Wydarzenia - 2017/2018

WRZESIEŃ

VII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA - 29 września 2017r.

W piątek 29 września obchodzony był VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji w naszej szkole specjalne patrole złożone z uczniów i nauczycieli w niecodzienny sposób sprawdzali "Tabliczkową wiedzę". Dzieci weryfikowały wiedzę zarówno rówieśników jak i rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Wszyscy z entuzjazmem ustawiali się w kolejce do odpowiedzi, by móc sprawdzić swoje umiejętności w tym zakresie. Każda poprawna odpowiedź była nagradzana naklejką. W klasach IV- VII SP i II-III gim. wybrano również Klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu już za rok.

PAŹDZIERNIK

SPRZĄTANIE ŚWIATA - 3 października 2017r.

Jak co roku odbył się w naszej szkole apel ekologiczny z okazji akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2017". Tegoroczna akcja przwbiegała pod hasłem: "Nie ma śmieci - są surowce". Taka też była temtyka apelu. Uczniowie przekazali ciekawe informacje o odpadach, segregacji i recyklingu.

WYCIECZKA SZKOLNA - 9 października 2017r.

W dniu 9 października 2017 roku uczniowie klas III szkoły podstawowej wraz z wychowawcami: panią Bożeną Linowską, panią Zofią Lipiec, panią Magdalena Dąbrowską oraz panią Barbarą Kaczmarczyk wzięli udział w wycieczce do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole i Kazimierza Dolnego.

Pierwszym miejscem, które zwiedziły dzieci było Sanktuarium w Wysokim Kole. Ksiądz proboszcz opowiedział nam o historii Sanktuarium oraz o historii cudownego obrazu, który się tam znajduje. Po krótkiej modlitwie opuściliśmy Sanktuarium.

Następnie uczniowie i nauczyciele pojechali do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Spacerowali po kazimierzowskim rynku, zwiedzali okoliczne kościoły w których odmawiali Różaniec Święty. Udali się również na przejażdżkę meleksami do Wąwozu Korzeniowego.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego, nieopodal którego znajduje się Baszta. Każdy z uczestników mógł zrobić sobie zdjęcie na tle panoramy malowniczego miasta. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń i przeżyć.

M.Dąbrowska

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ - 13 października 2017r.

Na poważnie i na wesoło, recytacją i śpiewem, słowem i gestem - tak nasza szkoła obchodziła Święto Edukacji Narodowej oraz połączoną z nim w tym roku uroczystością pasowania na uczniów klas pierwszych.

Na dwuczęściowej akademii, przygotowanej pod kierownictwem pań Anity Stankowskiej, Kamili Gromskiej, Lidii Walczyk i Eweliny Żaczek, swoimi talentami popisywali się zarówno najmłodsi jak i najstarsi członkowie naszej społeczności. Pierwszaki bardzo poważnie podeszły do nowo przyjętych obowiązków i uroczyście złożonego ślubowania, zaś szkolni weterani dla nauczycieli i pracowników placówki przedstawili realistyczną, pełną humoru i dobrej muzyki scenę z życia pewnej zwariowanej klasy. Całość uroczystości uświetnił występ chóru eksperymentalnego, napełniając salę pozytywną energią. Sądząc z reakcji widzów oba występy niezwykle przypadły do gustu zebranej publiczności.

Mamy nadzieję, że przedstawienie podobało się też naszym pedagogom, którym życzymy wszystkiego najlepszego w ich pracy z uczniami. Życzenia sukcesów kierujemy też do pierwszaków, których serdecznie witamy w naszym gronie.

Samorząd Uczniowski

LISTOPAD

UCZCILIŚMY PAMIĘĆ TYCH, KTÓRZY ODESZLI - 31 października 2017r.

Pierwsze dni listopada to czas szczególnej pamięci i okazywania czci tym, którzy już nas opuścili. Wspominamy osoby ważne, bliski, ale i te których losy splatały się z naszymi.

Kultywując tradycję uczniowie klasy VII b odwiedzili cmentarz w Kiedrzynie i zapalili w imieniu społeczności szkolnej symboliczne świeczki na grobach byłych pracowników naszej placówki. Chcemy w ten sposób pokazać, że pamiętamy i dziękujemy za wysiłek włożony w budowanie i rozwijanie naszej szkoły.

