Wydarzenia - 2016/2017

WRZESIEŃ

Europejski Dzień Języków Obcych - 26 września 2016r.

Dnia 26 września w naszej szkole obchodzony był Europejski Dzień Języków Obcych. Nauczycielki języka angielskiego, Kamila Gromska i Maria Orzechowska, zadbały o to, by uczniowie tego dnia nie nudzili się. Jedną z atrakcji było skanowanie kodów QR. Znajdowały się one na specjalnie przygotowanych karteczkach porozwieszanych w różnych miejscach w szkole. Pod każdym z kodów ukryta była aplikacja ułatwiająca naukę języka angielskiego. Kolejne zadanie związane było z szukaniem w szkole karteczek z pytaniami sprawdzającymi wiedzę o językach obcych na całym świecie. Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem włączyli się do zabawy.

PAŹDZIERNIK

100-lecie PSP w Małęczynie- 13 października 2016r.

13 października 2016 roku na długo zapadnie w naszej pamięci i sercach. Tego dnia szkoła podstawowa obchodziła 100-lecie swego istnienia. Przygotowania do tak ważnego święta cała społeczność szkolna rozpoczęła długie miesiące przed tym wydarzeniem. Przy wspólnym wysiłku nauczycieli, uczniów i rodziców wszystkie działania przebiegły pomyślnie, a uroczysty i podniosły charakter wydarzenia dopełniała obecność ważnych gości: pani minister edukacji, przedstawicieli starostwa powiatowego, kuratorium oświaty, władz lokalnego samorządu na czele z panem wójtem i licznie przybyłych gości.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Józef Jarosz. Zgromadzeni modlili się w intencji pracowników szkoły, rodziców i uczniów.

Następnie goście skierowali się do szkoły, gdzie kontynuowano uroczystości. W głównym holu budynku szkoły została odsłonięta i poświęcona przez księdza proboszcza tablica upamiętniająca to ważne wydarzenia. Odsłonięcia dokonał szczególny gość pani minister oświaty Anna Zalewska i pani dyrektor Jolanta Zięba. Na czarnej marmurowej tablicy można przeczytać białymi literami zapisane słowa naszego patrona -Jana Kochanowskiego- które przyświecają uczniom i nauczycielom w ich codziennej pracy.

„Nauka skarbem drogim,

Tak bogatym jak ubogim

i bogactwa często giną

Lecz nauki nie przeminą".

Dalsza część obchodów miała miejsce w sali gimnastycznej, gdzie po wprowadzeniu pocztów sztandarowych ze szkół z terenu gminy i odśpiewaniu hymnu państwowego, powitano dostojnych gości. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych dyrektorów, nauczycieli i pracowników, a także absolwentów naszej szkoły.

Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Jolanta Zięba, która przedstawiła obecny kształt placówki i jej bazę dydaktyczno - wychowawczą. Podziękowała władzom gminy za pomoc i konkretne wsparcie finansowe włożone w rozwój szkoły. Na ręce pani dyrektor życzenia i podziękowania złożyli zaproszeni goście. Miłym prezentem było przyznanie przez Kapitułę Starostwa Powiatowego w Radomiu medalu „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego”. Cieszy nas fakt, że nasza szkoła została zauważona i wyróżniona spośród wielu innych w powiecie radomskim. To mobilizuje do dalszej aktywnej i twórczej pracy naszych nauczycieli i uczniów, tak aby dobre jej imię zapisało się na kartach historii.

W tym uroczystym dniu do braci uczniowskiej zostali przyjęci uczniowie klasy pierwszej. W obecności wszystkich zebranych złożyli uroczyste ślubowanie i oficjalnie stali się uczniami PSP im. Jana Kochanowskiego w Małęczynie. Po zakończeniu części oficjalniej zaproszono zebranych do obejrzenia i wysłuchania programu artystycznego przygotowanego przez nauczycieli, uczniów i absolwentów. Tę część otworzyli uczniowie klasy czwartej, którzy w pięknych strojach zatańczyli poloneza Ogińskiego - reprezentacyjny polski taniec narodowy. Mogliśmy również podziwiać zdolności i umiejętności taneczne, muzyczne i recytatorskie absolwentów szkoły i obecnych uczniów. Całość dopełniały piosenki w wykonaniu chóru szkolnego, który zaprezentował się w dostojnych granatowo-białych togach. Widownia gromkimi brawami nagrodziła młodych artystów.

Miłą niespodzianką przygotowaną przez rodziców był jubileuszowy tort dla uczestników uroczystości, za który serdecznie im dziękujemy.

Aby utrwalić tę doniosłą chwilę, na zakończenie obchodów, goście mieli możliwość wpisania się do księgi pamiątkowej - specjalnie przygotowanej na tę okazję. Każdy z uczestników otrzymał folder szkoły upamiętniający jubileusz, a także mógł zwiedzić szkołę, obejrzeć przygotowane wystawy dotyczące historii szkoły, dokumenty archiwalne, szkolne kroniki i prezentację multimedialną. Absolwenci, a także chętni słuchacze mieli możliwość spotkać się w przygotowanych z tej okazji „kawiarenkach”, aby porozmawiać i powspominać lata spędzone w murach tej szkoły. To był dzień nie tylko pełen refleksji, ale i radości, jaką daje spotkanie po latach.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego jubileuszu, włożyli wiele starań, trudu i serca, aby ta uroczystość miała tak podniosły charakter, bo od dziś otwieramy nową kartę w historii szkoły w Małęczynie, którą będą realizować następne pokolenia.

