierwszym półroczu. Zachęcamy do sprawdzenia, jakie prawa i obowiązki zapisano w dokumentach szkolnych - ich wypis znajdziecie na plakacie w galerii lub w Statucie Szkoły na stronie szkoły.

Pamiętajcie, że znajomość Waszych obowiązków, a nie tylko praw, pozwoli Wam w pełni uczestniczyć i wpływać na życie i funkcjonowanie Waszej szkoły.

Samorząd Uczniowski Link do galerii z filmami link do galeri TUTAJ

PRZYGODA Z WIERSZEM

W piątek 11 marca mieliśmy zaszczyt gościć poetę i pisarza Pana Adriana Szarego. Jest on autorem dziewięciu tomów poezji, dwóch książek z bajkami, powieści dla dzieci, zbioru opowiadań i monodramu. Jego twórczość wydana została również na pięciu audiobookach.

Na wstępie spotkania uczniowie klasy 3a pod kierunkiem P. Zofii Lipiec przedstawili barwny poetycko program artystyczny, inspirowany wierszami poety.

Po tak wspaniałym powitaniu głos zabrał zaproszony gość, który był zachwycony występem uczniów. Autor opowiedział nam o początkach swojej przygody z poezją. W dalszej części spotkania udzielał odpowiedzi na pytania zadawane przez uczniów. W ten sposób poeta przekazał dzieciom wiele ważnych i cennych treści, odnoszących się do twórczości. Na zakończenie poeta złożył swój autograf na przygotowanych przez dzieci kartkach.

Spotkanie związane było z realizacją działań pod hasłem „Przygoda z wierszem”, przebiegało w serdecznej i ciepłej atmosferze.

Relacja z jego przebiegu umieszczona będzie również na AUTORSKIM BLOGU POETY: https://szarowki.blogspot.com/

SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZKĄ POLICJI

W dniu 11 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielką Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, która przeprowadziła z uczniami pogadankę o tematyce profilaktycznej.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas starszych. W czasie prelekcji funkcjonariuszka rozmawiała z uczniami o problemie agresji i przemocy.

Policjantka przypomniała uczniom co to jest agresja, przemoc i cyberprzemoc oraz jakie są formy agresji i przemocy. Powiedziała o konsekwencjach prawnych wynikających ze stosowania agresji i przemocy. Uczniowie dowiedzieli się również, jak reagować, gdy jesteśmy świadkami agresji lub przemocy, a także gdzie uzyskać pomoc, kiedy jesteśmy ofiarami agresji lub przemocy.

REKRUTACJA – ROK SZKOLNY 2022/2023

Drodzy Rodzice!

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Małęczynie pragnie poinformować o rozpoczynających się zapisach do klasy pierwszej i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2022/2023

1. Karta zgłoszenia o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego z obwodu oraz wnioski o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego spoza obwodu dostępne są w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej http://zsomaleczyn.pl

2. Wypełnione przez Rodziców karty zgłoszenia o przyjęcie dziecka z obwodu przyjmowane będą od 21 lutego 2022r. do 31 marca 2022r. w sekretariacie szkoły i w formie elektronicznej na adres sekretariatzsom@wp.pl

3. W przypadku wolnych miejsc wypełnione przez Rodziców wnioski o przyjęcie dziecka spoza obwodu przyjmowane będą od 30 maja 2022r. do 31 maja 2022r. w sekretariacie szkoły i w formie elektronicznej na adres sekretariatzsom@wp.pl

4. Dokumenty dotyczące rekrutacji znajdują się w zakładce rekrutacja 2022/2023.

DZIEŃ DINOZAURA

26 lutego przypada nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Już w piątek rozpoczęliśmy w przedszkolu niezwykłą wędrówkę poznając prehistoryczne zwierzęta. Tego dnia sala przedszkolna zamieniła się w ”jurajski park”, w których oglądaliśmy przyniesione przez dzieci zabawki - dinozaury, albumy, plakaty, książki o dinozaurach. Przedszkolaki udały się w podróż do prehistorycznych czasów, poprzez zabawy i zadania poznawały życie dinozaurów. Dzieci tworzyły z masy solnej figurki przypominające dinozaury. Dowiedziały się również kim jest paleontolog. Dzień Dinozaura przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.

