Wydarzenia - 2013/2014

WRZESIEŃ


Dnia 22 września odbył się Bieg Słoneczny przy Aquaparku w Radomiu. Uczniowie klasy 0C ZSO w Małęczynie, którzy uczestniczyli w biegu opanowali podium i osiągnęli wspaniałe wyniki.

Szymon W. - I miejsce

Maja W. - II miejsce

Mateusz K. - III miejsce

Przemysław M. - IV miejsce

Cieszymy się bardzo, gratulujemy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie podobnie!


Jak zwykle w 3 weekand września odbyła się w naszym kraju akcja ekologiczna "Sprzątanie Świata - Polska 2013". To już 20 edycja tego ekologicznego przedsięwzięcia. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościowy apel. W tym roku w ramach akcji wspólnie "odkrywamy czystą Polskę". Takie właśnie hasło jest mottem tegorocznych działań. Przedsięwzięcia podejmowane w ramach edukacji odpadowej są bardzo ważne. Nowy system gospodarowania odpadami nie zadziała, jeżeli my wszyscy nie bedziemy świadomi tego, jak ważna jest segregacja odpadów i recykling.

PAŹDZIERNIK


Już po raz 16 odbył się konkurs Bezpieczne Drogi Radomia. Do rywalizacji przystąpili także uczniowie z naszej szkoły, których zadaniem było napisanie testu z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, oraz jazda po torze przeszkód. Nasza drużyna w składzie Dawid M., Julia K. oraz Wiktoria M. zaprezentowała się bardzo dobrze i zajęła 3 miejsce. Najlepszym zawodnikiem konkursu okazał się Dawid M. który oprócz nagród zdobył "złoty" medal. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Dnia 16 października 2013 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przygotowaniem przedstawienia i scenografią zajęła się klasa VI, pod przewodnictwem p. Stankowskiej oraz p. Gromskiej. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod opieką p. Jarmuża. Uczniowie na początku przedstawili pantomimę, natomiast potem krótką scenkę pt. „nasza klasa w krzywym zwierciadle”. Przedstawienie bardzo się podobało. Publiczność była zachwycona. Na koniec zostały złożone życzenia dla naszych kochanych nauczycieli, oraz rozdano upominki. Następnie głos zabrał p. Adam Jabłoński który złożył życzenia oraz wręczył nagrody wójta. W następnej części p. dyrektor przekazał dyplomy oraz nagrody za ciężką pracę dla naszych pedagogów. Po przemówieniu wszyscy rozeszli się do klas. Bardzo dziękujemy nauczycielom, za to że są.

Wiktoria M.


„Nadeszła pora taka, by ucznia zrobić z przedszkolaka” – dnia 17.10.2013r odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie klasy pierwszej i pasowanie na uczniów. Dzieci wraz z wychowawczynią Katarzyną Ziętek na tę uroczystość zaprosiły dyrekcję szkoły, nauczycieli, rodziców oraz koleżanki i kolegów ze starszych klas. Przed występem artystycznym nasze maluchy zostały serdecznie powitane przez starszą koleżankę i kolegę, którzy zapewnili ich, że wszyscy w naszej szkole tworzą jedną, wielką rodzinę, wzajemnie się wspierają i sumiennie wypełniają swoje obowiązki. Potem nastąpiła część artystyczna pod hasłem: „Podróż w cudowny świat nauki”. Dzieci wykazały się ogromnymi umiejętnościami, wiedzą, śpiewem i udowodniły, że mogą być przyjęte do społeczności uczniowskiej. Wszyscy zebrani byli zgodni, że pierwszaki są wspaniałe i mogą złożyć uroczystą przysięgę. Po ślubowaniu Dyrektor Szkoły – Robert Wierzbicki nadał miano ucznia naszym najmłodszym pociechom. Potem nastąpiło wręczenie legitymacji szkolnych, pamiątkowych dyplomów i upominków. W radosnej i miłej atmosferze wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów. Uroczystość przygotowała Katarzyna Ziętek.