Pamiętaliśmy również o bohaterstwie białoruskich pilotów, którzy osiem lat temu zginęli w katastrofie lotniczej podczas pokazów Air Show. Przy pomniku poświęconym pułkownikom Alaksandrowi Marfickiemu i Alaksandrowi Żuraulewiczowi białe i czerwone znicze zapalili uczniowie klasy II b gimnazjum. Dali w ten sposób świadectwo szacunku i wdzięczności dla ludzi, którzy potrafili poświęcić wszystko, by ocalić innych.

Samorząd Uczniowski

AKADEMIA Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 10 listopada 2017r.

Dnia 10 listopada 2017 roku odbyła się uroczysta akadem.ia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość ta została przygotowana przez uczniów klas VII i IIb gimnazjum. Było to widowisko artystyczno-historyczne, mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, rozpoczęła się część poetycko-patriotyczna, w skład której wchodziły pieśni i wiersze. Uczniowie w dostępny sposób opowiedzieli o historii naszego kraju, przyklejając do tablicy kartki z łatwymi do zapamiętania hasłami.

Całość przedstawienia uświetnił występ chóru szkolnego, przygotowanego wyjątkowo przez p. Anitę Stankowską.

W części końcowej, wygłosiła krótkie przemówienie, pani dyrektor Jolanta Zięba oraz zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt.: "Moja Mała Ojczyzna".

Aleksandra J.

Informator dla Rodziców dziecka z Niepełnosprawnością

Z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego, przy udziale m.in. pracowników Kuratorium Oświaty w Warszawie, opracowany został Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością.

Adresatami tej wyjątkowo ważnej publikacji są rodzice dzieci, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę oraz opiekunowie wychowujący dzieci z niepełnosprawnością. Jej celem jest przekazanie pełnej wiedzy o systemie wsparcia zarówno w zakresie edukacji, jak i specjalistycznej opieki medycznej.

Informator w wersji elektronicznej dostępny jest TUTAJ w zakładce – Rodzice i Uczniowie – informacje bieżące.

GRUDZIEŃ

PRZEDSTAWIENIE BOŻONARODZENIOWE - 22 grudnia 2017r.

„Istotą świąt Bożego Narodzenia jest przyjście Boga do serca każdego z nas, bo On jest źródłem Prawdy, Dobra i Miłości” - takie było motto przedstawienia bożonarodzeniowego przygotowanego przez uczniów klas IV.

22 grudnia 2017 roku na sali gimnastycznej zebrała się społeczność szkolna, licznie przybyli rodzice, a wśród zaproszonych gości pan wójt gminy Gózd – Paweł Dziewit.

Do obejrzenia występu zaprosiła zebranych uczennica klasy II gimnazjum, zapewniając, że będzie to czas refleksji, zadumy i radości. Historia narodzin Pana Jezusa została opowiedziana przez współczesną, zabieganą rodzinę, której o świętach Bożego Narodzenia przypomniała córka.

Były to jasełka, które w oryginalny sposób połączyły tradycję z nowoczesnością, co sprawiło, że niezmienne od wieków przesłanie przybrało nową, interesującą formę.

Wysiłek uczniów został nagrodzony gromkimi brawami, a młodzi aktorzy usłyszeli wiele ciepłych słów od pani dyrektor Jolanty Zięby i pana wójta.

Scenariusz przedstawienia, choreografię i kostiumy opracowały panie: L. Walczyk, M. Madej i B. Kaczmarczyk. Kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru szkolnego przygotował pan M. Jarmuż.

organizatorzy

STYCZEŃ

WIELKI INTERAKTYWNY QUIZ JĘZYKOWY

Dnia 16. 01. 2018 r. uczniowie klas VII oraz II gimnazjum wzięli udział w Wielkim Interaktywnym Quizie Kahoot! Quiz sprawdzał znajomość słownictwa oraz wiedzę o zwyczajach świątecznych w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech, a więc pytania do niego ułożone zostały w języku angielskim (przez p. Kamilę Gromską) oraz niemieckim (przez p. Annę Gregorczyk).