PRZYGODA Z WIERSZEM

Tym razem Uczniowie klasy 3b w ramach cyklu spotkań „Przygoda z wierszem” przygotowali pod kierunkiem P. Lidii Mroczek spektakl artystyczny pt. „Życie i twórczość Jana Kochanowskiego”. Przedstawienie zawierało wiele cennych i pouczających treści, które zostały przekazane w przystępny i zrozumiały dla widowni sposób. Niezwykle istotną role odegrały przygotowane stroje małych aktorów, dzięki którym mogliśmy się przenieść do epoki renesansu. Całość była przedstawiona barwnie i dynamicznie, świetnie wyuczone teksty prezentowane przez uczniów klasy 3b ukazywały staropolską poezję, trudną ale piękną. Warto wspomnieć, jak mówili uczniowie, że od śmierci Jana Kochanowskiego minęło 438 lat. To bardzo długi okres. Tyle się zmieniło. A jednak sam poeta poprzez swoją nieśmiertelną twórczość, nadal wpisuje się w jakiś sposób w nasze współczesne życie. Wpisał się na stałe w historię naszej szkoły - jest jej patronem.

BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków i uczniów klas I-III to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było kiedy w naszej szkole odbył się bale w poszczególnych klasach. Pojawiły się księżniczki, wróżki, rycerze, Spider-man i wiele, wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Wszyscy świetnie się bawili przy rytmicznej i skocznej muzyce. Podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło również konkursów, w których uczniowie chętnie uczestniczyli, dopingując się nawzajem. Na koniec zabawy rodzice przygotowali poczęstunek. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Klasowe zabawy przyniosły wiele radości naszym uczniom.

STOP AGRESJI I PRZEMOCY

W miesiącu styczniu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w działania mające na celu ograniczenie zachowań agresywnych oraz przemocy pod hasłem: "Agresji mówimy NIE".

Z tej okazji w klasach 1-8 odbyły się lekcje wychowawcze związane z tym tematem. Podczas zajęć uczniowie poznali formy agresji i przemocy, odgrywali scenki społeczne, wskazywali przyczyny zachowań agresywnych, a przede wszystkim sposoby rozładowania napięcia emocjonalnego. Dodatkowo dla uczniów klas 4-8 został zorganizowany konkurs na plakat pt. "STOP PRZEMOCY!" W konkursie wzięło udział 14 uczniów. Organizatorzy konkursu wyłonili trzech zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Marta W. drugie miejsce przypadło Nikoli K. a trzecie miejsce zajęła Julia B. Na zwycięzców konkursu czekały nagrody rzeczowe. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali punkty dodatnie z zachowania.

Mamy nadzieję, że realizacja powyższych działań przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w naszej szkole, zwiększenia świadomości na temat zagrożeń wynikających z agresji oraz skłoni uczniów do refleksji nad swoim zachowaniem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy dołączyli się do realizacji tego projektu.

„NOSZĘ RÓŻOWĄ KOKARDKĘ, BO POMAGAM”

„Noszę różową kokardkę, bo pomagam” - 4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Charytatywnym im. Bożeny Stawińskiej “Filcaki wspierają dzieciaki” wolontariat szkolny organizuje w styczniu akcję zbierania funduszy na leczenie dzieci zmagających się z chorobą nowotworową.

W najbliższych dniach będą w szkole sprzedawane specjale filcowe gadżety wykonane przez członków stowarzyszenia. Są to przypinki, wsuwki, gumki i opaski do włosów ozdobione różową kokardą, które założymy w szkole 28 stycznia 2022 roku (piątek) jako symbol naszego wsparcia dla osób chorych.

Gadżety będą rozprowadzane w szkole w dniach 14 - 28 stycznia 2022 r. przez uczniów kl. Vb.