LISTOPAD


Dnia 21.11.2013 r. rozpoczął się w naszej szkole MARATON ZDROWIA zorganizowany przez panią Emilię Szymczak–Kopyt pod hasłem: „Dbać o zdrowie ważna sprawa, więc korzystaj z tego prawa!!!” W tym dniu zebrała się cała społeczność szkolna aby poprawić stan zdrowia populacji dzieci i młodzieży, zmniejszyć narażenie na nadwagę, otyłość i choroby z tym związane. Celem MARATONU ZDROWIA było zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie oraz kształtowanie właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych.

W pierwszym dniu maratonu wystąpiły klasy gimnazjalne i zaprezentowały tematy związane z dbaniem o zdrowie:

• Odżywianie

• Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

• Higiena

• Uczestnictwo w różnych formach aktywności ruchowej

• Szkodliwe uzależnienia

Hitem tych występów był „Taniec Robota” wykonany przez kilku uczniów a następnie przez całą społeczność szkolną zebraną na apelu.

W drugim dniu Maratonu Zdrowia – 28.11.2013 r. wystąpiły wszystkie klasy Szkoły Podstawowej. Klasy zerowe Oddziału Przedszkolnego zaprezentowały wykonane przez siebie smaczne, zdrowe dania. Klasy I – VI w fascynujących strojach przedstawiły powyższe tematy w formie teatralnej. Uczniowie wykazali się gdyż scenki były intrygujące, zaskakujące i pełne humoru. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem. Na koniec wystąpiła uczennica klasy szóstej – doskonale zatańczyła solo przy bardzo dynamicznej muzyce. Mam nadzieję, że nasz Maraton Zdrowia dał dużo do myślenia i refleksji nad swoim odżywianiem i funkcjonowaniem.


Dnia 22 listopada w naszej szkole odbyła się „Żywa Lekcja Historii”. Organizatorem tego wydarzenia była P. Anna Bożyk. Aktorzy, którzy przyjechali, przedstawili nam za pomocą różnych przedmiotów przeszłość. Występ był bardzo dużą atrakcją dla dzieci i młodzieży jak i również nauczycieli. Każdy mógł się czegoś nauczyć. Po godzinie lekcja dobiegła końca. Aktorzy otrzymali duże brawa. Na koniec wszyscy rozeszli się do klas. Dziękujemy i czekamy na więcej takich inspiracji!

Wiktoria M.

GRUDZIEŃ


Jedną z wielu tradycji kultywowanych w naszej szkole jest wystawianie przedstawień bożonarodzeniowych. W tym roku w biblijnych bohaterów wcieliły się dzieci z klas młodszych i pod opieką p. Barbary Kaczmarczyk przygotowały wspaniałe jasełka. Inscenizacji towarzyszył anielski śpiew kolęd w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem p. M.Jarmuża. Przedstawienie i kolędy oraz życzenia wyrażone przez Pana Dyrektora wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