Udział w quizie wymagał od uczniów posiadania urządzeń, które pozwoliły na przesłanie prawidłowych odpowiedzi (mogły to być telefony komórkowe oraz tablety). Dzięki temu jednocześnie mogła wziąć w nim udział bardzo duża grupa osób, a wyniki na bieżąco wyświetlane były na tablicy interaktywnej.

Taka forma nauki i zabawy w jednym niezwykle mocno motywuje i angażuje uczniów. Co więcej, wprowadza zasady zdrowego współzawodnictwa, czyli "grywalizacji". To pierwszy interaktywny quiz na tak dużą skalę, jednakże sama forma nie była dla uczniów obca, gdyż już od jakiegoś czasu tego typu metody stosowane są na co dzień przez nauczycieli języków obcych w naszej szkole.

REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Małęczynie już po raz czwarty organizuje Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla klas IV-VII. Z tego tytułu serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie wszystkich uczniów, którzy wykazują szczególne zainteresowanie językiem angielskim.

Prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem, który dostępny jest TUTAJ

KOLĘDOWANIE - 12 stycznia 2018 r.

12 stycznia do naszej szkole przybyli wyjątkowi goście. Byli nimi babcie i dziadkowie uczniów klas 1-3 oraz oddziałów przedszkolnych. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej. Nasi goście zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, któremu przewodził chór szkolny. Pomiędzy kolędami prowadzący spotkanie w ciekawych słowach przybliżyli historię pieśni bożonarodzeniowych.

Podczas szkolnego kolędowania dzieci czteroletnie po raz pierwszy wystąpiły z inscenizacją wiersza pt. "Rzepka". Małym aktorom gratulujemy debiutu i życzymy dalszych sukcesów. Gromkimi brawami nagrodzono także uczniów klas 1-3, którzy zaprezentowali wiersze dedykowane babciom i dziadkom. Po uroczystości gości obdarowano laurkami i zaproszono na słodki poczęstunek. W tak radosnej i rodzinnej atmosferze świętowaliśmy Dzień babci i Dzień Dziadka.

Uroczystość przygotowały panie K. Stachurska i B. Kaczmarczyk, chórem opiekował się p. M. Jarmuż a opiekę nad sekcją techniczną sprawował p. D. Ciupiński.

Organizatorzy

RADOSNA TWÓRCZOŚĆ ŚWIETLICY

W świetlicy szkolnej dzieci mogą miło i przyjemnie spedzić swój wolny czas. Nawiązują relacje rówieśnicze i chętnie współdziałają w grupie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zabawy konstrukcyjne i zajęcia plastyczne.

Dziękujemy rodzicom, którzy wykazując zainteresowanie naszą pracą bezinteresownie przynoszą różnorodne materiały plastyczne niezbędne do ubogacenia zajęć artystycznych.

Serdecznie dziękujemy!

LUTY

WALENTYNKI - 14 lutego 2018r.

Już za kilka dni walentynki. Dzień, trzeba przyznać, dość sympatyczny i przynoszący dużo ciepłych emocji. W naszej szkole również będzie obchodzony - do czego zachęca Samorząd Uczniowski. W tym celu grupa uczennic z klas VI i IIb gimnazjum, pod kierunkiem Oliwii, Patrycji i Martyny z VII b, przygotowała serię "Specjalnych, limitowanych, mega rzadkich, prestiżowych walentynek" XD dla zakochanych i dla tych, którzy chcą okazać swoją sympatię innej osobie. Walentynki będzie można nabyć na długich przerwach od poniedziałku do środy włącznie na holu przy sali gimnastycznej. Po wypełnieniu nie zapomnijcie wrzucić ich do naszej Serduszkowej Skrzynki ustawionej przy sekretariacie. Nasi Walentynkowi Listonosze dostarczą wasze wiadomości do wskazanej osoby w szkole w środę i w czwartek.

Zapraszamy do zabawy. SU

BAL KARNAWAŁOWY - 6 lutego 2018 r.