Poniżej linki do materiałów, które pojawiły się w mediach o 100 leciu PSP im. J. Kochanowskiego w Małęczynie

TVP Warszawa

Echo Dnia

Zebrra TV

Dami TV

Radom News

Raddio Plus

Pionki 24

Youtube

Wyjazd do Warszawy - 25 października 2016r.

W dniu 25 października 2016 roku uczniowie klas II szkoły podstawowej wraz z wychowawcami: panią Bożeną Linowską, panią Zofią Lipiec i panią Karoliną Białas wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Głównym jej celem było zwiedzanie Lotniska Chopina, Centrum Nauki Kopernik oraz Stadionu Narodowego.

Pierwszym miejscem, które zwiedziły dzieci było lotnisko „Okęcie”. Z tarasu widokowego oglądały starty i lądowania samolotów. Dowiedziały się, jak wygląda odprawa pasażerów i zdawanie bagażu.

Następnie uczniowie i nauczyciele pojechali do Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów wycieczki. Każdy uczestnik znalazł coś dla siebie. Wszyscy mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Uczniowie brali udział w eksperymentach oraz warsztatach przygotowanych przez pracowników centrum.

Ostatnim punktem wycieczki był niezwykle ważny dla uczestników obiekt- Stadion Narodowy. Pod opieką pana przewodnika obejrzeli strefę piłkarza. Wrażenia były niesamowite. Uczniowie byli zachwyceni stadionem (trybunami, szatnią piłkarzy, a także warunkami sanitarnymi). Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie na tle koszulek naszych piłkarzy oraz zadać pytanie przewodnikowi, na które pan chętnie udzielał odpowiedzi. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń i przeżyć.

LISTOPAD

Zaduszki

Zbliżają się listopadowe dni wspomnień - święto Wszystkich Świętych i zaduszki. Uczniowie naszej szkoły również pamiętają o zmarłych. W piątek, 28 października, klasa 1b gimnazjum odwiedziła pomnik białoruskich pilotów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej podczas pokazów Air Show w 2009. Młodzież, w imieniu całej szkoły, złożyła kwiaty, zapaliła znicze, przypominała o poświęceniu żołnierzy i oddała hołd poległym.

Powiatowe Zawody Piłki Ręcznej - 15 listopada 2016r.

Dnia 15 listopada 2016 roku reprezentanci naszej szkoły, wzięli udział w Finale Powiatowych Zawodów Piłki Ręcznej Chłopców i Dziewcząt w Iłży.

Po poprzednich sukcesach, uczniowie naszej szkoły zmierzyli się w finale z pięcioma zespołami, tocząc z nimi zacięte rozgrywki. Chłopcy w swojej grupie rozegrali 4 mecze, trzy z nich wygrali w pięknym stylu, zdobywając tym samym I miejsce.

Zaciętą rywalizację zaprezentowała również drużyna dziewcząt, choć zabrakło szczęścia, by stanąć na podium. Dziewczęta zajęły IV miejsce.

Akademia z okazji Święta Niepodległości - 10 listopada 2016r.

Dnia 10 listopada odbyło się w naszej szkole przedstawienie słowno-muzyczne poświęcone 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum, klasy III A i B szkoły podstawowej, oraz chór szkolny. Za pomocą poezji, słowa mówionego, muzyki i tańca wszyscy zgromadzeni mogli przenieść się do czasów kiedy Polska walczyła o swoją niepodległość, do czasów niewoli, zaborów, powstań, I wojny światowej i wreszcie upragnionego zwycięstwa. Mogliśmy zobaczyć orły zaborców, taniec nowoczesny będący muzyczną ilustracją opowiadanych wydarzeń, oraz występ naszych najmłodszych aktorów, którzy swoimi strojami, dziecięcą szczerością i piosenką „Marsz Pierwszej Brygady” oddali klimat tamtych lat. Zarówno występujący na scenie, jak i widzowie stosownie do sytuacji tzn. godnie i w skupieniu uczcili to jakże ważne dla naszej ojczyzny wydarzenie.

W tym dniu korytarze szkolne zostały zamienione na „Uliczkę Tradycji”. Przy dźwiękach piosenek takich jak „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Miłość ci wszystko wybaczy” i wielu innych mogliśmy spotkać baloniarza rozdającego biało – czerwone balony, listonosza dostarczającego gazety z informacjami o niepodległości, kwiaciarki z kwiatami białymi i czerwonymi, spacerujące damy w kapeluszach, oraz zwykłych mieszkańców przedwojennej Warszawy. Od najwcześniejszych godzin lekcyjnych wszyscy przekraczający próg naszej szkoły otrzymywali biało -czerwony kotylion.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie, pomoc i przygotowanie całej uroczystości.