STYCZEŃ


Dnia 8 stycznia 2014 r. w naszej szkole miało miejsce niezwykłe spotkanie. Tematycznie było ono związane ze świętami Bożego Narodzenia, a jego misją i celem nadrzędnym była pomoc finansowa dla Ucznia naszej placówki zmagającego się od dawna z cukrzycą. Wsparcie to pozwoli Krzysiowi na utrzymanie elektronicznego sprzętu (sensora) do całodobowego pomiaru poziomu cukru, co znacznie ułatwi mu życie z tą chorobą. Imprezę przygotował i prowadził Samorząd Uczniowski. W części artystycznej obejrzeliśmy jasełka, wysłuchaliśmy koncertu kolęd i pastorałek oraz recytacji wierszy w wykonaniu naszych uczniów. Po występach prowadzący zaprosili licznie przybyłych gości do kawiarenki, gdzie można było spróbować wypieków przygotowanych przez rodziców, W tym samym czasie były rozprowadzane cegiełki, które następnie wzięły udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Na zakończenie wystąpił Gość Specjalny – Chór Miasta Radomia „Sancti Casimiri Cantores Radomienses”, pod dyrekcja ks. Wojciecha Szarego. To był bardzo owocny i udany wieczór nie tylko ze względu na charakter akcji, ale również dlatego, że na nasze zaproszenie odpowiedziało bardzo duże grono osób. Dziękujemy władzom lokalnym: Wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pani Bożennie Pacholczak, Wójtowi Gminy Gózd, Panu Adanowi Jabłońskiemu, Dyrektorowi ZEAS-u, Panu Józefowi Drabowi, Sekretarz Gminy Gózd, Pani Joannie Tkaczyk, Radnym, Panom: Janowi Wierzbickiemu i Ryszardowi Wiśniewskiemu, Dyrektorom szkół z terenu gminy oraz całej społeczności szkolnej: Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom za przybycie i okazane serce. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do sponsorów tej akcji: Pana Krzysztofa Małka i współpracowników z AquaPark, Pań: Anny Borety i Teresy Kotlonek z firmy „Horn”, Właścicieli sklepu „Pawex”z ul.Makowskiej w Małęczynie oraz anonimowych Darczyńców.

„Człowiek jest tyle wart, ile może dać z siebie innym”

Bł. Jan Paweł II


Dnia 24 stycznia 2014r. o godzinie 17.00 odbyła się Gala Mistrzów Sportu Powiatu Radomskiego w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Głównym organizatorem tej oto gali był starosta radomski Mirosław Ślifirczyk. Na uroczystości także zagościło wiele innych osób z powiatu jak i z innych gmin. W programie było: powitanie gości, występ dzieci z PSP w Jastrzębi, wystąpienia okolicznościowe, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, występy artystyczne, a na sam koniec słodki poczęstunek. Wyróżnieniem była statuetka, a za miejsca na podium także nagroda pieniężna. Gościem gali była gwiazda polskiego kick-boxingu Julita Tkaczyk-Trzeciak. Nominowanymi sportowcami z naszej szkoły były uczennice klasy VI Wiktoria M. i Klaudia K. Jedna z nich Wiktoria M., została wyróżniona z całej gminy i otrzymała statuetkę. Ale dla Klaudii także należą się duże brawa. Gala zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


Pod koniec stycznia odbyły się w naszej szkole uroczyste spotkania uczniów klas 0 - III z okazji Dnia Babci i Dziadka.Dzieci prezentowały wiersze, piosenki i scenki o swoich ukochanych dziadkach. W trakcie uroczystości zaproszeni goście mogli częstować się domowymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców. Na zakończenie uczniowie składali swoim Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia oraz wręczali własnoręcznie wykonane upominki.

LUTY


Dnia 6 lutego 2014r w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy dla klas 0-III. Na tę uroczystość licznie przybyli uczniowie wraz z rodzicami. Większość dzieci przebrana była w różnorodne stroje karnawałowe. Oprawę muzyczną zapewniał zespół, który dodatkowo proponował uczestnictwo w wielu konkursach i niespodziankach. Kwota zebrana dla orkiestry została przeznaczona na cel charytatywny. Dzieci wraz z nauczycielami i rodzicami bawili się na sali gimnastycznej, która została specjalnie udekorowana na tę okazję. Rodzice zapewnili poczęstunek i napoje, przygotowane w salach lekcyjnych. Wspaniała zabawa trwała do wieczora. Dzieci nie mogą doczekać się już następnego Balu Karnawałowego!


