Wydarzenia - 2019/2020

WRZESIEŃ

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

To już tradycja, że 26 września co roku obchodzimy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Tegoroczne obchody miały na celu przybliżenie uczniom w szczególności nestępującyc krajów: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja. Uczniowie z klas IV-VIII losowali nazwy państw i ich zadaniem było ubrać się w kolory odpowiadające fladze oraz nauczyć się piosenki "Panie Janie" w danym języku. Dodatkowo, chętne klasy mogły przygotować typowe potrawy spożywane w tych państwach. Ku naszemu zaskoczeniu wszystkie klasy przygotowały się smakowicie. Mogliśmy podziwiać i kosztować takich dań jak: francuskie rogaliki, angielskie śniadanie, włoska pizza, hiszpańska paella, niemiecka sałatka ziemniaczana. Po prezentacjach strojów, piosenek i dań odbył się konkurs językowy, w którym udział mogli wziąć wszyscy zgromadzeni uczniowie. Po takim dniu wiemy, że obce kraje już nie są takie obce i będziemy nadal poznawać ciekawostki o nich.

PAŹDZIERNIK

SPOTKANIE Z POLICJĄ

4 października 2019r. gościliśmy w naszej szkole pracownika Komendy Miejskiej Policji w Radomiu – st. sierż. Panią Renatę Sikorską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. Pani Policjant mówiła o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, omówiła zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz jak należy poruszać się po chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, korzystać z sygnalizacji świetlnej, oraz jak bezpiecznie jeździć rowerem. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali dużo pytań oraz dzielili się doświadczeniami. Spotkanie przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpiecznych wśród dzieci. Organizatorzy spotkania: Malwina Wosztyl, Jacek Płaza.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

Dnia 15.10.2019r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych a także Święto Edukacji Narodowej. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości i rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów szkoły. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Dopełnieniem uroczystości były życzenia dla nauczycieli od przedstawicieli uczniów.

LISTOPAD

ŚWIĘTO ZMARŁYCH

Święto zmarłych corocznie wprowadza nas w czas zadumy. Wspominamy tych, którzy odeszli. Nawiedzamy groby członków naszych rodzin, przyjaciół, znajomych. Jednakże, niezwykle istotne jest pamiętanie też o ludziach, którzy zasłynęli swoim bohaterstwem. Dlatego też uczniowie klasy VII wybrali się na pomnik tragicznie poległych białoruskich pilotów. Uczniowie złożyli na pomniku wieniec i w chwili zadumy pomodlili się za lotników. Ponadto, członkowie Caritas odwiedzili cmentarz w Kiedrzynie, gdzie zapalili znicze na nagrobkach zmarłych nauczycieli i księży.

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 8 listopada w naszej szkole miał niecodzienny charakter. Uroczyście obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W sali gimnastycznej zebrali się ubrani na galowo, z biało-czerwonymi kotylionami lub kokardkami, uczniowie i nauczyciele. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.11 wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób społeczność szkolna włączyła się, po raz drugi, w akcję „Szkoła do hymnu”.

Uczniowie klas piątych i szóstych przedstawili krótką historię losów państwa polskiego w drodze do niepodległości. Zaprezentowali scenki teatralne podkreślające elementy polskości. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piękne wiersze polskich poetów, które w ówczesnym czasie zagrzewały naród do walki i dodawały wiary i nadziei na odzyskanie upragnionej niepodległości. Dreszczyk emocji wywołał wśród zebranych taniec z flagami zaborców. Przy dźwiękach mocnej muzyki dało się odczuć przerażenie i grozę tamtych lat. Na szczególną uwagę zasługuje rola Józefa Piłsudskiego, w którą wcielił się uczeń klasy siódmej. Jego postawa i tembr głosu przypominały pierwszego marszałka Polski. Całą uroczystość wzbogacił śpiew chóru szkolnego oraz występ Julii Żurawskiej i Amelii Sobani przy akompaniamencie Wiktorii Wdowiak.