Dzień Życzliwości - 22 listopada 2016r.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień to dzień bardzo szczególny, który ma nam uświadomić, że zawsze należy być wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali się do tego dnia bardzo solidnie. Przygotowali dla całej społeczności szkolnej symbol życzliwości czyli "uśmiechnięte buźki", które zostały przypięte każdemu uczniowi i pracownikowi szkoły zachęcając do uśmiechu i otwartości wobec siebie. Tego dnia odbył się również apel, podczas którego dani dyrektor wręczyła wybranym przez kolegów uczniom Ordery i Anioły Życzliwości. Wszystkie klasy przygotowały „okrzyki życzliwości”, które zostały zaprezentowane podczas uroczystości. Na zakończenie apelu wszyscy zatańczyliśmy „taniec życzliwości”.

Spotkanie z autorem wierszy p. Wiesławem Drabikiem - 25 listopada 2016r.

W dniu 25.11.2016 r. uczniowie klasy IIa i IIIa wraz z opiekunkami p. Mariolą Piątkowską, p.Bożeną Linowską i p. Aleksnadrą Gromską wzięli udział w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez gminną Bibliotekę Publiczną w Goździe, którego gościem był pan Wiesław Drabik – autor wierszowanych historyjek adresowanych dla dzieci.

Już na początku pisarz nawiązał dobry kontakt z dziećmi i skupił ich uwagę, dzięki czemu aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Opowiadał młodym czytelnikom o swojej twórczości, o tym jak powstają książki i w jaki sposób rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem. Recytował zabawne fragmenty bajek, zachęcając dzieci do odgadywania rymów. Wiele śmiechu wzbudzały zadawane przez pisarza zagadki, za rozwiązanie których dzieci nagradzane były różnymi gadżetami. Najwięcej radości sprawiły uczestnikom układane przez pisarza zabawne rymowanki do ich imion.

Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zakupu książeczek pisarza i otrzymanie imiennej dedykacji z autografem. Spotkanie minęło w miłej i ciepłej atmosferze. Z pewnością na długo pozostanie z pamięci dzieci i zachęci je do częstszego sięgania po książki.

GRUDZIEŃ

Gminny Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców - 12 grudnia 2016r.

W ZSO w Małęczynie w poniedziałek 12 grudnia 2016 r. odbył się Gminny Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców ze Szkół Podstawowych. W Turnieju brało udział pięć zespołów: z Podgóry, Gozdu, Kuczek, Klwatki oraz z Małęczyna. Po emocjonującej rywalizacji to chłopcy ze szkoła z Klwatki uzyskali największą liczbę punktów i wygrali Turniej. Drugie miejsce przypadło dla Gozdu, zaś trzecie dla Kuczek. Mimo dobrej gry gospodarze Turnieju zdołali wygrać jeden mecz i chłopcy zajęli czwarte miejsce. Piąte miejsce zajęła ekipa z Podgóry. Na zakończenie pani dyrektor Jolanta Zięba wręczyła puchary wszystkim drużynom, ufundowane przez władze Gminy Gózd. Uczestnicy Turnieju otrzymali również słodkie upominki. Gratulujemy zwycięzcom!

Wyjazd dzieci do Hula-Parku - 9 grudnia 2016r.

Dnia 9 grudnia odbył się wyjazd klas IIa, IIb oraz IIc wraz ze swoimi wychowawczyniami do Centrum zabaw dla dzieci Hula-Park w Radomiu. Wycieczka ta została zorganizowana w ramach szkolnych Mikołajek. Na miejscu uczniowie naszej szkoły mogli bawić się w rytm muzyki razem z bajkowymi postaciami - animatorami zabaw dla dzieci. Kolejną atrakcją było obejrzenie krótkiej bajki pt. „Alicja w krainie czarów”. Punktem kulminacyjnym wyjazdu były odwiedziny Świętego Mikołaja oraz wspólnie zaśpiewana świąteczna piosenka. Następnie odbyło się kilka konkurencji zręcznościowych w których dzieci mogły wygrać smakołyki. Po grach i zabawach z Mikołajem uczniowie posilili się pączkiem oraz soczkiem a następnie udali się do Hula-Parku w którym zabaw było bez liku, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wyjazd ten miał charakter zabawowo-edukacyjny. Dzieci z uśmiechem na twarzy wróciły z wycieczki.

Przedświąteczne kolędowanie - 15 grudnia 2016r.

W dniu 15 grudnia w naszej szkole odbyło się przedświąteczne kolędowanie. Uczniowie biorący udział w przedstawieniu przybliżyli nam zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia, przenieśli nas do jednego z polskich domów, gdzie trwały przygotowania do kolacji wigilijnej. Wspólne śpiewanie kolęd wprowadziło nas w magiczną atmosferę świąt. Uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali ulubione kolędy w pięknych strojach i niezwykłych aranżacjach. Zaskoczeniem był występ nauczycielek, które zaśpiewały pastorałkę pt. „Gwiazdki świecą nad stajenką”.

Na zakończenie życzenia bożonarodzeniowe przekazała pani Dyrektor, jednocześnie dziękując rodzicom za liczne przybycie. Do życzeń dołączył się Samorząd Uczniowski oraz zaproszeni goście.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

12 grudnia 2016. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony Międzynarodowemu Dniu Praw Człowieka. Uczniowie kl. VI b, IIIa, oraz kl. II przypomnieli wszystkim zebranymte fundamentalne prawa. Recytowali wiersze tematyczne np. M. Brykczyński „O prawach dziecka”, zaśpiewali optymistyczną piosenkę M. Jeżowskiej „Na raz, na dwa”, na scenę wprowadzili „Drzewo Pokoju”.