W dniu 06.02.2018r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów oraz egzotyczne zwierzątka…nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

Tropikalny wystrój saliwprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc w zabawie wspólnie ze swoimi paniami. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Kolejny bal karnawałowy już za rok

ŻYWA LEKCJA HISTORII

Tradycją w naszej szkole stały się "Żywe lekcje historii". Każdego roku, niezmiennie, cieszą się wielkim zainteresowaniem opowieści Pana Macieja o dawnych czasach. W tym roku odbyły się dwie lekcje. Klasy młodsze miały okazję zapoznać się z wydarzeniami, które rozegrały się pod Grunwaldem w 1410 roku. Chłopcy chętnie wkładali zbroje, kolczugi, chwytali za miecze i wcielali się w rycerzy. Dziewczynki mogły ubrać średniowieczną suknię i poczuć się jak prawdziwe księżniczki. Wszyscy świetnie się bawili, a Pan Maciej czuwał nad bezpieczeństwem i dyscypliną podczas pokazów walk rycerskich.Dla starszych uczniów temat nieco poważniejszy, związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości i postaciami Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego. I tu również uczniowie wcielali się w postacie historyczne zakładając mundury, stroje z epoki, peruki i charakterystyczne wąsy Marszałka Piłsudskiego. Największym zainteresowaniem cieszyły się ciężkie karabiny maszynowe, które można było dokładnie obejrzeć i nauczyć się ich obsługi. Były również momenty wzruszające i podniosłe, np. spontaniczne odśpiewanie hymnu państwowego. Na koniec uczniowie podziękowali Panu Michałowi za ciekawe lekcje i zaprosili w odwiedziny do naszej szkoły w następnym roku szkolnym.

MARZEC

FINAŁ GMINNEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV-VII

Dnia 6 marca 2018 r. odbył się II etap Gminnego Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez nauczycieli - p. Kamilę Gromską i p. Marię Orzechowską. Odwiedzili nas uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy. Uczniowie pisali test przygotowany w trzech kategoriach - dla klasy IV, V oraz VI i VII. Poziom uczestników był bardzo wysoki, co przełożyło się na wyniki. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono dziewięć osób i przyznano im I, II i III miejsce w każdej kategorii. Wszyscy uczniowie etapu gminnego otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy ciekawe nagrody.

Cieszymy się, że język angielski cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem wśród uczniów. Wierzymy, że takie wydarzenia umacniają młode osoby w przekonaniu, iż watro stale poszerzać swoje umiejętności językowe. Chcemy, aby budowali wiarę we własne możliwości, a dzięki temu odnosili sukcesy. Trzymamy kciuki za ich dalszy rozwój i zapraszamy za rok :)

K. Gromska i M. Orzechowska

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

Dnia 16 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka. Święto, które przypada na dzień 17 marca, nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. "Głównym symbolem święta jest shamrock (koniczyna), która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem." (źr. Wikipedia). Bardzo ważne jest, aby ucząc się języka angielskiego zdobywać także wiedzę o kulturze krajów, w których mówi się w tym języku. Celebrowanie Dnia Świętego Patryka dało uczniom tę możliwość, ale też przysporzyło okazji do dobrej zabawy przy poszukiwaniu czterolistnych koniczynek, jedzeniu galaretek w kolorach flagi irlandzkiej i zdobywaniu skarbu w postaci złotych monet.

SU i nauczyciele języka angielskiego

„ORZEŁ BIAŁY - NASZA DUMA”

Dnia 20 marca gościliśmy w naszej szkole uczestników okręgowego etapu ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Orzeł Biały – nasza duma”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Kancelaria Senatu. Działanie to jest jedną z wielu inicjatyw podejmowanych w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. I etap w naszym okręgu wyborczym został przeprowadzony przez Wicemarszałka Senatu, Pana Adama Bielana.

Tematem prac konkursowych jest polskie godło, począwszy od Mieszka I do czasów współczesnych. Uczestnicy konkursu mogli przedstawić w dowolnej technice plastycznej swoją wizję polskiego orła. Prace były bardzo zróżnicowane. Na zorganizowanej przez nas wystawie można było obejrzeć orły malowane, wyklejane różnymi materiałami, szkicowane, na kartonie, szkle, rzeźbione w glinie, gipsie i wiele innych. Wyeksponowano ich ponad sto pięćdziesiąt.