Ten dzień dla wielu z nas był wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii- poczuliśmy silniejszą więź z ojczyzną. Serdecznie dziękujemy organizatorom pani Marzenie Madej i Lidii Walczyk za wspaniale przygotowaną akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W. Wdowiak kl.VII

Zapraszamy do wysłuchania hymnu odśpiewanego przez chór szkolny. LINK: TUTAJ

WYCIECZKA DO WARSZAWY

14 listopada 2019 roku klasy VIa i VIb razem z wychowawcami wybrały się do Warszawy. Podczas tej wycieczki mogliśmy zwiedzić Stadion PGE Narodowy, Łazienki Królewkie, przyjechać się metrem a także obejrzeć musical ,,Friends" w teatrze Capitol. Na początku dotarliśmy na Stadion PGE Narodowy, gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik. Oprowadziła nas ona po obiekcie i opowiedziała historię stadionu. Mogliśmy zobaczyć na przykład: szatnię piłkarzy i salę konferencyjną. Mięliśmy także możliwość obejrzenia trybun. Po zwiedzeniu Stadionu Narodowego wybraliśmy się na przejażdżkę metrem. Dla wielu z nas było to ogromne przeżycie. Kiedy emocje opadły, poszliśmy na musical ,,Friends" do teatru Capitol. Opowiadał on o szkolnych i miłosnych rezterkach, oraz uczył, że zawsze należy być sobą. Po spektaklu mogliśmy spotkać się z aktorami, porozmawiać z nimi, oraz zrobić zdjęcia. Ostatnim punktem naszej wycieczki były Łazienki Królewskie. Zwiedzaliśmy je z panią przewodnik, która pokazała nam między innymi: Pałac na Wyspie, Starą Pomarańczarnię i amfiteatr. W drodze powrotnej przez szyby autokaru mogliśmy podziwiać: Stare Miasto, Pałac Prezydencki, oraz Pałac Kultury i Nauki. Wycieczka przebiegała w miłej i wesołej atmosferze. Wszyscy wróciliśmy z niej zadowoleni.

GRUDZIEŃ

SZLACHETNA PACZKA

W grudniu, już po raz dziewiętnasty ruszyła edycja Szlachetnej Paczki. W tym roku swój udział mieli także uczniowie z naszej szkoły. Dzieci z grupy czterolatków, uczniowie z kl.2 b oraz uczniowie z kl.3 a pod kierunkiem swoich wychowawczyń wykonały świąteczne upominki dla darczyńców szlachetnych paczek. Wręczenie upominków odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Wernera w Radomiu.

JASEŁKA

W środę 18 grudnia odbyło się w naszej szkole przedstawienie bożonarodzeniowe. Na sali gimnastycznej pięknie udekorowanej aniołami, które wykonały dzieci samodzielnie, licznie zgromadzili się uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. Przedstawienie składało się z dwóch części - w pierwszej brali udział uczniowie z klasy 6a. Odegrali oni scenę przygotowań przeciętnej polskiej rodziny do Świąt Bożego Narodzenia. W drugiej części uczniowie klas 3a i 3b przedstawili biblijną historię narodzenia Chrystusa. Szczególnie widowiskowy był taniec aniołów wraz z sypaniem złotego pyłu, natomiast powszechne rozbawienie wzbudził taniec pastuszków. Pięknie prezentowali się Trzej Królowie, a także Józef i Maryja.Przedstawienie uświetnione było kolędami w wykonaniu szkolnego chóru. Obecni widzowie zostali wprowadzeni w świąteczny, uroczysty nastrój, który dodatkowo został podkreślony przez życzenia świąteczne i noworoczne złożone przez panią dyrektor.

STYCZEŃ

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowały uroczystość. W pięknie udekorowanej sali przedstawiły program artystyczny. Były to wzruszające wiersze, piosenki okolicznościowe związane ze świętem Babci i Dziadka, taniec do piosenki „Laleczka z saskiej porcelany”, przedstawienie teatralne pt. „Opowieść o iskierce miłości’, jasełka bożonarodzeniowe. Występy dzieci wywołały u babć i dziadków ogromną radość i wzruszenie. Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuki, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. W przyjęciu gości pomogli rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Był on okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi i bliższego poznania się. Na pewno ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jaki i dziadków.

LUTY

BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 7 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez przedszkolaków oraz dzieci z klas 0 - III. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Wcześniej nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Do zabawy uroczyście zaprosili prowadzący imprezę: firma "Obsługa Imprez Karolina Burzyńska Banasiak". Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animatorzy urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani upominkami. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się - serdecznie dziękujemy!

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

POLSKI MAJ

Czym jest konstytucja? Co nam dała Uchwała Rządowa z dnia 3 maja 1791 roku? Co zmieniło się w sytuacji politycznej i społecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów? Jak i dlaczego doszło do jej podpisania? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczniowie naszej szkoły, którzy w tym roku włączyli się do wspólnych obchodów majowych świąt narodowych. Przeprowadzony online konkurs - “Polski maj” przygotowany przez panie M. Wosztyl, K. Dąbrowską i A. Stankowską skierowany był do wszystkich uczniów szkoły i składał się z trzech zadań: wypełnienia testu wiedzy o Konstytucji 3 maja, zademonstrowanie barw narodowych - zrobienie zdjęcia flagi wywieszonej na budynku lub takiej, którą uczestnicy wykonali samodzielnie oraz napisanie w jednym zdaniu, czym dla nas jest ojczyzna.