Cena jednego gadżetu w przedziale od 5-15 zł.

Pieniądze zostaną przekazane na leczenie dzieci z chorobą nowotworową z terenów naszej gminy.

Koordynator akcji: Anita Stankowska

Serdecznie zapraszamy do udziału w zbiórce i z góry dziękujemy za okazaną pomoc.

WOLONTARIAT

Dziękujemy :)

W imieniu Szkolnego Koła Caritas i sekcji wolontariatu SU chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy włączali się w I półroczu roku szkolnego w prowadzone przez nas akcje charytatywne. Od września w szkole udało się nam przeprowadzić kilkanaście różnych działań i to dzięki hojności i zaangażowaniu wielu osób - zarówno rodziców, uczniów jak i nauczycieli. (I naszych fantastycznych wolontariuszy).

Co się działo?

  • zbiórki żywności do osób potrzebujących we wrześniu „Kromka chleba dla sąsiada”
  • zbiórka materiałów szkolnych dla dzieci ze szkoły w Ukrainie,
  • akcje sprzątania na cmentarzu przed 1 Listopada,
  • zapalenie zniczy pod pomnikiem poległych pilotów białoruskich
  • upamiętnienie zmarłych pracowników szkoły na cmentarzu w Kiedrzynie,
  • warsztaty pierniczków - zbiórka funduszy na dzieci z choroba onkologiczną,
  • zbiórka darów w ramach „Szlachetnej paczki” wspólnie z Caritas Diecezji Radomskiej,
  • warsztaty stroików bożonarodzeniowych,
  • kiermasz ozdób - zbiórka funduszy na dzieci z choroba onkologiczną,
  • lekcje wychowawcze w klasach 4-8 z udziałem wolontariuszy na temat idei wolontariatu i bezinteresownej pomocy.

Na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi udało nam się zebrać ponad 1000 zł, a w paczkach żywnościowych, produktów pierwszej potrzeby itp. przekazaliśmy prawie 100 kg darów - to na prawdę mnóstwo uśmiechów obdarowanych ludzi.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego dzieła, zwłaszcza naszym sponsorom i ludziom gorącego serca. Jesteście wspaniali, a my jesteśmy dumni, że możemy z Wami pracować.

Zapraszamy do dalszej współpracy i przy okazji składamy życzenia wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2022. Oby dobro, które okazaliście wróciło do Was podwójnie :D

Życzą: opiekunowie i wolontariusze SKC i SU

Poniżej link do galerii ze zdjęciami z działań wolontariatu.

link do galeri TUTAJ

PRZYGODA Z WIERSZEM

W dniu 29 listopada w ramach cyklu spotkań „Przygoda z wierszem” uczniowie klasy II b pod kierunkiem P. Bożeny Linowskiej przygotowali inscenizację do wiersza Wandy Chotomskiej „Czy tutaj mieszka królewna Śnieżka?” Celem występu było rozwijanie wśród dzieci zainteresowania literaturą i poezją. W scenariusz przedstawienia wplecione zostały fragmenty wybranych wierszy pisarki. Uczniowie wysłuchali również wielu ciekawostek dotyczących jej życia i twórczości. Mali aktorzy wcielając się w role głównych bohaterów znanej baśni „Królewna Śnieżka” starali się doskonale je odegrać i wzbudzić zainteresowanie widowni. Na zakończenie zaśpiewali wspólnie piosenkę „Najlepiej razem”, zachęcającą wszystkich do nawiązywania przyjaźni. Po przedstawieniu można było obejrzeć zgromadzone na wystawce pozycje książkowe oraz zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na tablicy poświęconej Wandzie Chotomskiej.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a uczniowie z pewnością mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę o literaturze dziecięcej.