Finał uroczystości rozpoczęła Dyrektor PSP w Małęczynie, Pani Jolanta Zięba, która przywitała zaproszonych gości oraz uczestników konkursu. Następnie zabrała głos Dyrektor Biura Senatorskiego, Pani Zuzanna Waniek-Sałek, która krótko przedstawiła ideę konkursu. Kolejnym punktem programu była inscenizacja przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Artyści zaprezentowali w ciekawy sposób historię polskich symboli narodowych. Tę opowieść o legendarnych i dawnych czasach uświetniał chór szkolny pięknymi pieśniami o miłości Ojczyzny.

Po części artystycznej zabrał głos Wicemarszałek Senatu, Pan Adam Bielan. Podziękował dzieciom i młodzieży za wysiłek, który podjęli, wykonując swoje dzieła i wyraził uznanie dla ich talentów i pomysłowości. Następnie Pan Marszałek wręczył nagrody. Wyróżnionych zostało ponad 30 prac, natomiast laureatem konkursu w kategorii szkół podstawowych została Natalia Łyga z Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży, a w kategorii szkół ponadpodstawowych wygrał Daniel Szczepański z Zespołu Placówek Oświatowych w Policznej.

Na tym uroczysta gala zakończyła się. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i laureatom.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO

Dnia 21 marca w środę odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów oraz rodziców z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu. Spotkanie miało na celu uświadomienie zebranym jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz używanie przedmiotów odblaskowych dla własnego bezpieczeństwa w czasie poruszania się po drogach. W czasie spotkania oprócz pogadanki został wyświetlony krótki film,który pokazał zasadność używania przez dzieci i dorosłych przedmiotów odblaskowych. Po prelekcji rozdano dzieciom gadżety odblaskowe w formie opasek oraz postaci zwierząt, które obiecały nosić na ubraniu oraz zamontować na rowerach. Całe spotkanie było nagrywane przez pracowników telewizji Dami, następnie uczniowie kl. Ia udzielili wywiadu na temat informacji uzyskanych na prelekcji.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca uczniowie naszej szkoły przywitali wiosnę. Z tej okazji uczniowie zerówek ze wsparciem starszych kolegów z kl. IVa przygotowali krótki występ artystyczny. Wszyscy mamy nadzieję, że wiosna przybędzie jak najszybciej ;)

WYCIECZKA KLAS I ORAZ II

W piątek 23 marca klasy pierwsze i druga wybrały się razem ze swoimi wychowawczyniami na wycieczkę do Radomia. Na początku dzieci udały się do restauracji MammaLeo, gdzie spożyły śniadanie, zachowując zasady savoir vivre przy stole, następnie chwilę pobawiły się korzystając z kącików do zabawy.

Kolejnym etapem wycieczki dla klas pierwszych był spacer po Starym Mieście, gdzie zwrócono uwagę na Ratusz, pomnik Józefa Piłsudskiego oraz kościół p.w. Jana Chrzciciela (fara) przy ul.Rwańskiej. Po około 20 minutowym spacerze śladami historii miasta Radomia pierwszacy ponownie przyszli do restauracji MammaLeo. Tym razem p. Lidia Walczyk przeczytała legendę o orle srebrnopiórym i dzielnym Radomirze autorstwa Zenona Gierały. Następnie uczniowie na małych kartkach rysowali wydarzenia zapamiętane z legendy, a później z pomocą pani prowadzącej i odpowiedniego urządzenia ze swoich rysunków robili medale, które mogli zabrać do domu.

W tym czasie klasa druga po przeciwnej stronie ulicy miała warsztaty kulinarne- uczniowie podzieleni na grupy piekli i ozdabiali mazurki wielkanocne. Wcześniej pani prowadząca opowiedziała krótko o tradycjach związanych z pieczeniem i ozdabianiem ciast wielkanocnych. Po warsztatach dzieci z klasy drugiej udały się do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu na lekcję z działu kultury pozaeuropejskie pt. "Maski afrykańskie", a pierwszaki z medalami przypiętymi do odzieży ruszyły na warsztaty kulinarne pt. "przedświąteczne wypieki"."

Wycieczka była bardzo udana, dzieci z kawałkami własnoręcznie upieczonego ciasta, medalami, maskami afrykańskimi przyjechały do szkoły, gdzie czekali już stęsknieni rodzice.

KWIECIEŃ

MAJ

WYCIECZKA DO PRAGI - 14-18 MAJA 2018 r.