Uczeń kl. I gimn. przypomniał także datę 13 grudnia 1981 roku, aby oddać hołd wszystkim ofiarom represji stanu wojennego. Minęła właśnie 35 rocznica tamtych wydarzeń, które dla współczesnych nastolatków są już tylko historią, zaś dla wielu dorosłych - ważnym okresem w ich życiu.

Na zakończenie uczniowie przypomnieli wszystkim zebranym, że oprócz praw mamy także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka. Rozdali ulotki zawierające informacje dotyczące Deklaracji Praw Dziecka oraz wykaz organizacji i telefonów, pod którymi można uzyskać pomoc. Motywem przewodnim całości był utwór muzyczny P. Rubika pt. „To cała prawda”.

STYCZEŃ

Międzynarodowa wymiana kartek świątecznych - Christmas Cards Exchange

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie międzynarodowym polegającym na wymianie kartek świątecznych z kilkoma europejskimi szkołami. Przygotowania rozpoczęły się w listopadzie, kiedy przygotowywali kartki świąteczne z życzeniami zarówno w języku polskim jak i angielskim. Ponadto, do każdej koperty dołączona została mini książka kucharska z przepisami na polskie dania w języku angielskim. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia także do nas dotarły koperty wypełnione kolorowymi kartkami z Anglii, Niemiec, Hiszpanii i Grecji. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w przygotowywanie kartek, z niecierpliwością oczekując na listy z zagranicy. Dzięki udziałowi w projekcie wszyscy uczestnicy mogli zapoznać się z tradycjami świątecznymi innych krajów.

W projekcie udział wzięli uczniowie klas V, VI a, VI b, I a gim, I b gim pod opieką p. Kamili Gromskiej oraz uczniowie klas IV i II gim pod opieką p. Marii Orzechowskiej.

Wyjazd do Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Radomiu - 9 - 10 stycznia

Dnia 9 i 10 stycznia 2017r. odbyły się w naszej szkole wyjazdy klas IIc i I oraz klas IIa i IIb wraz z wychowawczyniami do Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Radomiu. Wycieczka ta miała charakter profilaktyczny w celu zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu.

Dzieci odwiedziły „Bezpieczny Dom”, w którym strażacy przedstawili praktyczną naukę podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zobaczyły jak rozprzestrzenia się dym, jak działają czujniki dymu i czadu. Przekonały się jak nagrzewają się drzwi, za którymi się pali. A także dowiedziały się, na co uważać, żeby nie doprowadzić do pożaru oraz jak bezpiecznie używać domowych sprzętów. Ponadto dzieci nauczyły się jak powinna przebiegać rozmowa telefoniczna z odpowiednimi służbami ratowniczymi na wypadek nieszczęścia. Uczniowie bardzo chętnieodpowiadali na pytania strażaków, ale także zaspokajali swoją ciekawość poprzez zadawanie własnych pytań.

Na koniec strażacy zaprosili uczniów naszej szkoły do obejrzenia wozów strażackich oraz niezbędnego podczas akcji ratowniczych sprzętu znajdującego się w nich. Wyjazdy bardzo się udały, dzieci z nowym bagażem wiedzy i doświadczeń wróciły do szkoły.

WYJAZD DO WARSZAWY

Osiemnastego stycznia odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy. Już o godzinie 10 byliśmy pod Stadionem Narodowym. Oglądaliśmy między innymi: szatnie, trybuny i lodowiska, które były tam zamiast murawy. Później pojechaliśmy do Teatru Muzycznego Roma na musical pt.: „Mały Książę”.

Ola J.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, dzień pełen uśmiechu i wzruszeń.

Z tej okazji najmłodsi uczniowie naszej szkoły najpiękniej jak potrafili przygotowali i zaprezentowali program artystyczny. W grupach przedszkolnych oraz w klasach 0, I, II c i III a, były wspaniałe piosenki i wiersze, w których dzieci wyraziły swoją wdzięczność za okazywane serce, troskę i cierpliwość. Klasa III b zaprezentowała swoim babciom i dziadkom inscenizację bajki o tematyce zimowej. Zaś uczniowie klasy II a i II b przygotowali specjalne wydanie „Familiady”, wcielając się w role babć i dziadków. Rywalizacja obu drużyn wywołała wiele uśmiechu wśród zebranych. W trakcie teleturnieju nie zabrakło reklamy oraz dowcipów. Cały program przeplatany był wesołymi piosenkami i tańcem. Publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje wnuki. Na zakończenie części artystycznej przybyli goście wysłuchali podziękowań i życzeń, wnuczęta odśpiewały również tradycyjne 100 lat oraz wręczyły własnoręcznie wykonane laurki i upominki. W zorganizowaniu uroczystości uczestniczyli również rodzice, przygotowując słodki poczęstunek dla gości

Atmosfera tego spotkania była wyjątkowo ciepła i serdeczna. Babciom i dziadkom bardzo się podobało, byli wzruszeni i dumni ze swoich wnucząt.

LUTY

BAL KARNAWAŁOWY - 9 LUTEGO 2017r.