SPOTKANIE Z EMOCJAMI

Miesiąc listopad upłynął w naszej szkole pod hasłem NASZE EMOCJE. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w cyklu zajęć poświęconym emocjom i sposobom radzenia sobie z nimi. Głównym celem spotkań było poznanie roli emocji i doświadczenie, w jaki sposób są one pomocne w zaspokajaniu własnych potrzeb.Rozwijanie zdolności nawiązywania i podtrzymywania właściwych relacji z innymi. Podczas zajęć wychowankowie odgrywali różne scenki społeczne i wskazywali sposoby radzenia sobie z tymi sytuacjami. Ponadto uczniowie przygotowali termometry „Kontrola negatywnych emocji” oraz plakaty dotyczące różnych stanów emocjonalnych. Jako podsumowanie uczniowie przygotowali krótki filmik, dotyczący zadań z którymi musieli się w ostatnim czasie zmierzyć.

link do filmiku TUTAJ

DZIEŃ ANIOŁA

6 grudnia w kalendarzu nietypowych dni w przedszkolu to nie tylko Mikołajki. W tym dniu obchodzimy również Dzień Anioła. Dzieci 6- letnie przebrane za aniołki, mikołajki i elfy tego dnia bawiły się wyśmienicie.

DZIEŃ OTWARTY

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek tj. 6 grudnia od godziny 16:00 do 17:00.

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Już po raz kolejny 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.

Na korytarzu zawisły uśmiechnięte buźki oraz plakaty z pozdrowieniami i wierszykami. W holu stanęła tablica Życzliwości i Pozdrowień na której widniały hasła z dobrymi słowami.

Na co dzień, goniąc za różnymi sprawami, zapominamy czasem o takich gestach i zwykłym uśmiechu. A przecież, obdarowując życzliwością, sami doświadczamy przyjemności. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą wypuścimy w świat, do ludzi, wróci do nas ze zdwojoną mocą.

Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra na różnych płaszczyznach codziennie, nie tylko od święta.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku na temat życzliwości, w którym wystąpiły dzieci klas młodszych.

link do prezentacji TUTAJ

Z najlepszymi życzeniami

Wychowawcy świetlicy.

KONKURS SUKNIA PANI JESIEŃ

9 listopada 2021r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Suknia Pani Jesieni”. Na konkurs wpłynęło 16 prac plastycznych spośród których wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz klasy IV – VIII. Wszystkie prace były piękne, oryginalne, związane z tematem. Każdemu uczestnikowi należą się gratulacje za włożony trud i pomysłowość. Wybrane prace zostały przesłane na kolejny etap konkursu do organizatora głównego: Stowarzyszenie „Nowe Perspektywy”.

Zwycięzcom gratulujemy!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI ORAZ ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Dnia 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, zaś 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Międzynarodowy Dzień Tolerancji to dzień, mający na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Zachęcamy zatem wszystkich, uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników naszej szkoły do okazywania sobie szacunku, tolerancji i życzliwości poprzez drobny gest, uśmiech, miłe słowo, uprzejmość, empatię i przyjazne nastawienie. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi. Bądźmy tolerancyjni i życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat tolerancji.

link do prezentacji na temat tolerancji TUTAJ

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

"Bezpieczeństwo w sieci" - pod takim hasłem w Szkole Podstawowej w Małęczynie zorganizowano dla dzieci dzień poświęcony zagrożeniom związanym z siecią komputerową. Do pogadanki na ten temat zaproszono policjantów z radomskiej komendy pracujących w wydziale cyberprzestępczości.

Nie od dziś wiadomo, że Internet to narzędzie, bez którego dzieci nie wyobrażają sobie dnia. Oprócz rozrywki i relaksu dostarcza też wiedzy, ale wiąże się z nim także wiele zagrożeń. Rozumiejąc ten problem w Szkole Podstawowej w Małęczynie zorganizowano prelekcję poświęconą tej tematyce. Do pogadanki z klasami 1 – 3 zaproszono radomskich policjantów. Zaproszeni goście omówili z uczniami zasady bezpiecznego poruszania się po sieci, przestrzegli przed zagrożeniami jakie czyhają w wirtualnym świecie i wytłumaczyli, jak się zachować, gdy ktoś obcy chce nawiązać kontakt online.

