Wydarzenia - 2012/2013

WRZESIEŃ


W dniach 13 i14 września w naszej szkole na boisku odbyły się eliminacje gminne do III Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. O awans do zawodów na szczeblu wojewódzkim walczyły drużyny chłopców z Gozdu, Klwatki, Kuczek, Małęczyna i Podgóry. Pierwszego dnia w kategorii 2001-2002 chłopcy I miejsce wywalczyła drużyna z Małęczyna, a drugiego dnia w kategorii 1999-2000 chłopcy drużyna z Gozdu.Dnia 15 września2012r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małęczynie odbył się festyn sportowo rodzinny pod hasłem ,,Bankowa Zabawa". Organizatorami była Rada Sołecka Małęczyn Nowy i Dyrekcja ZSO. Festyn, zorganizowany dla dzieci, młodzieży i dorosłych naszej miejscowości, okazał się jak zwykle ciekawym wydarzeniem. Wielkie emocje wywoływał Turnieje Piłki Nożnej o Puchar Sołtysa, w którym zwyciężyli zawodnicy z Gozdu pokonując w finale Małęczyn. Niezwykłą atrakcją była wystawa motorów, pokaz koni i jeźdźców w strojach historycznych, oraz możliwość zajrzenia do wnętrz wozu strażackiego. Na zmęczonych i głodnych czekały stoiska z różnymi przekąskami, przygotowanymi przez uczniów i ich rodziców oraz kuchnia polowa, serwująca pyszną grochówkę. Na zakończenie festynu na boisku wielofunkcyjnym odbyła dyskoteka prowadzona przez DJ. U.H.O. Dziękujemy wszystkim gościom i osobom, które pomagały przy organizacji festynu. Do zobaczenia na kolejnym festynie:D

Wiktoria M. klasa V


PAŹDZIERNIK


Dnia 12 października o godz. 10.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małęczynie, na sali gimnastycznej odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasa druga gimnazjum przygotowała scenkę o spotkaniu po latach. W akademii brał udział również chór szkolny prowadzony przez pana Marcina Jarmuża. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia i wręczyli prezenty. Następnie dyrektor wygłosił krótką przemowę. Po zakończeniu przedstawienia wszyscy rozeszli się do klas.

Wiktoria M. klasa VDnia 18 października 2012 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małęczynie uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej ślubowali sumiennie i pilnie uczyć się, poznawać świat oraz kształtować w sobie cechy uczciwego i dobrego człowieka. Uroczystość tę zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Gózd, Pan Adam Jabłoński oraz Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, Pan Józef Drab. Po złożeniu ślubowania i pasowania dzieci na uczniów, zabrał głos Pan Wójt. Zapewnił, że zależy mu na tym, aby wszystkie dzieci naszej gminy bawiły się i uczyły w przyjaznych i bezpiecznych warunkach. Życzył też pierwszoklasistom odwagi w stawianiu pierwszych kroków w świecie nauki oraz sukcesów. Na koniec wręczył małym uczniom prezenty - zestawy rowerowe. Również Dyrektor ZSO, Pan Robert Wierzbicki skierował do dzieci zapewnienie o tym, że zawsze mogą liczyć na pomoc nauczycieli w pokonywaniu wszelkich trudności. Przekazał na ręce wychowawczyni, Pani Zofii Lipiec zestaw gier edukacyjnych, życząc dzieciom rozwijania ciekawości w poznawaniu otaczającego świata.Dnia 25 października o godzinie 14.00 na sali gimnastycznej odbył się bal ortograficzny, który zorganizowała pani Lidia Walczyk. Była to kolejna impreza zachęcająca do poprawnego pisania. W balu brali udział uczniowie klas młodszych. Dla uczestników przygotowano wiele zabaw i gier. Nie obeszło się bez poloneza i muzyki współczesnej. Wielką atrakcją byli przedstawiciele dworu królewskiego. Nic dziwnego, że mali goście byli zafascynowani rodziną królewską, skoro w te role wcielili się uczniowie klasy V :D Na koniec balu uczestnicy złożyli uroczyste podpisy na pergaminie, obiecując założyć schludny zeszyt i wykonywać zadania ortograficzne, układane przez nauczycieli oraz przestrzegać zasad o ortografii. Miejmy nadzieję, że pomoże im to szybko zostać królami ortografii.