"Długo jechałem. Dużo zwiedziłem. Dobrze się bawiłem." Chyba takimi słowami można podsumować naszą majową wycieczkę do Pragi.

W ciągu pięciu dni grupa uczniów klas siódmych szkoły podstawowej i drugich gimnazjum pokonało ponad tysiąc kilometrów, aby w czasie tej podróży zobaczyć stolicę Czech.

Dla wprawienia się w nastrój odkrywców pierwszego dnia odwiedziliśmy na kilka godzin Wrocław, zwiedzając m.in. Ostrów Tumski, Ossolineum, jatki, Most Miłości. Wieczorem już byliśmy w Pradze, gdzie w bardzo przyjaznym hotelu Matura mieliśmy spędzić kolejne cztery noce.

Następnego ranka ruszyliśmy na podbój stolicy Czech. Przez trzy dni oglądaliśmy, zwiedzaliśmy, spacerowaliśmy, maszerowaliśmy, przeciskaliśmy się, odpoczywaliśmy i ustawialiśmy się w pary wśród zabytków praskich. W tym czasie dane nam było zobaczyć kilkusetletnie budowle np. zamek w Strachovie, Bibliotekę, Lorettę, Hradczany (chyba wszyscy wycieczkowicze mają zdjęcie z wartownikiem, który dzielnie nie dał się sprowokować do uśmiechu), Małą Stronę, Most Karola. Od czasu do czasu zahaczyliśmy też o całkiem współczesne atrakcje takie jak praska wieża Eiffla czy zaskakujące rzeźby Davida Cernego. Oprócz Pragi sporo emocji wywołała wizyta w Zamku Karlstejn. Tam, dzięki doskonałym tłumaczom, dowiedzieliśmy się, m.in. skąd wzięła się legenda o św. Jerzym zabijającym smoka.

Czas w Republice Czeskiej minął bardzo szybko wśród kolejnych atrakcji i żal było wyjeżdżać. Zwłaszcza że kraj naszych sąsiadów pożegnaliśmy wizytą w Parku Krajobrazowym - Cesky kras. Warto go odwiedzić, by przekonać się czy faktycznie jest tam do pokonania dwa i pół tysiąca schodów, sprawdzić gdzie ma siedzibę Karkonosz ze swoją rodziną, policzyć lokalne stada słoni i wykonać najszybszy zwrot łodzią na jeziorze.

Podsumowując, wycieczka była męcząca, wymagająca cierpliwości, siły i czasem odwagi, ale przede wszystkim była udana, zabawna i niezapomniana. Oby więcej takich wyjazdów i tak fantastycznie zgranych oraz sympatycznych grup. Do zobaczenia na szlaku.

XX GMINNE PREZENTACJE WOKALNE ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

24 maja 2018 r. w naszej szkole odbyły się jubileuszowe XX Gminne Prezentacje Wokalne Oddziałów Przedszkolnych. W związku z 100-rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości motywem przewodnim tegorocznych występów było hasło „Polska – moja Ojczyzna”.

Na scenie mogliśmy podziwiać młodych artystów zmagających się z utworami patriotycznymi. Choć temat trudny, nasi najmłodsi uczniowie stanęli na wysokości zadania i wypadli wspaniale. Przedszkolaków dopingowali zaproszeni gości, rodzice, wychowawcy, koledzy i koleżanki. Dzięki hojności Urzędu Gminy w Goździe Pan Wójt Paweł Dziewit i Pani Dyrektor Jolanta Zięba mogli wręczyć wszystkim występującym grupom upominki oraz dyplomy. Następnie podziękowali uczestnikom i organizatorom imprezy oraz zaprosili na kolejne spotkanie za rok. Przepięknie śpiewające dzieci, wspaniałe stroje oraz zaangażowanie rodziców i wychowawców spowodowały, że atmosfera podczas prezentacji była wyjątkowa.

Prezentacje prowadziły p. Marta Molendowska oraz p. Magdalena Dąbrowska pod kierunkiem p. Zofii Lipiec.

MARATON ZDROWIA

Dnia 22 maja w naszej szkole odbył się maraton zdrowia, w którym uczestniczyli uczniowie klas 0-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Jego celem było promowanie zdrowego stylu życia. Jednocześnie był on podsumowaniem programu „Pij mleko” oraz „Owoce i warzywa w szkole”.