XI Gminny Konkurs Recytatorski już za nami! Na tegoroczny finał, który odbył się 6 lutego, przybyło aż 45 reprezentantów ze szkół w Kłonówku, Klwatce, Podgórze, Kuczkach, Goździe i Małęczynie. Zostali oni wyłonieni wcześniej w eliminacjach szkolnych, zatem nic dziwnego, że poziom rywalizacji był wysoki. Konkurs tradycyjnie przeprowadzono w trzech grupach wiekowych. Uczniowie klasy I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej przybliżali nam wiersze Juliana Tuwima, zaś gimnazjaliści zmagali się z poezją ks. Jana Twardowskiego. Komisja oceniała ich występy w kategoriach: dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny. Wybór często był trudny, ponieważ uczestnicy pokazali niezwykłe zdolności recytatorskie oraz szczególną wrażliwością na poezję.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym spotkaniom z liryką rodzą się nowe talenty, które kiedyś będzie mogła poznać szersza publiczność. Gratulujemy laureatom i życzymy wszystkim dalszych sukcesów.

MARZEC

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - 21 MARZEC 2014 R.


Dnia 21.03.2014r. na sali gimnastycznej w naszej szkole odbyły się coroczne obchody pierwszego dnia wiosny. Impreza składała się z: pokazu marzanny, prezentacji fryzur i makijażu, konkursu sałatek wiosennych, prezentacji plakatów z propozycjami spędzenia dnia wagarowicza, konkursu karaoke. Całość poprowadziły panie Kamila Gromska oraz Magdalena Krzemińska. Pierwszym punktem programu był pokaz marzanny. Wszystkie klasy wykonały piękne, tradycyjne, wiosenne kukły, lecz werdyktem jury wygrała propozycja klasy IIIa gimnazjum . Kolejnym punktem imprezy był pokaz plakatów z możliwościami spędzenia dnia wagarowicza. I po raz kolejny jury miało podjąć trudną decyzję, gdyż prace wykonane przez naszych uczniów prezentowały równy poziom. Zwyciężyła jednak klasa II gimnazjum. Następnie zaserwowano wiosenne sałatki. Każda z nich kusiła kolorami i smakiem. Nasze jury i w tej kwestii nie miało łatwej pracy. Wybór był trudny, lecz największym kunsztem kulinarnym wykazała się klasa Ia gimnazjum. Później sala gimnastyczna zamieniła się w wybieg. Na forum szkoły wszystkie klasy zaprezentowały fryzury i makijaż dostosowany do wiosennej aury. I w tej konkurencji niełatwo było o zwycięzcę, lecz znów zatriumfowała klasa IIIa gimnazjum . Ostatnim punktem obchodów pierwszego dnia wiosny był konkurs karaoke. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne. Wszyscy zaskoczyli nas odwagą i wykonem. Jury jednak podjęło decyzję, że zwycięzcą została Kasia J.

Młodsze klasy jak co roku udały się na spacer połączony z paleniem marzanny.

Tak oto przebiegał dzień wiosny w naszej szkole. Wydaję nam się, że godnie ją przywitaliśmy, gdyż reszta dnia była piękna i słoneczna.

Bartłomiej S., Norbert S.


Dnia 16 kwietnia o godzinie 10:40 w sali gimnastycznej, odbyła się inscenizacja z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Przygotowali ją uczniowie klasy I gimnazjum pod przewodnictwem ks. Marcina Cieślika. Przedstawienie miało formę wywiadu telewizyjnego z ludźmi, będącymi świadkami Zmartwychwstania Jezusa. Gośćmi byli święci: Piotr, Tomasz i Maria Magdalena, którzy opowiadali o spotkaniu ze Zbawicielem, a prowadzącym rozmowę był Zenobiusz Siekierka.W tym czasie na rzutniku wyświetlano aktualne zdjęcia z Ziemi Świętej i dzięki temu każdy mógł w pełni wczuć się w atmosferę tego niezwykłego miejsca.

W przerwie pomiędzy wywiadami jak zwykle zaśpiewał nasz szkolny chór, pod kierownictwem p. Marcina Jarmuża.Oczywiście wykonywane były piosenki religijne, ściśle związane z tematem inscenizacji. Przedstawienie zakończył solowy występ naszej wspaniałej wokalistki-Pauliny J.