Aleksandra D. i Julia K. klasa V


LISTOPAD


„ Dzisiaj wielka jest rocznica 11 listopada, Tym co zmarli za ojczyznę – hołd wdzięczności Polska składa ”

Dn. 21 listopada 2012 r. odbyło się w naszej szkole przedstawienie słowno – muzyczne upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie kl.I i IIA gimnazjum pod opieką p. J.Tomczyk oraz chór szkolny kierowany przez p. M. Jarmuża.Dnia 22 listopada uczniowie klas I (wych.p. Z. Lipiec),IIa (wych. p. K.Stachurska), IIb (wych. p. J. Zięba ) i VIa (wych. p. A. Pawlonka) udali się na wycieczkę do Warszawy, aby odwiedzić Stare Miasto oraz do Centrum Nauki Kopernik. Większość dzieci odwiedziła te niezwykłe miejsca po raz pierwszy. Na Starym Mieście uczniowie mieli okazję zobaczyć to, o czym do tej pory uczyli się tylko z podręczników, mianowicie pomnik Syrenki Warszawskie i Kolumnę Zygmunta. Szczególne zainteresowanie wzbudziła wizyta w Centrum, obiekcie z sześcioma galeriami stałymi, w których znajduje się kilkaset interaktywnych, multimedialnych stanowisk. W galerii „Świat w ruchu” wielu odważnych wypróbowało symulator trzęsienia ziemi, a kilku ochotników wsiadło na rower i wówczas w tle ukazał się model szkieletu kostnego człowiek. Niezapomnianych wrażeń można było również doświadczyć w galerii „Korzenie Cywilizacji”. Nie można było przejść obojętnie obok robota Elektrybałta, który układał wiersze inspirowany słowami podawanymi przez uczniów. Uwagę dzieci przyciągnęła też galeria o tematyce przyrodniczej, gdzie mogły porównać swoje umiejętności ze zwierzętami – rekordzistami. Wszyscy wrócili do szkoły zmęczeni, ale pełni wrażeń i przeżyć. Taka wycieczka była doskonałą lekcją historii, przyrody, fizyki i muzyki, która z pewnością zapadnie w pamięć uczestnikom.Jest wczesne popołudnie 29 listopada. Trwa właśnie Andrzejkowy Wieczór Wróżb pod patronatem św. Andrzeja. Wchodzę na salę gimnastyczną przepełnioną uczniami klas młodszych. Wszyscy ubrani są jak na dyskotekę. Dziewczynki pięknie prezentują się w barwnych spódnicach. Chłopcy mają na sobie eleganckie koszule. W tle brzmi muzyka zachęcająca do tańca. Po prawej stronie zauważam stół z wróżbami. Dzieci ustawiają się w kolejce do wróżek przepowiadających przyszłość. Już wiem – to uczennice klasy V. Wsparciem dla nich są wróże, czyli chłopcy z klasy II gimnazjum. Uczestnicy zabawy mogli sprawdzić kim zostaną w przyszłości oraz jak będzie mieć na imię ich wybranek. Na zmęczonych czekał słodki poczęstunek. Impreza zakończyła się o godz. 16:00. Zdecydowanie za wcześnie. Ważne jednak, że dzieci wróciły do domów zadowolone. Czekamy na kolejną zabawę.

Julia K.


GRUDZIEŃ

GMINNY KONKURS WIEDZY Z PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ - 17 GRUDNIA 2012 r.


Dnia 17 grudnia odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Z Profilaktyki Uzależnień pod hasłem: „Jestem wolny od uzależnień”.Organizatorzy konkursu to ZS w Goździe oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Goździe. Celem konkursu było dostarczenie podstawowych wiadomości o substancjach uzależniających,propagowanie wiedzy na temat wpływu zdrowego stylu życia na zdrowie, sprawność intelektualną i kondycję fizyczną, propagowanie życia bez nałogów oraz skłanianie uczniów do zachowań asertywnych. Zwycięzcy:

PG

1. Martyna W. - Małęczyn

2. Wojciech J.- Małęczyn

3. Paulina S. - Gózd

PSP Kl. IV - VI

1. Julia K.- Małęczyn

2. Wiktoria M. - Małęczyn

3. Weronika K.- Kłonówek

PSP kl I - III 1. Joanna K. - Klonówek

2. Alicja M. - Gózd

3. Piotr Ł. - Maleczyn

Zwycięzcom gratulujemy!!!Szkolne przedstawienie jasełkowe odbyło się 20 grudnia 2012 r. o godz. 11.00. W tym roku przedstawienie bożonarodzeniowe zostało zorganizowane przez uczniów kl. IG pod kierunkiem ks. Marcina Cieślika i p. Lidii Błażewicz, zaś oprawę muzyczną przygotował p. Marcin Jarmuż z chórem szkolnym.Następnego dnia wszystkie oddziały zorganizowały sobie klasowe wigilie, podczas których uczniowie wraz z wychowawcami zasiedli do suto zastawionych stołów, łamiąc się przedtem opłatkiem i składając życzenia.