Uczniowie w swoich wystąpieniach pokazali, jak istotną rolę odgrywa właściwe odżywianie się, a w szczególności spożywanie warzyw i owoców oraz produktów nabiałowych. W zaprezentowanych piosenkach i inscenizacjach zachęcali do systematycznego uprawiania sportu i dbania o higienę osobistą. Przedstawienie „Witaminki dla księżniczki Eufrazynki” uświadomiło wszystkim, jakie mogą być skutki prowadzenia złego stylu życia.

W tym czasie, kiedy miały miejsce prezentacje klasowe, drużyny Master Chefa przygotowywały zdrowe surówki i sałatki. Młodzi kucharze doskonale sobie radzili. W trakcie trwania maratonu powtarzał się wspólny okrzyk: „Chcesz być zdrowy jak ryba, jedz owoce i warzywa”. Wszyscy uczestnicy doskonale się zaprezentowali. Przez cały czas panowała świetna atmosfera. Wspaniałe stroje i kolorowe dekoracje dodawały uroku występom dzieci. Na zakończenie powołane spośród rodziców jury z panią Dyrektor na czele dokonało oceny przygotowanych potraw. Następnie przyszedł czas na degustację. Każdy mógł spróbować coś zdrowego.

Mamy nadzieję, iż podjęte działania skłoniły wszystkich do refleksji nad własnym zdrowiem i wpłynęły pozytywnie na zmianę stylu życia, a w szczególności nawyków żywieniowych.

CZERWIEC

PRZEDSTAWIENIE O JANIE KOCHANOWSKIM

Dnia 13 czerwca mieliśmy przyjemność zobaczyć przedstawienie poświęcone patronowi naszej szkoły - Janowi Kochanowskiemu. Jego przygotowanie zawdzięczamy paniom: Lidii Walczyk, Jolancie Tomczyk, Magdalenie Szczęsnej, oraz naszym artystom - uczniom klasy II gimnazjum oraz III szkoły podstawowej.

Przedstawienie miało na celu ukazanie historii i twórczości Kochanowskiego oraz uświadomienie, że był on uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie. Artyści pokazali swoje talenty poprzez recytację kilku fraszek i trenów poety, który najbardziej przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego. Na koniec uczniowie wraz z panią Dyrektor nagrodzili wykonawców brawami.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy oficjalnie pożegnaliśmy rok szkolny 2017/18. Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się od odebrania świadectw przez uczniów klas młodszych. Tę część swoim występem uświetniły klasy trzecie, które dzięki pomocy swoich wychowawców - Z. Lipiec, B. Linowskiej i M. Dąbrowskiej przygotowały pięknego poloneza. Trzecioklasiści tym akcentem chcieli zakończyć pierwszy etap swojej nauki, gdyż już od września dołączą do zacnego grona "starszaków" naszej szkoły.

Następnie odbyła się kolejna część uroczystości, podczas której wychowawcy klas IV-VII oraz II i III gimnazjum wraz z Panią Dyrektor gratulowali osiągnięć uczniom. Wielu z nich ma się czym pochwalić, gdyż oprócz świadectw z paskiem mają na swoim koncie wygrane w wielu konkursach i zawodach. Dzień 22 czerwca był wyjątkowo ważny dla uczniów klasy III gimnazjum, gdyż po wakacjach każdy z nich rozpocznie nowy rozdział swojego życia - w wybranej przez siebie szkole. Ze wzruszeniem dziękowali wszystkim wychowawcom i nauczycielom, których spotkali w ciągu wielu lat swojej przygody z nauką w murach naszej szkoły.

Z wielką dumą gratulujemy także uczniowi klasy III gimnazjum, który z rąk Pana Wójta odebrał stypendium za najlepsze wyniki w całej gminie. To wielka radość i prestiż, gdyż to nie pierwszy raz, kiedy uczeń naszej szkoły zdobywa tak wspaniałe wyróżnienie.

Wszystkim uczniom, nauczycielom, Dyrekcji i pozostałym pracownikom naszej szkoły życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji. Wypoczywajcie, regenerujcie swoje siły, by za dwa miesiące wrócić pełni energii i entuzjazmu do pracy. Do zobaczenia :)