Dnia 9 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci klas 0 - III. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Wcześniej nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, postacie z bajek. Zjawiskowy wygląd wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosili prowadzący imprezę: firma "Obsługa Imprez Karolina Burzyńska Banasiak". Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animatorzy urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani upominkami. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się - serdecznie dziękujemy! – Zofia Lipiec, Marta Molendowska, Lidia Mroczek.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA - 9 LUTEGO 2017r.

Dnia 9 lutego odbyło się PASOWANIE NA CZYTELNIKA uczniów klasy I. Pierwszoklasiści pomyślnie zdali egzamin i zostali CZYTELNIKAMI. Uroczystość uświetnili uczniowie korzystający z zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, którzy wraz z pedagogiem szkolnym, przygotowali przedstawienie. Uczniowie dostali również prezenty - zakładki do książek, wykonane przez dzieci przebywające w świetlicy szkolnej.

WARSZTATY PLASTYCZNE - ferie 2017r.

Podczas ferii, w dniach 13, 14, 15 lutego, odbyły się warsztaty plastyczne. Uczniowie tworzyli z masy solnej baranki i zajączki wielkanocne, które będzie można kupić na kiermaszu wielkanocnym.

MARZEC

GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO - 13 marca 2017r.

Dnia 13 marca 2017 r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla klas IV-VI. Już po raz trzeci gościliśmy uczniów z terenu gminy Gózd, którzy przyjechali zaprezentować swoje umiejętności językowe. Do tego etapu zakwalifikowali się tylko najlepsi, dlatego też poziom konkursu był bardzo wysoki. Każdy punkt był na wagę złota, więc uczestnicy ze skupieniem rozwiązywali testy (odpowiednie dla swojego poziomu), które zostały przygotowane przez p. Kamilę Gromską i p. Marię Orzechowską - nauczycielki języka angielskiego z Małęczyna. Nagrody przyznano w trzech kategoriach - za I, II i III miejsce w każdej. Ponadto, wszystkie biorące udział w konkursie szkoły otrzymały ciekawe słowniki. Nikt nie wyszedł z pustymi rękoma - każdy uczeń dostał dyplom oraz słodki poczęstunek.

Raz jeszcze dziękujemy uczestnikom oraz nauczycielom, którzy przygotowywali ich do udziału w konkursie. Jest nam niezmiernie miło, że język angielski cieszy się tak dużą popularnością wśród uczniów naszej gminy. Thanks a lot and see you next year! :)

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM - 21 marca 2017r.

Dnia 21 marca w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom w naszej szkole w sali nr 117, odbyło się czytanie lektur kl. III pod hasłem: GŁOŚNO CZYTAĆ KAŻDY MOŻE

Czytanie zorganizowane przez bibliotekarkę panią Mariolę Piątkowską, przebiegało w dwóch turach:

  • w godz. 815 – 845 uczniowie kl. IIIb ze swoją wychowawczynią Lidią Walczyk, czytali wybrane fragmenty książki A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” młodszym kolegom z kl. IIb i IIc;
  • w godz. 1320 -1400 uczniowie kl. IIIa z panią Aleksandrą Gromską, czytali fragmenty książki K. Drzewieckiej „Piątka z Zakątka” i przedstawiali pięknie wykonane plakaty obrazujące czytane fragmenty, dzieciom z kl. IIa i 0c.

W spotkaniu uczestniczyły wychowawczynie zaproszonych klas, panie: Zofia Lipiec, Karolina Białas, Bożena Linowska oraz Magdalena Majer.

Ta forma wspólnego spędzenia czasu wszystkim bardzo się podobała.

SPEKTAKL UZALEŻNIENIE OCZAMI MŁODZIEŻY - 10 marca 2017r.

Dnia 10 marca wystawiono spektakl pt.: „Spadając na dno” w ramach Gminnego Konkursu Profilaktycznego „Uzależnienie oczami młodzieży”. Autorką scenariusza inscenizacji była uczennica kl. II gimnazjum Katarzyna J. - zwyciężczyni konkursu w ubiegłym roku. Aktorami byli uczniowie koła teatralnego ZS w Goździe. Sztukę wyreżyserowali nauczyciele: języka polskiego, opiekun koła teatralnego - Katarzyna Mazur, biologii - Edyta Miernik oraz fizyki - Agnieszka Świgoń, pomysłodawcy Gminnego Konkursu Profilaktycznego.

Ideą projektu było zwrócenie uwagi na dramat uzależnień. Innowacją jest działanie młodzieży dla młodzieży poprzez formę artystycznego wyrazu jaką jest spektakl. Całość uzupełniła świetnie dobrana muzyka, podkreślająca dramatyczną sytuację osoby uzależnionej, ciekawe dekoracje oraz efekty specjalne. Na szczególną uwagę zasługiwała kreacja młodej dziewczyny wciągniętej w dramat narkotykowy oraz upersonifikowana sylwetka Głodu Narkotykowego – podszeptującego, zachęcającego i w końcu zmuszającego do coraz dalszego brnięcia w uzależnienie.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - 21 marca 2017r.

Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. Jak co roku organizowane są różne atrakcje dla uczniów. Główną prowadzącą tego dnia była pani Kamila Gromska. Uroczystość rozpoczęła się od zgadnięcia koloru, jaki każda klasa miała wyznaczony. Wszystkie klasy do tego zadania przygotowały się doskonale. Drugą zabawą wiosennego dnia były zrobione przez uczniów plakaty o tematyce: matematyczno-wiosennej. Uczniowie musieli wyjść na środek, przedstawić plakat i trochę o nim opowiedzieć. Po zaprezentowaniu dzieła jury podjęło decyzję i wybrało trzy najładniejsze prace. Pierwsze miejsce zajęła klasa 4, natomiast tuż za nimi była klasa 1b gimnazjum i klasa 5. Każda drużyna składająca się z uczniów przygotowała krótką rymowankę lub wierszyk matematyczno-wiosenny. Wszyscy pokazali się jak z najlepszej strony, ale mianem najlepszego okrzyku została nagrodzona klasa 6a. Kolejną konkurencją były skojarzenia matematyczne oraz krzyżówka gigant. Atrakcją w czasie krótkich przerw była nauka tańca prowadzona przez Aleksandrę K. z klasy 3 gimnazjum. Do zabawy przyłączyły się również nauczycielki m.in pani Anita Stankowska i Ewelina Gołąbek. Ostatnią z konkurencji były biegi zorganizowane na szkolnym boisku. Najpierw wystartowała podstawówka, która miała do przebiegnięcia pięć okrążeń. Najszybszą osobą z tej grupy okazała się Aleksandra J. z klasy 6b. Natomiast gimnazjum miało do pokonania osiem okrążeń. Wystartowali sami chłopaki a zwyciężył Kacper W. z klasy 3 gimnazjum. Ale to jeszcze nie koniec, bo na zakończenie odbyło się losowanie nagrody głównej, był to bilet do kina na wybrany film. Tym razem szczęście dopisało Patrycji Ż..Na kolejne obchody Dnia Wiosny zapraszamy juz za rok.

ZDROWO I KOLOROWO - WIOSENNE KANAPKI W ŚWIETLICY - 30 marca 2017r.

Dnia 30 marca uczniowie z naszej świetlicy podjęli się przygotowania kanapek. Po przypomnieniu przez wychowawcę świetlicy zasad higieny i bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków i starannym umyciu rąk, dzieci z wielkim zapałem zabrały się do pracy.

Do robienia kanapek uczniowie wykorzystali ulubione produkty: jajka, pomidory, ogórki, szczypiorek, rzodkiewkę, sałatę, które nie tylko dodawały kanapkom uroku i smaku, ale przede wszystkim sprawiły, że kanapki te były bardzo zdrowe. Na kanapkach znalazły się również wyhodowane przez dzieci w świetlicy kiełki rzodkiewki i rzeżucha.

Uczniowie w trakcie tego zajęcia kształcili odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijali kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.Maksyma, że kanapki zrobione własnoręcznie smakują najlepiej, sprawdziła się tu doskonale. Większość z nich została od razu zjedzona, pozostałe kanapki dzieci zabrały do domu dla swoich najbliższych.

WYJAZD DO MUZEUM WSI RADOMSKIEJ

W dniach 27, 28 i 29 marca uczniowie klas 0-3 wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej wraz ze swoimi wychowawczyniami. Wyjazd był poświęcony przywitaniu wiosny przez dzieci. Wycieczka miała charakter rekreacyjno - edukacyjny. Na początku uczniowie odbyli warsztaty dotyczące życia na wsi oraz tradycji i zwyczajówdotyczących pożegnania zimy a także przywitania wiosny. Wykonali własnoręcznie marzanny, które później mogli wrzucić do wody. Nasi uczniowie zrobili także gaik na powitanie wiosny. Po wspólnym zatopieniu marzanny wraz z przewodnikiem zwiedzili muzeum. Dowiedzieli się w jaki sposób funkcjonowała ochotnicza straż pożarna dawniej, a także zobaczyli sprzęty, którymi się posługiwano. Dzieci dowiedziały się także jak wyglądała praca w młynie oraz wiejskie życie. Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe, że mogły odwiedzić to miejsce z chęcią pojechałyby tam kolejny raz.

KWIECIEŃ

ŚWIĘTA W ŚWIETLICY

Przedświąteczny czas sprawił, że w świetlicy pojawiło się mnóstwo kolorowych prac plastycznych. Uczniowie wykonali piękne ozdoby wielkanocne: pisanki, koszyczki, zajączki i kurczaki z rolek papierowych. Pracowali różnymi technikami: wyklejali plasteliną, bibułą, wydzieralipapierem kolorowym, malowali pastelami i kredkami. Doskonalili przy tym sprawność manualną i grafomotoryczną oraz rozwijali wyobraźnięWszystkie prace sprawiają, że nasza świetlica jest jeszcze piękniejsza.

5 kwietnia zorganizowane zostało pieczenie ciasteczek. Uczniowie z zapałem zabrali się do wykrawania z ciasta zajączków, motylków i kwiatków. Po wypieczeniu przyszedł czas na dekorowanie wypieków. To zadanie sprawiło dzieciom wiele przyjemności. Uczniowie wykorzystali do tego przyniesione produkty: wiórki kokosowe, posypki, polewę czekoladową oraz kolorowe pisaki lukrowe. W końcu mogliśmy skosztować słodkości.

Ciasteczka wszystkim smakowały, a zapach unosił się w całej szkole.

KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do XIV EDYCJI REGIONALNEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO „TEDDY” organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Radomiu przy współpracy Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.

W pierwszym etapie, który odbył się 20 marca wzięli udział wszyscy uczniowie klas III szkoły podstawowej.Pięcioro z nich, Mateusz K., Jan N., Dawid K., Zuzanna B. i Julia P. zakwalifikowali się do etapu drugiego – eliminacji międzyszkolnych w Radomiu. W tych eliminacjach wzięło udział 42 szkoły reprezentowane przez 180 uczestników. Poziom zadań był wysoki, a nasi reprezentanci świetnie przygotowani.

Dawid K. i Zuzanna B. wypadli najlepiej i zakwalifikowali się do finału Regionalnego Konkursu Języka Angielskiego i ponownie 28 kwiatnia będą reprezentować naszą szkołę w Radomiu.

Trzymamy za nich kciuki!

LIST OD KRÓLOWEJ ELŻBIETY II

Uczniowie klasy IIIa i IIIb z naszej szkoły napisali list do Królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II i niedawno dostali odpowiedź! List skierowany jest do wszystkich uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małęczynie.

Uczniowie wysłali go na poniższy adres:

Her Majesty The Queen

Buckingham Palace

London SW1A 1AA

Great Britain,

Odpowiedź otrzymaliśmy z zamku Windsor, którego nazwa widnieje na królewskiej papeterii.

W zależności od tego, gdzie aktualnie przebywa królowa, listy różnią się od siebie nazwą zamku albo pałacu na królewskiej papeterii. Jeżeli list zostanie wysłany:
  • w sierpniu i we wrześniu – list przyjdzie z zamku Balmoral, Szkocja;
  • w październiku, listopadzie, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu – list przyjdzie z pałacu Buckingham, Londyn;
  • w grudniu, styczniu i lutym – list przyjdzie z Sandringham, Norfolk;
  • królowa weekendy spędza w zamku Windsor, także jest możliwość, że właśnie z Windsoru przyjdzie list;
  • pod koniec czerwca/na początku lipca królowa spędza tydzień w Holyroodhouse, więc odpowiedź można otrzymać z Edynburga;

Tak naprawdę Królowa osobiście nie odpisuje na listy, ponieważ dostaje ich kilkaset dziennie i nie byłaby w stanie na wszystkie odpowiedzieć. Robią to jej Damy Dworu.

Na kopercie znajdują się Pieczęć Królewska, Pieczęć Pałacu Buckingham i pieczęć poczty brytyjskiej Royal Mail.

Oto co zawiera list:

Drodzy uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małęczynie

W imieniu Królowej Elżbiety II bardzo dziękuję za Wasz list. Cieszę się, że podoba Wam się nauka języka angielskiego. Życzę Wam wszystkiego najlepszego.

Dama Dworu

MARATON ZDROWIA

Dnia 28.04.2017r. w naszej szkole odbył się maraton zdrowia, w którym uczestniczyli uczniowie klas 0-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Jego celem było propagowanie zdrowego stylu życia, ukazanie wpływu odżywiania oraz aktywności fizycznej i higieny osobistej na nasze zdrowie. Jednocześnie był on podsumowaniem programu „Pij mleko” oraz „Owoce i warzywa w szkole”.

Pierwszym etapem maratonu było wykonanie przez dzieci prac plastycznych oraz plakatów promujących zdrowie. Druga część obejmowała prezentację zadań przydzielonych poszczególnym grupom. Uczniowie kl. II a i II b przygotowali przedstawienie teatralne, w którym wcielając się w role doktora Zdrówko oraz owoców i warzyw pokazali, jak ważną rolę w naszym odżywianiu odgrywają witaminy. Wspólnym okrzykiem było hasło „Chcesz być zdrowy jak ryba, jedz owoce i warzywa”.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz z kl. I i II c wykonały zdrowe przekąski w postaci kanapek, szaszłyków i sałatek owocowo-warzywnych. Nie zabrakło też świeżo wyciskanych soków. Uczniowie klas III poprzez piosenkę i ruch zachęcali do uprawiania sportu oraz dbania o higienę osobistą.

Posumowaniem były zagadki o tematyce zdrowotnej, z którymi dzieci doskonale poradziły sobie. Na zakończenie przyszedł czas na degustację. Każdy mógł spróbować coś zdrowego. Mamy nadzieję, iż podjęte działania skłoniły wszystkich do refleksji nad własnym zdrowiem i wpłynęły pozytywnie na zmianę stylu życia, a w szczególności nawyków żywieniowych.

MAJ

XIX GMINNE PREZENTACJE WOKALNE

22 maja 2017r. po raz dziewiętnasty w naszej szkole odbyły się Gminne Prezentacje Wokalne Klas „0”. Tegoroczne występy, jak poprzednie edycje, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy przedstawili utwory w różnych językach (angielski, hiszpański, irańsko-szwedzki, rosyjski, włoski). Prezentacje były dla dzieci nie tylko szansą sprawdzenia swoich umiejętności wokalnych i językowych, ale również okazją do zabawy i wymiany doświadczeń z rówieśnikami z innych szkół. Młodych artystów do prezentacji piosenek motywowali zaproszeni goście, rodzice, wychowawcy, koledzy i koleżanki. Dzięki hojności Urzędu Gminy w Goździe Pan Wójt Paweł Dziewit i Pani Dyrektor Jolanta Zięba mogli wręczyć wszystkim występującym grupom upominki oraz dyplomy. Następnie podziękowali uczestnikom i organizatorom imprezy oraz zaprosili na kolejne - jubileuszowe spotkanie za rok. Prezentacje prowadziły uczennice klasy Ib gimnazjum pod kierunkiem p. Z. Lipiec, p. L. Walczyk i p.A. Stankowskiej.