STYCZEŃ


W tym roku szkolnym Gminny Konkurs Recytatorski odbywał się w naszej szkole po raz dziesiąty. Do tej pory w konkursie brali udział uczniowie szkoły podstawowej, rywalizując w dwóch grupach wiekowych: kl. I-III oraz IV-VI. Tym razem został on poszerzony o III etap edukacyjny – gimnazjum. Etap szkolny został przeprowadzony 13 stycznia 2013 r. Przystąpiło do niego 42 osoby, spośród których wyłoniono 9 finalistów (po 3 z każdej grupy wiekowej). Do etapu gminnego jury zakwalifikowało: z kl. I-III – Piotra Ł., Weronikę M., Izabelę B. z kl. IV-VI – Aleksandrę D., Oliwię G. i Weronikę B. z gimnazjum – Aleksandrę K., Alberta P. i Martynę W.

Gminny etap nastąpił 15 stycznia. Zgłosiło się w sumie 38 uczniów z sześciu szkół podstawowych i dwóch gimnazjów z terenu naszej gminy. Repertuar jak zwykle był bardzo urozmaicony – od lekkich i dobrze znanych wierszy do utworów poważnych. Młodzi wykonawcy recytowali przygotowane teksty z wielką ekspresją i pełnym zaangażowaniem, dlatego nie było przegranych. Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Wszystkich miłośników poezji zapraszamy na kolejne wydanie konkursu za rok.17 stycznia 2013 roku w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla klas młodszych.Na balu można było spotkać królewny księżniczki, wróżki, cyganki, piratów, kowbojów i wiele innych kolorowych postaci. Dzieci świetnie bawiły się w rytm znanych i lubianych utworów. Nie zabrakło również konkursów z nagrodami. Tradycyjnie podczas przerwy tanecznej uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez rodziców z poszczególnych klas. Wszyscy uczestnicy zabawy dobrze się bawili, byli zadowoleni i wyszli z poczuciem przyjemnie i mile spędzonego czasu.Dzień babci i dziadka to szczególne dni. Z tej okazji 21 i 22 stycznia najmłodsi uczniowie naszej szkoły, jak co roku zaprosili swoje babcie i dziadków, aby podziękować im za okazywane serce, troskę i cierpliwość. Wnuczęta pod kierunkiem swoich wychowawczyń, najpiękniej jak potrafiły przygotowały i zaprezentowały program artystyczny. W grupie pięciolatków oraz w klasach 0-II były wspaniałe piosenki, inscenizacje i wiersze.Uczniowie klasy III wcielili się natomiast w role babć i dziadków w specjalnym wydaniu teleturnieju "Familiada". Zaprezentowali również taniec Zorba. Na zakończenie części artystycznej przybyli goście wysłuchali podziękowań i życień, wnuczęta odśpiewały również tradycyjne 100 lat oraz wręczyły samodzielnie wykonane laurkin i upominki. W zorganizowaniu uroczystości uczestniczyli również rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Babciom i dziadkom bardzo się podobało. Byli wzruszeni i dumni ze swoich wnucząt.

Bożena Linowska


MARZEC


W dniu 21 marca 2013 r. 46 uczniów naszej szkoły wzięło udział w XXII edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”, którego organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Wspólna jest dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów. Uczestnicy startowali w pięciu kategoriach:

Szkoła podstawowa

„Żaczek” kl. II – 12 osób,

„Maluch” kl. III i IV – 12 osób,

„Beniamin” kl. V i VI – 11 osób,

Gimnazjum

„Kadet” kl. I i II – 6 osób,

„Junior” kl. III – 5 osób.