Uczniowie byli bardzo aktywni, na wszystkie zadawane pytania znali właściwą odpowiedź. Pozostaje nam wierzyć, że właściwe wykorzystywanie Internetu, przyniesie dzieciom same korzyści.

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W historii Polski tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze dla Polaka,

Pozostał Dniem Niepodległości!

M. Brykczyński

Tymi słowami w przeddzień 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 10 listopada 2021 roku rozpoczęła się w naszej szkole uroczysta akademia.

O godzinie 11:11 cała szkoła, uczniowie i pracownicy, odśpiewali hymn Polski ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Po nim uczniowie z klas Va, VIIa, VIIIa i VIIIb przygotowani przez panią Joannę Chołuj przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym wybrzmiały piękne słowa miłości do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunku dla Polski. Uroczystość uświetniał chór pod kierunkiem pana Marcina Jarmuża.

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach i obchodach Święta Niepodległości!

PRZYGODA Z WIERSZEM

W ramach cyklu spotkań „Przygoda z wierszem” który będzie realizowany w roku szkolnym 2021/2022, uczniowie klasy 2a pod kierunkiem Pań Lidii Walczyk i Iwony Norek przygotowali inscenizację teatralną do wiersza Jana Brzechwy - Zoo. Mali aktorzy w zabawny sposób przenieśli widownię do świata zwierząt, wcielając się w nie z pełnym zaangażowaniem. Dzieci z klasy 2a włożyli w ten projekt wiele pracy, gdyż oprócz świetnie wyćwiczonych ról, samodzielnie wykonali efektowne maski. Głównym celem przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z literaturą Jana Brzechwy i rozwijanie uzdolnień twórczych i zainteresowań teatrem. Widownia nagrodziła występujących gromkimi brawami.

Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy bardzo chętnie włączyli się w przygotowania do występu i przygotowali stroje dla swoich pociech.

DZIEŃ OTWARTY

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek tj. 8 listopada od godziny 16:00 do 17:00.

DZIEŃ DYNI

29 października w naszych oddziałach przedszkolnych dzieci świętowały Dzień Dyni. Tego dnia nie zabrakło kulinarnych niespodzianek oraz ciekawych warsztatów artystycznych, w których główną rolę odgrywała dynia. To był ciekawy i niezapomniany dzień.

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

7 października w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie mogli się zmierzyć w konkurencjach i stanąć do walki o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. Dodatkowo dzieci mogły stworzyć plakat związany z tabliczką mnożenia lub ją promujący. Nalepsi uczniowie zostali nagodzeni dyplomami oraz ocenami z matematyki.

AKCJE EKOLOGICZNE

Wrzesień upłynął nam także pod znakiem akcji ekologicznych. Uczniowie naszej szkoły czynnie uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata pod tegorocznym hasłem "Myślę, więc nie śmiecę". Wspólnie udaliśmy się na ulice Małęczyna by oczyścić przydrożne rowy i pobocza. Dzieci bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem włączyły się do akcji. Wzdłuż ulic zebraliśmy ok. 30 kg śmieci.

Dziękujemy wszystkim rodzicom oraz uczniom za każdy kilogram makulatury przyniesiony do szkoły. Udało nam się zebrać ok. 700 kg. To nasz rekord :)

Przypominamy także, że przez cały rok zbieramy tusze od drukarek atramentowych - zachęcamy do przynoszenia tzw. kartridży. Szkoła bierze udział w akcji "Wrzuć tusz do paki i dokarmiaj zwierzaki”.

AKCJA INTEGRACJA

Z początkiem roku szkolnego 2021/2022 w naszej szkole odbył się festyn pod hasłem "Akcja Integracja". Nauczyciele zorganizowali różne konkursy integracyjne i przygotowali propozycje zabaw, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i przyniosły wiele radości wszystkim uczestnikom. Dziękujemy Rodzicom za wsparcie i pomoc przy organizacji tegorocznej imprezy integracyjnej.