KONKURS NA FLAGĘ KRAJU ANGLOJĘZYCZNEGO

Konkurs na flagę kraju anglojęzycznego to przedsięwzięcie, które odbyło się w naszej szkole, a organizowane zostało przez nauczycielki języka angielskiego. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych (kl. I - III oraz IV - VI) i polegał na wykonaniu w dowolnej formie flagi kraju, w którym oficjalnie mówi się językiem angielskim. Uczestnicy prześcigali się w pomysłach, przez co poziom był bardzo wysoki, a wybór zwycięzców niezwykle trudny. Najbardziej oryginalne wykonania zostały nagrodzone, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy. Wszystkie prace można podziwiać na wystawie w holu szkoły. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

CZERWIEC

FESTYN RODZINNY - 3 czerwca 2017 r.

W dniu 3 czerwca 2017 r. w ZSO w Małęczynie odbył się festyn z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca. Plenerowa impreza zgromadziła na terenie szkoły całe rodziny. Odwiedzili nas również Wójt Gminy Gózd p. Paweł Dziewit, dyrektor ZEAS-u p. Józef Drab, oraz p. Anna Skonieczna, p. Marcin Linowski i p. Jerzy Kępiński – radni gminy Gózd.

Festyn otworzyły występy taneczne oraz wokalne uczniów naszej szkoły. Następnie, ci wszyscy, którzy byli ciekawi pracy strażaka, mogli obejrzeć wóz strażacki i poznać jego możliwości.

Na imprezie nie zabrakło również takich atrakcji jak: malowanie twarzy, konkursy plastyczne, występ uczniów ZDZ, teatrzyk w języku angielskim, karaoke i wspólny aerobik.

Po sporej porcji ruchu apetyt dopisywał wszystkim. Amatorzy smakołyków mieli do wyboru pyszne ciasta, gofry, popcorn, lody… Ci, którzy nie przepadają za słodkościami wybierali kiełbaskę z grilla, zapiekankę czy frytki.

Dzień upłyną w miłej i wesołej atmosferze. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i sympatykom naszej szkoły za tak liczne przybycie i aktywne włączenie się w realizację festynu.

WYCIECZKA DO BAŁTOWA

Dnia 9 czerwca 2017 roku uczniowie klas II a, II b, III b wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Bałtowa. Mali miłośnicy paleontologii otrzymali sporą dawkę wiedzy, mieli okazje trzymać w ręku okazy liczące sobie miliony lat, spacerować pośród realistycznie wykonanych modeli dinozaurów naturalnej wielkości w otoczeniu pięknej świętokrzyskiej przyrody. Uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Przeżyli chwilę grozy w Oceanarium Prehistorycznym. Nie zabrakło im jednak siły na dwugodzinne harce na zmechanizowanym placu zabaw.

Zabrali ze sobą opalone słońcem i zadowolone twarzyczki, trochę zmęczone nóżki i puste plecaki ponieważ pobyt na świeżym powietrzu wzmaga apetyt.

PROGRAM POWSZECHNEJ NAUKI PŁYWANIA

14 marca 2017 r. w naszej szkole ruszył program powszechnej nauki pływania w ramach projektu „Umiem pływać” współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, który odbywa się w Aquaparku w Centrum Słonecznym. W programie brali udział uczniowie klasy IIa i IIb szkoły podstawowej. Nauka pływania realizowana była w formie cotygodniowych wyjazdów, po 1 godzinie zegarowej na basenie, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i pod nadzorem ratowników. Realizacja programu umożliwia zdobycie podstawowych umiejętności pływania, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa w wodzie. Przyczynia się do poprawy kondycji, podniesienia ogólnej sprawności fizycznej uczniów, integracji społecznej i rozwoju sportowych talentów. Termin zakończenia programu to 13 czerwca 2017r.

KONKURSY JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Tuż przed wakacjami uczniowie klas VIa i VIb pod opieką p. Kamili Gromskiej wzięli udział w dwóch konkursach: III Gminnym Przeglądzie Teatrów Anglojęzycznych oraz Gminnym Konkursie Piosenki Angielskiej. Pomimo zbliżająego się końca roku szkolnego, uczniowie chętnie i systematycznie brali udział w próbach, nawet po lekcjach. Wysiłek opłacił się i został doceniony, gdyż nikt nie wrócił z pustymi rękoma. Przedstawienia zatytułowane "Slow Food" oraz "The Right Thing to Do" zajęły I miejsce. Uczennice z klas VI - Julia i Kasia - zajęły I oraz III miejsce w konkursie piosenki. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że przygotowania do udziału w konkursach sprawiły uczniom mnóstwo radości i były przede wszystkim dobrą zabawią, a nie tylko obowiązkiem.