Uczniowie musieli zmierzyć się z testem zawierającym 24 (Żaczek i Maluch) lub 30 (Beniamin, Kadet, Junior) zadań o różnym stopniu trudności: 10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów. Dzieci i młodzież dali z siebie wszystko, aby jak najlepiej rozwiązać zadania. Konkurs został przeprowadzony pod kierunkiem Szkolnego Koordynatora Konkursu Lidii Błażewicz i członków komisji: Aleksandry Grzywacz, Bożeny Linowskiej i Krystyny Stachurskiej. Każdy uczestnik Konkursu otrzymał w prezencie kangurową piętnastkę.

Sprawozdanie z przebiegu konkursu zamieszczone będzie na stronie internetowej MSCDN Wydział w Radomiu www.radom.mscdn.pl . Wyniki szkoły będzie można pobrać około 15 maja 2013r.

Lidia BłażewiczDnia 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny! Z tej okazji opiekunowie samorządu szkolnego tj. p. Kamila Lipiec i p. Magdalena Krzemińska wraz z uczniami, zorganizowali różne konkursy. Był to konkurs karaoke, na najpiękniejszą marzannę i najładniejszy plakat z odpowiednio przedstawionym hasłem, oraz pokaz fryzur. Jako pierwszy odbył się konkurs na najpiękniejszą marzannę. W tym starciu były dwa pierwsze miejsca. Zwycięzcami byli uczniowie klasy I i II gimnazjum. W pokazie plakatów również były dwa pierwsze miejsca ex aequo. Nnagrodzeni zostali uczniowie z klasy V i VI b. Kolejną kategorią był konkurs karaoke. Wychowankowie naszej szkoły zaśpiewali cudnie. I miejsce zajęła Paulina J.- klasa II g. II miejsce Maja T.- klasa VI b. III miejsce Anna P.- klasa V. Na koniec odbył się pokaz fryzur. I miejsce Aleksandra W. II miejsce Maja K. i Oliwia G. III miejsce Natalia G. Było także wyróżnienie dla Norberta S. Tym konkursem zakończyliśmy Dzień Wiosny. W międzyczasie uczniowie młodszych klas poszli na spacer by przywitać wiosnę.Dnia 27 marca w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Świąt Wielkanocnych. Przedstawienie przygotowali wychowankowie p. Linowskiej (klasa 3). Udział w inscenizacji brał również chór szkolny, nadzorowany przez p. Marcina J. Publiczność była zachwycona przedstawieniem. Podziękowaniami z ich strony były głośne oklaski. Po zakończeniu apelu p. dyrektor wygłosił krótką przemowę i złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt. Uczniowie rozeszli się do klas by podzielić się jajeczkiem.


KWIECIEŃ


W piątek 12 kwietnia nasi chłopcy ze szkoły podstawowej wzięli udział w Powiatowym Halowym Turnieju Piłki Nożnej „Jedlnia Cup 2013” o Puchar Starosty Powiatu rocznik 2000 i młodsi. Do Turnieju zgłosiło się aż 12 drużyn ze szkół podstawowych z : Gozdu, , Małęczyna, Myśliszewic, Natolina, Rudy Wielkiej, Przytyka, Słupicy, Wierzbicy, Wolanowa, Wsoli. Losowanie przydzieliło Małęczyn do grupy C, gdzie chłopcy stoczyli bój z pierwszym zespołem - gospodarzami turnieju - Jedlnią. Mimo dobrej gry i paradach bramkarza naszego zespołu, chłopcy rozpoczęli turniej od przegranej 2:3. Kolejny mecz to popis snajperski umiejętności naszych piłkarzy. Wynik 5: 1 z Myśliszewicami wywalczył szanse gry w kolejnej fazie rozgrywek. Kolejny mecz to mecz o wszystko, przegrany odpada, a przeciwnik -Wierzbica. Jednak i ten przeciwnik nie sprostał wymaganiom gry chłopaków z Małęczyna. Wygrana 1 : 0 z Wierzbicą pozwoliła grać o najwyższe trofeum jakim był puchar. Należało wygrać z wymagającym przeciwnikiem jakim była Wsola. Jednak po wyczerpującej grze i bombardowaniu bramek to ekipa z Wsoli wygrała 0 : 2. To właśnie ta drużyna zajęła pierwsze miejsce w turnieju po wygranej z Wolanowem. Naszej drużynie przyszło grać o trzecie miejsce z Gozdem - przeciwnikiem dobrze nam znanym. Wygrana 3 : 0 uplasowała nas na trzecim miejscu. Drużyna z Małęczyna wraca z Pucharem. To nie koniec dobrych informacji, zawodnik z naszej ekipy zostaje najlepszym strzelcem turnieju i otrzymuje statuetkę.