Uczniowie świetnie poradzili sobie z tymi zadaniami. Możecie się o tym przekonać oglądając ich prace, które zaprezentowane zostały w poniższych materiałach. Jury po burzliwych naradach, podsumowaniu punktów z testu i ocenieniu prac plastycznych i literackich zdecydowało się wybrać po trzech laureatów:

klasy 1-3: Jakub Adamczyk

klasy 4-5: Kamil Sitarski

klasy 6-8: Karolina Stańczyk

Dodatkowo przyznano wyróżnienia: Kamil Adamczyk, Zuzanna Lachowska, Aleksandra Bombińska, Natalia Lipiec, Jakub Wilkowski, Błażej Wilkowski

Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy również punkty z zachowania. Cieszymy się, że zarówno ich wiadomości o konstytucji, jak i talenty artystyczne stoją na wysokim poziomie. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w innych konkursach szkolnych.

Zapraszamy do obejrzenia prac: TUTAJ

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

W ramach programu wychowawczo-profilaktycznego zaplanowane było spotkanie z pracownikiem straży miejskiej na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W związku z obecną sytuacją przygotowaliśmy dla dzieci klas 0-III prezentację i krótki film.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji: TUTAJ

DZIEŃ MATKI

Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość. Niezależnie od kultury, szerokości geograficznej czy języka, na całym świecie wyrażamy swoją miłość do naszych Mam najpiękniej jak potrafimy. Wszystkim Mamom składamy najserdeczniejsze życzenia, dużo uśmiechu i radości na każdy dzień :)

DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym 22 kwietnia od 1970 r. w 192 krajach. W Polsce obchody tego święta zapoczątkowano w 1990 r. Głównym jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Międzynarodowy  Dzień Ziemi 2020 poświęcony był promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej pod hasłem "Z energią zmieńmy źródła". W tym roku z powodu zaistniałej sytuacji obchodziliśmy go w domach. Ale nawet pandemia nie powstrzymała naszych uczniów przed pokazaniem, że pamiętają o swojej planecie.

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Niezmiennie od lat obchodziliśmy w maju Dzień Patrona Szkoły. W tym roku również, pomimo zaistniałej sytuacji, chcieliśmy wspomnieć Jana Kochanowskiego. Nauczyciele przygotowali film nawiązujący do naszego patrona oraz dziejów naszej szkoły.

Uczniowie klas IV-VIII w ramach lekcji plastyki wykonali prace plastyczne pod tytułem "Jan Kochanowski - Patron Naszej Szkoły". Prace zostały wykonane dowolną techniką, w formacie A4. Doceniane były: pomysłowość autora, estetyka wykonania, innowacyjność oraz samodzielność. W każdej klasie wyłoniliśmy jednego ucznia z najciekawszą pracą:

Klasa VIII – Dariusz Mąkosa

Klasa VII – Maja Kiraga

Klasa VIa – Paulina Zając

Klasa VIb – Wojciech Makuch

Klasa Va – Amelia Sobania

Klasa Vb – Kornalia Waniek

Klasa Vc – Maksym Nędzi

Klasa IV – Laura Jabłońska

Gratulujemy!

Nie zapominajmy o wydarzeniach, które są ważne dla naszej społeczności szkolnej. Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz prac uczniów. TUTAJ TUTAJ

Organizatorzy: Malwina Wosztyl, Jolanta Tomczyk, Aleksandra Stanios.