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

W dniu 12 października 2021r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia klasy pierwszej. Uczniowie klasy 1a i 1b w szkolnych strojach galowych z biretami na głowach stawili się na sali gimnastycznej aby zaprezentować program artystyczny. Licznie przybyli rodzice zachwycali się występami swoich pierwszaków, którzy bardzo się postarali, aby zdać pierwszy ważny egzamin w życiu. Występujący zostali obdarowani gromkimi brawami, a także prezentami wręczonymi przez Wójta Gminy Gózd - pana Pawła Dziewita, przewodniczącego Rady Gminy - pana Marcina Linowskiego oraz dyrektora Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół w Goździe - pana Józefa Draba. Życzenia z okazji zbliżającej się rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej dla wszystkich nauczycieli złożyli reprezentanci uczniów naszej szkoły - Zuzanna Brzeska i Mateusz Kryza. Życzenia od Rady Rodziców przekazała przewodnicząca pani Barbara Adamczyk. Uroczystość odbyła się w podniosłej, ale miłej i przyjaznej atmosferze.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

Dnia 1 października klasy 8a i 8b z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Warszawy, śladem bohaterów książki „Kamienie na szaniec”.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie cmentarza Powązkowskiego. Uczniowie z przejęciem wysłuchali opowieści pani przewodnik o represjach stosowanych na Polakach w okresie II wojny światowej. Mieli też możliwość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach bohaterów Szarych Szeregów: Alka, Rudego i Zośki.

Następnie młodzież z opiekunami udała się do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie zobaczyła kilka cel więziennych i usłyszała jak żyli i jak byli traktowani ludzie aresztowani przez Gestapo. Na koniec zwiedzania klasy wysłuchały kilku grypsów, zdających relację z życia zatrzymanych.

Ostatnim punktem wycieczki było Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, gdzie dawniej znajdowała się siedziba Gestapo. Uczniowie zobaczyli cele, w których przetrzymywano więźniów oraz obejrzeli narzędzia tortur.

W drodze powrotnej uczestnicy mogli zobaczyć budynek działającego do dzisiaj Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali główni bohaterowie „Kamieni na szaniec”.

Ta wycieczka to niezapomniana lekcja historii.

WYCIECZKI

Wrzesień był dla naszych uczniów bardzo intensywnym miesiącem. Większość klas ze swoimi wychowawcami wybrała się na wycieczki. Oprócz wypadów do kina czy na ognisko, uczniowie klas czwartych, szóstej i siódmych zwiedzili Lublin, gdzie wzięli udział w warsztatach z robotyki oraz w grze terenowej, podczas której rozwiązywali zagadki na temat miasta. Klasy trzecie pojechały do Warszawy, gdzie obserwowały stolicę z tarasu widokowego na Pałacu Kultury, zwiedziły lotnisko, a także odbyły przejażdżkę metrem. Klasy ósme natomiast, także w Warszawie, pokonały trasę śladami bohaterów książki "Kamienie na Szaniec".

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych nauczyciele tych przedmiotów zorganizowali w naszej szkole quizy i specjalne zadania. Uczniowie z dużym zaangażowaniem włączyli się w rozwiązywanie zagadek na temat krajów europejskich. Mamy nadzieję, że taki sposób zdobywania wiedzy podobał się naszym uczniom i chętnie wezmą udział w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości.

DZIEŃ UŚMIECHU

Dzień Uśmiechu to kolejny wyjątkowy dzień w oddziałach dzieci 5 i 6- letnich. Nietypowe dni w przedszkolu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nasze przedszkolaki z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem uczestniczą we wszystkich działaniach. 1 października był z pewnością uśmiechniętym dniem.

DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA

Dnia 23 września w oddziałach przedszkolnych rozpoczął się cykl "nietypowych dni w przedszkolu". Celem tych zajęć jest rozwijanie pasji i umiejętności dzieci w wesołym i ciekawym wydaniu. Pierwszym takim dniem w naszym przedszkolu był "Dzień Spadającego Liścia".