Wielkie gratulacje dla chłopaków!!!!Dnia 16 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z aspirantem Arkadiuszem Matrackim z Komisariatu Policji w Skarszewie.Tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w życiu publicznym tj: bezpieczeństwo w szkole, w domu i w internecie. W przystępny, obrazowy sposób uczniowie zostali zapoznani z wyżej wymienioną problematyką. Bezpośredni kontakt ze stróżem prawa i możliwość wymiany zdań, spowodowały, że spotkanie przebiegło w gorącej i burzliwej atmosferze.Pan aspirant Arkadiusz Matracki wyraził chęć systematycznej współpracy z naszą placówką w przyszłym roku szkolnym.

Jolanta Zięba

Krystyna StachurskaDnia 4 kwietnia o godzinie 900 szóstoklasiści w całej Polsce przystąpili do sprawdzianu. W naszej szkole test pisało 34 uczniów klas VI. Przed wejściem do sal panowała dość napięta atmosfera, choć szóstoklasiści próbowali rozładować napięcie śmiechem i żartami. Po egzaminie nastroje i odczucia były różne. Jedni twierdzili, że test był normalny, czyli niezbyt trudny, inni uważali, że stanowił dla nich pewną trudność i nie są pewni swoich odpowiedzi.

Podobne odczucia towarzyszyły uczniom III klasy gimnazjum, którzy 23 kwietnia przystąpili do egzaminu z części humanistycznej, 24 z części matematycznej, a 25 kwietnia z języka obcego.

Wszyscy czekają z niecierpliwością na wyniki.


MAJ

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU EKO-PRZEDSZKOLE-19 maja 2013r.


Przedszkolaki z naszej szkoły wzięły udział w konkursie Eko-Przedszkole zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”. Dzieci zbierały makulaturę i nakrętki plastikowe od 01 marca do 30 kwietnia 2013r. W tym czasie zgromadziły 510 kg. odpadów, które przekazano do skupu w Zwoleniu. Koordynatorem konkursu w szkole była p. Katarzyna Ziętek – wychowawczyni oddziału 0B. Przedszkolaki otrzymały w konkursie wyróżnienie, a w niedziele 19.05.2013r. w PSP w Barczycy przedstawiciele odebrali nagrody, dyplomy i gadżety. Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

Katarzyna Ziętek

Magdalena Majer21 maja 2013r. po raz piętnasty odbyły się w naszej szkole Gminne Prezentacje Wokalne 5 i 6 latków pod hasłem „Dzieciaki kochają zwierzaki”. W prezentacjach wzięły udział wszystkie szkoły z terenu gminy Gózd. Wśród gości byli dyrektorzy szkół z Kuczek, Podgóry, Kłonówka oraz rodzice. Dzieci przygotowały piosenki i tańce o zwierzętach. Podczas wspaniałych występów można było podziwiać stroje, zdolności artystyczne dzieci oraz pasję, jaką jest śpiew. Małych artystów do prezentacji piosenek motywowali rodzice, wychowawcy, koledzy i koleżanki oraz zaproszeni goście. Przegląd piosenki przebiegał pod znakiem dobrej zabawy, dlatego wszyscy mali wykonawcy zostali nagrodzeni ogromnymi oklaskami, a także dyplomami i upominkami. Wyrazy podziękowania należały się także nauczycielom przygotowującym dzieci do występów. Prezentacje zostały przygotowane pod kierunkiem p. Z. Lipiec we współpracy z p. L. Walczyk i p. M. Madej


.

CZERWIEC


Dnia 29.05.2013 r. na sali gimnastycznej w naszej szkole odbył się apel z okazji drugiej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II „A” gimnazjum pod czujnym okiem pani Marzeny Madej. W trakcie apelu młodzież przypominała nam słowa wielkiego papieża, wyrażała smutek i żal po jego odejściu oraz radość, że jednemu z Polaków udało się osiągnąć cel życia człowieka wierzącego – zbawienie. Całą uroczystość wzbogaciły piosenki w wykonaniu Paulina J. przy akompaniamencie szkolnego mistrza gitary – Krzysztofa T.

Bartłomiej S


.