CZERWIEC

DZIEŃ DZIECKA

Drodzy Uczniowie, dziś jedno z najważniejszych świąt dla Was - Dzień Dziecka. Obchodzimy je w tym roku inaczej niż zwykle. I choć nie możemy spotkać się z Wami osobiście, to chcemy, abyście wiedzieli, że o Was myślimy. W tym szczególnym dniu przyjmijcie od nas najlepsze życzenia: aby wszystkie Wasze marzenia spełniły się jak najszybciej, byście byli szczęśliwi i radośni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mały upominek. Znajdziecie go po adresem bit.ly/DzienDzieckaMaleczyn KLIK TUTAJ

Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły

ZABAWKA ZE SKRAWKA

Dnia 11 maja został ogłoszony konkurs pt. "Zabawka ze skrawka". Był to konkurs proekologiczny, który polegał na wykonaniu zabawki z dostępnych w domu materiałów podlegających recyklingowi. Konkurs przeznaczony był dla trzech grup wiekowych: oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I – III, IV – VIII. Wszyscy uczniowie wykazali się niesamowitą inwencją twórczą i pomysłowością. Laureatami konkursu zostali:

Alicja Karasek 0b

Zuzanna Kaczmarska 0b

Jakub Adamczyk Ia

Alicja Makuch IIb

Kamil Sitarski Vc

Jakub Wilkowski VIb

Joanna Mąkosa VIII

GRATULUJĘ!

O sposobie odbioru nagród i dyplomów uczestnicy zostaną poinformowani w późniejszym terminie. Wszystkim dziękuję za uczestnictwo. A. Stanios

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "CZYSTE LASY"

W czasie pandemii nasze szkoły przeniosły się do świata wirtualnego, nasze kontakty zostały ograniczone, ale lasy w naszej gminie stały się miejscem, gdzie szukaliśmy świeżości i odpoczynku. Czy uczniowie naszej szkoły znaleźli te jakże ważne dla świata przyrody elementy, włączając się w przygotowanie prac do Konkursu Fotograficznego dla Fotografów Amatorów „Czyste lasy” – Małęczyn/ gmina Gózd? Drodzy czytelnicy, spróbujcie sami odpowiedzieć na to pytanie. ˘ Każdy z uczestników starał się sfotografować, uchwycić w kadrze właściwy obraz, w którym będzie widoczna miłość do otaczającego nas świata. Miłość, która ma ukazać postawy dbałości o czystość środowiska, umiejętne segregowanie śmieci oraz właściwą utylizację nieczystości. Mamy nadzieję, że to pierwszy krok młodzieży PSP w Małęczynie, który zachęci nas - mieszkańców do wzmocnienia wzajemnych relacji człowieka z przyrodą, przyczyni się do promowania wypoczynku na łonie natury oraz ukształtuje w nas nawyk odpowiedniej dbałości o lasy – płuca naszej gminy Gózd.

WYNIKI KONKURSU:

Miejsce I - Zuzanna Dobrowolska, Maja Kiraga, Julia Hernik, klasa VII

Miejsce II ex aequo - Joanna Mąkosa i Dariusz Mąkosa, klasa VIII,

Miejsce III - Wiktoria Kowalczyk, klasa VIII,

Wyróżnienie - Dominika Kozłowska, klasa VI a.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Izabela Stępniewska, Ewelina Gołąbek

WYNIKI KONKURSU JĘZYKOWO-PLASTYCZNEGO PT. "OBRAZ-SŁOWO"

Jest nam miło poinformować, że pomimo trudnego czasu pandemii, udało się przeprowadzić kolejny konkurs. Tym razem zaadresowany był do uczniów klas I-III. Uczniowie mieli za zadanie zobrazować wybrane przez siebie angielskie słowo tak, aby patrząc na nie można było odgadnąć jego znaczenie. Spośród wielu zgłoszeń jury w składzie: Kamila Gromska i Monika Kowalczyk wyłoniło trzech zwycięzców. Pod uwagę brano pomysłowość i oryginalność projektu, a że prac nadeszło dużo, wybór nie był łatwy.

WYNIKI KONKURSU:

Miejsce I - Lena Matuszewska, kl. Ib

Miejsce II - Amelia Kopczyńska, kl. Ia

Miejsce III - Hubert Lipiński, kl. IIIb.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. Dyplomy dla wszystkich uczestników oraz nagrody dla laureatów będzie można odebrać od wychowawcy przy odbiorze świadectwa.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

W tym roku kończymy rok szkolny inaczej niż zwykle. Nie możemy spotkać się jak zawsze na sali gimnastycznej, odśpiewać uroczyście hymnu, zobaczyć jak uczniowie odbierają świadectwa. Gratulujemy Wam wszystkim, Drodzy Uczniowie, że tak dzielnie pracowaliście podczas zdalnego nauczania. Oby te wakacje były dla Was czasem odpoczynku i wytchnienia. Nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie i trud włożony w edukowanie młodego pokolenia. Pracownikom szkoły dziękujemy za ciężką pracę, a rodzicom za całoroczną współpracę. Wszystkim życzymy udanych, zdrowych i bezpiecznych wakacji. KLIK TUTAJ