Spektakl miał na celu uświadomienie wszystkim sensu Świąt Wielkanocnych przez ukazanie świadectw osób, które miały szczęście być świadkami Zmartwychwstania Chrystusa. Miejmy nadzieję, że aktorom choć trochę udało się przybliżyć nam tą Tajemnicę.

Krzysztof J.

KWIECIEŃ


Dnia 29.04.2014r na sali gimnastycznej w naszej szkole odbyło się przedstawienie upamiętniające wiekopomne i jedno z najważniejszych wydarzeń naszych czasów – kanonizację naszego rodaka, papieża Jana Pawła II. Inscenizację przygotowali uczniowie II i III klasy gimnazjum w asyście młodszych, ze szkoły podstawowej. Opiekunem tego wydarzenia, a zarazem reżyserem i organizatorem była pani Marzena Madej. Na samym początku wyświetlono krótki film przedstawiający ważne momenty z życia świętego papieża. Następnie, uczniowie podzielili się z nami swoją radością spowodowaną kanonizacją poprzez recytację wierszy, odśpiewanie piosenek, czy też taniec. Apel zwieńczył występ słynnego na całą okolicę duetu strunowo – wokalnego, czyli śpiew Pauliny J. oraz rewelacyjna gra na gitarze Krzysztofa T. Uroku w tym wykonie dodały rytmy wybijane na bębnie przez Natalię W. z klasy Ib. Dzięki temu przedstawieniu, najmłodsi poznali, a ci starsi przypomnieli sobie, dlaczego to właśnie Jan Paweł II został świętym. Radość przekazana w tym apelu udzieliła się publiczności, gdyż z uśmiechem na ustach wróciła na lekcje po jego zakończeniu.

Bartłomiej S., Michał Z.

MAJ


Dnia 20 maja we wtorek klasa 0c i klasa I pojechały na wycieczkę do Warszawy. Zobaczyliśmy Zamek Królewski, Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, zwiedziliśmy Stare Miasto. Dzieciom bardzo podobały się fragmenty starych murów obronnych, przy których zrobiliśmy wiele zdjęć.

Duże wrażenie wywołały mosty na rzece oraz sama rzeka Wisła, która po opadach deszczu podniosła znacznie stan wód i była groźnie wezbrana.

A potem zoo…, wiele radości dały dzieciom spotkania ze zwierzętami.

Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła dzieciom i rodzicom niezapomnianych wrażeń.


Dnia 22 maja 2014r. w naszej szkole odbyły się XVI Gminne Prezentacje Wokalne 5 i 6 latków. Mali artyści pod kierunkiem wychowawców zaprezentowali jedenaście piosenek przedszkolnych. Celem przeglądu artystycznego było umożliwienie prezentacji przedszkolaków, ich umiejętności wokalnych, propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci, twórcza wymiana doświadczeń, promocja dziecięcej twórczości, popularyzacja piosenek, wyłanianie i rozwijanie talentów estradowych. Podczas wspaniałych występów można było podziwiać stroje i zdolności artystyczne dzieci. Do prezentacji piosenek młodych artystów motywowali zaproszeni goście, rodzice, wychowawcy, koledzy i koleżanki. Organizatorzy wręczyli wszystkim występującym upominki oraz dyplomy. Wyrazy podziękowania należały się także nauczycielom przygotowującym dzieci do występów oraz uczniom gimnazjum za prowadzenie uroczystości. Prezentacje zostały przygotowane pod kierunkiem p. Z. Lipiec we współpracy z p. L. Walczyk i p. A. Pawlonki.


W dniu 30.05.2014r. jakże pochmurnym i ponurym, w naszej szkole odbył się Dzień Przeciw Agresji – jeden z radośniejszych akcentów tego smutnego piątku.

Na początku uczniowie klasy 3 gimnazjum rozdali wszystkim radosne emblematy przedstawiające uśmiechnięte buźki. Następnie odbył się apel, którego celem było omówienie sposobów przeciwdziałania przemocy, a także ukazanie ich najczęstszych form i objawów poprzez scenki, odegrane przez uczniów klas szkoły podstawowej oraz 2 gimnazjum.

Kolejnym punktem było ogłoszenie wyników w konkursie na najciekawszy plakat związany z Dniem Przeciw Agresji oraz wyłonienie zwycięzcy konkursu literackiego. Najlepszy plakat wykonała klasa 2, a największym uznaniem cieszył się wiersz pióra Kacpra S, oraz rymowanka ułożona przez Natalię G. Chwilę później nastąpiło ujawnienie wyników głosowania na superkolegę i superkoleżankę z każdej klasy. Każdy uhonorowany tym tytułem odebrał dyplom i gratulacje z rąk samego pana dyrektora, a Maja T. zadedykowała im swój wykon wokalny.

Na koniec wszyscy kulturalnie i bez przepychanek rozeszliśmy się do klas.

Bartłomiej S., Kacper S.

CZERWIEC


W dniu 2 czerwca 50 uczniów z klas IV-VI wyruszyło na pięciodniowy wyjazd na Zieloną Szkołę do malowniczej miejscowość Bańska Niżna nieopodal Zakopanego. Każdy dzień wypełniony był wieloma atrakcjami, które urozmaicały nasz pobyt.

Już pierwszego dnia zatrzymaliśmy się w Inwałdzie, gdzie podczas międzykontynentalnej podróży przez Australię, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję, Meksyk podziwialiśmy miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. Drugiego dnia wybraliśmy się na górską wędrówkę z przewodnikiem, który oprowadził nas po Rusinowej Polanie, pokazał interesujące miejsca jak Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach czy Wodogrzmoty Mickiewicza. Mimo że pogoda tego dnia nie dopisała i nasz piętnastokilometrowy spacer odbył się w towarzystwie deszczu, to nie był on w stanie zmyć naszego entuzjazmu. Kolejny dzień spędziliśmy na basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej, co dostarczyło niezapomnianych wrażeń wszystkim amatorom wodnego szaleństwa. Przedostatni dzień spędziliśmy na Gubałówce i Krupówkach, gdzie wszyscy kupowaliśmy pamiątki dla naszych rodziców, dziadków i rodzeństwa. W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się w Krakowie, aby przejść drogą królewską i zwiedzić to piękne miasto.

Pomimo tylu atrakcji, mieliśmy wystarczająco siły aby każdego wieczora spotkać się na ognisku czy dyskotece. W trakcie naszego pobytu nie zabrakło także nauki. Każdego dnia opiekunowie zielonej szkoły - Kamila Gromska, Magdalena Krzemińska, Anita Stankowska i Jacek Płaza - zapewniali uczniom zajęcia edukacyjne z języka angielskiego, matematyki, języka polskiego i wychowania fizycznego.

Wszyscy uważamy, że nasz wyjazd możemy zaliczyć do bardzo udanych i na pewno na długo go zapamiętamy.

Zdjęcia z wycieczki można zgrać u p. Magdaleny Krzemińskiej po przyniesieniu płyty DVD


Nadszedł oczekiwany koniec roku i zasłużone wakacje. Ale przedtem nastąpiło podsumowanie całorocznej pracy. Były nim uczniowskie świadectwa. Wielu uczniów naszej szkoły otrzymało świadectwa z wyróżnieniem, stypendia oraz nagrody. Te ostatnie przyznane zostały nie tylko za wysokie wyniki w nauce, ale też za pracę na rzecz szkoły. Pożegnaliśmy z żalem trzecioklasistów z gimnazjum, którzy uroczyście obiecali, iż będą zawsze i wszędzie godnie reprezentować naszą szkołę.